Moc Carlsena || MŚ w Szachach Szybkich i Błyskawicznych

Magnus Carlsen vs Vladimir Fedoseev /fot. Anna Shtourman

Relację z drugiego dnia MŚ chciałbym zacząć od zwrócenia uwagi na sytuację z pierwszego dnia. Legendarny Boris Gelfand zmierzył się w nim z dwoma reprezentantami Iranu. Zmierzył się..? Nie! Iran kontynuuje politykę nieuznawania Izraela za państwo, więc ich zawodnicy nie mogą podjąć rękawicy w starciach z zawodnikami z Ziemi Obiecanej. W ten sposób Gelfand dopisał sobie 2 punkty walkowerami oddanymi przez IM Daneshvara i GM Idaniego w rundach 3 i 4. Co sądzicie o takich sytuacjach?

Grupa Open

Samodzielnym liderem z 7,5/9 jest Magnus Carlsen, który mimo zwiększenia poziomu trudności (Hansen i Tomashevsky wczoraj, Fedoseev i Dubov dziś), dalej jest niepokonany i nie zwolnił tempa. Tuż za żółtą koszulką lidera jadą z siedmioma punktami Vladimir Fedoseev, Nodirbek Abdusattorov i Vincent Keymer. Z wyżej wymienionych Fedoseev w partii z bezpośrednim rywalem Nodirbekiem prezentował się lepiej i uzyskał znaczącą przewagę, niestety dla siebie nie wycisnął wody z kamienia.

Nodirbek Abdusattorov /fot. Lennart Ootes

Gruzin Quparadze, zawsze groźny na przyśpieszonym dystansie, dziś radził sobie dość solidnie, jednak został poturbowany przez Carlsena w 9 rundzie, przez co wypadł z pierwszej dziesiątki. Ma uzbierane 6 punktów, tak samo jak: Ian Nepomniachtchi, Shakhriyar Mamedyarov, Vidit, Dmitry Andreikin czy Jan-Krzysztof Duda. Do występu polskiego #1 przejdę za chwilę.

Ian Nepomniachtchi /fot. Lennart Ootes

Wczorajszy genialny występ współliderującego Jordena van Foreesta 4,5/5 dziś został przykryty fatalnym 0,5/4 i wypadnięciem z walki o pozycje medalowe. Podobną zadyszkę złapał Volodar Murzin, który zdołał zaledwie zremisować 3 partie. Jednak mowa tu o zawodnikach, którzy wygrać mogą, a nie muszą. Inaczej powinniśmy oceniać rozczarowujące wyniki takich „gigantów” jak Hikaru Nakamury, Maxime’a Vachier-Lagrave’a i Richarda Rapporta, którzy obijają się gdzieś w połowie tabeli z nędznymi (jak na ich umiejętności i oczekiwania) 5,5 punktu.

Biało-czerwoni

Na start dnia Jan-Krzysztof Duda otrzymał bolesny cios z ręki broniącego tytułu mistrza świata Nodirbeka Abdusattorova. Przez tę porażkę JKD ściągnął niżej notowanego Haika Martirosyana i odprawił go z kwitkiem.

W jaki sposób JKD zakończył partię? Po ruchu Janka przeciwnik się poddał

Polski as zakończył dzień dwoma remisami z Rosjanami: z Alexeyem Saraną i Dmitrym Andreikinem. Duda zakończył więc dzień na 50% i zachował nikłe szanse medalowe. Po 7 rundach JKD udzielił wywiadu na kanale FIDE:

Dziś z trzech zwycięstw mogła się cieszyć Aleksandra Maltsevskaya, której w końcu udało się przełamać klątwę białego koloru. Po trzech porażkach białymi z rzędu, wygrana przyszła po gorszej końcówce w ostatniej partii dnia z WGM Pourkashiyan (ach te skoczki).

Wyniki kobiet

Valentina Gunina po perfekcyjnym 4/4 pierwszego dnia, spuściła z tonu i zanotowała skromne 2/4. Sytuację wykorzystała spora gromada zawodniczek – trzy z nich: Zhongyi Tan, Aleksandra Goryachkina i Shri Savitha objęły kolektywnie prowadzenie z 6,5/8 – a pozostałych pięć dogoniły Guninę na 6 punktach. Z pięknej strony pokazuje się mongolska dwudziestolatka Turmunkh Munkhzul, która mimo 2192 Elo nie czuje paraliżującego strachu przed rywalkami notowanymi i po 300 oczek wyżej. To właśnie Munkhzul jako jedyna ograła dziś Maltsevskayą, po czym dołożyła jeszcze znanym Atalik i Khademalsharieh.

Zhongyi Tan /fot. Anna Shtourman

Rozczarowują rankingowe faworytki, czyli Alexandra Kosteniuk, Kateryna Lagno, Nana Dzagnidze i Dronavali Harika. W Top20 kobiet załapała się jedynie pierwsza z wyżej wymienionych, a to i tak ledwo co, kończąc dzień z 2/2.

Valentina Gunina /fot. Anna Shtourman

Ostatni dzień rapida

Jutro (28.12.2022) rozpoczną się ostatnie, decydujące rundy MŚ w szachach szybkich. Zanim zobaczymy kojarzenia, to już teraz pragnę serdecznie zaprosić na komentarz GM Mateusza Bartla na kanale chess24pl. Emocje zaczną się już o 10:00!

Trzeci dzień w Almatach rozpocznie się od takich pojedynków w grupie Open:

JKD zaczyna jutro od pojedynku z Indusem Sarinem, który tak jak większość reprezentantów Indii – jest groźniejszy niż jego ranking pokazuje.

Aleksandra zaś zmierzy się z niżej notowaną Niemką Schulze, patrząc rankingowo i dotychczasowym wynikiem 100% punktów czarnymi, Maltsevskaya powinna być zdecydowaną faworytką tego starcia. Które pojedynki wydają się być Wam najciekawsze? Dla mnie Tan-Goryachkina będzie interesującym rewanżem po ich meczu w Khivie w ramach Turnieju Kandydatek, zaś w grupie Open chcę zobaczyć dobrą grę ze strony Fabiano Caruany przeciwko Fedoseevowi.

2 Komentarze

  1. Żenujące jest bezmyślne kopiowanie transliteracji angielskiej dla nazwisk rosyjskich. Piszemy Kasparow czy Kasparov?

    • Nie rozumiem założenia, że używanie przez nas pisowni angielskiej jest bezmyślne 🙂 . Wręcz przeciwnie, rozmowy o wyborze pisowni z moim udziałem były jeszcze sprzed Turnieju Kandydatów 2020, gdy dołączałem do Infoszach. Decyzja o użyciu takiej pisowni ma dwa główne argumenty:
      – jest to oficjalny zapis danych osobowych stosowany przez FIDE;
      – w bazach szachowych, niezależnie czy chessbase, chessable, hiarcs czy jakakolwiek inna – nigdy nie znajdziemy zawodnika nazwiskiem Niepomniaszczij czy Непoмнящий.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*