Magnus Carlsen po raz drugi! || Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, dzień 3 ||

Magnus Carlsen i Zhongyi Tan nowymi mistrzami świata w szachach szybkich! Magnus, mimo porażki z Vladislavem Artemievem, nie dał sobie odebrać prowadzenia i z wynikiem 10/13 zdeklasował rywali. Zhongyi Tan, zdobywając 8,5/11, punktacją pomocniczą zdecydowanie wygrała wyścig o złoto z Dinarą Saduakassovą. 

Grupa Open

Po podstawce Carlsena z partii z Artemievem, sytuacja w tabeli była bardzo gorąca. Na rundę przed końcem turnieju aż trzech zawodników miało po 9 punktów i tym samym Buchholtz decydował o kolorach medalów. Pamiętać jednak należy, że turniej składał się z 13 rund i to ta ostatnia ustaliła o kolejności na podium. Magnus potrzebował jedynie 28. ruchów by rozgromić Parhama Maghsoodloo – jednego z najbardziej obiecujących irańskich arcymistrzów młodego pokolenia i tym samym zapewnił sobie kolejny tytuł mistrza świata. Vincent Keymer – osiemnastolatek z Niemiec – uzyskał ogromną przewagę z jeszcze (!) obecnym mistrzem świata w blitzu Maxime’m Vachierem- Lagrave’m, lecz nerwy dały się we znaki i po długiej walce zawodnicy zgodzili się na remis. Niesamowity finisz 6/7, a może i połowę turnieju zaliczył Fabiano Caruana, który w ostatniej rundzie zmiótł z szachownicy Artemieva i tym samym wskoczył na 3 miejsce.

Carlsen vs Maghsoodloo, fot.: Lennart Ootes

Wyniki po 13 rundach:

Wyniki po rundzie 13, źródło: http://chess-results.com/tnr706381.aspx?lan=3&art=1&rd=13&flag=30

Wyniki kobiet

U pań także walka toczyła się do samego końca. Niezwykle cenna i tym samym decydująca wygrana Tan Zhongyi w ostatniej rundzie przeciwko Nino Batsiashvili pozwoliła Chince doskoczyć punktami do Dinary Saduakassovej, która miała dużo niższą wartościowość. Dinara spadła więc na drugie miejsce, posiadając również 8,5 punktu. Rewelacją turnieju okazała się 15-letnia (!) Shri B Savitha, która wskoczyła na 3. miejsce z 36-tej pozycji na liście startowej.

Tan Zhongyu, fot.: Lennart Ootes

Wyniki po 11 rundach:

Wyniki po 11 rundach, źródło: http://chess-results.com/tnr706382.aspx?lan=3&art=1&rd=11&flag=30

Polacy

Jan-Krzysztof Duda kończy mistrzostwa na 13 miejscu. Z pewnością po pierwszym dobrym dniu i kolejnych udanych punktach oczekiwania były nieco większe, jednak seria trzech remisów oraz porażka w przedostatniej rundzie pozwoliły Jankowi walczyć o pierwszą dziesiątkę. Aż czternastu zawodników miało po 8.5 punktu (tak jak Janek), przez co punktacja pomocnicza decydowała o kolejności miejsc.

Karta zawodnika, źródło: http://chess-results.com/tnr706381.aspx?lan=3&art=9&fed=POL&flag=30&snr=4 

Aleksandra Maltsevskaya zdobyła 7 punktów na 11 możliwych i uplasowała się na 18 pozycji. Po bardzo dobrym finiszu 4/5 Aleksandra podzieliła miejsca od 11 do 23 i podobnie jak w turniejów panów decydowała wartościowość.

Karta zawodnika, źródło: http://chess-results.com/tnr706382.aspx?lan=3&art=9&fed=POL&flag=30&snr=29

A już jutro emocji ciąg dalszy! O 10 czasu polskiego ruszają mistrzostwa w szachach błyskawicznych, które potrwają przez kolejne dwa dni. Zapraszamy do oglądania oficjalnej polskiej transmisji prowadzonej przez GMa Mateusza Bartla i FMa Kamila Plichtę.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*