Cztery medale Polaków na Mistrzostwach Europy w Katowicach!

Mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych zakończone! Ta europejska impreza w dniach 16-18.12.2022r., już po raz kolejny miała miejsce w katowickim Spodku, który został wypełniony wieloma gorącymi szachowymi nazwiskami.

Sławy w Śląskiej Świątyni Sportu

Mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych przyciągnęły mnóstwo popularnych, darzonych szacunkiem i sympatią czołowych europejskich szachistów. W Spodku nie zabrakło takich nazwisk jak Adams, Navara, Svane, Deac, Grandelius czy Santos Latasa. Również swoją obecnością zaszczyciły nas szachistki z tytułami arcymistrzów – Alexandra Kosteniuk (obecna Mistrzyni Świata w Rapidzie), Pia Cramling, Elisabeth Paethz, Nino Batsiashvili oraz Antoaneta Stefanova. Nie sposób wymienić wszystkich arcymistrzów i arcymistrzyń, którzy walczyli w trzydniowych potyczkach o najwyższe trofea. Poziom zawodów był zdecydowanie wyższy niż w ubiegłych latach, ale zwycięzca jest tylko jeden.

Pultinevicius vs. Adams fot.: Rafał Oleksiewicz

Jeden z tysiąca

W turnieju szachów błyskawicznych wzięło udział 830 zawodników, natomiast w turnieju szachów błyskawicznych aż 910.
Turniej błyskawiczny był wielką batalią nerwów i emocji. Po ostatniej rudzie aż trzech zawodników dzieliło miejsca medalowe z wynikiem 17,5/22 punktu i był to David Navara, Maciej Klekowski i Shant Sargsyan. Po podliczeniu punktacji pomocniczej zwycięzcą został okrzyknięty David Navara z Czech, drugi okazał się reprezentant Polski Maciej Klekowski, a trzeci Shant Sargasyan grający pod flagą Armenii. Najlepszą kobietą z wynikiem 15,5 punktów była Alexandra Kosteniuk, pół punktu mniej zdobyła druga kobieta – Aleksandra Maltsevskaya, a brązowy medal powędrował do Antoanety Stefanovej. Czarnym koniem turnieju, dającym się we znaki faworytom był hiszpański arcymistrz – Alonso Rosell Alvar. Po 8 rundach (czyli 16 partiach) miał 14,5 (!) punktu, jednak finisz oddalił go od złotego medalu i po przegranych meczach w rundzie 9 i 11, skończył zawody na 4 miejscu.

Od lewej: Maciej Klekowski, Dawid Navara, fot.:Michał Walusza

Aleksandra Maltsevskaya, Aleksandra Kosteniuk, Antoaneta Stefanova Fot.: Michał Walusza

Turniej szachów szybkich rozgrywany przez dwa dni zwyciężył Hiszpan Jaime Santos Latasa. Drugie miejsce i tym samym drugi medal podczas jednej imprezy zdobył David Navara, a brązowy krążek powędrował do Daniela Fridmana z Niemiec. Do samego końca walka była bardzo zacięta i do ostatniej rundy nie było wiadomo kto zostanie nowym mistrzem Europy w szachach szybkich. W rundzie 11 grający na trzecim stole Jaime pokonał wschodzącą rumuńską gwiazdę Davida Gavrilescu i tym samym wyprzedził remisujących na wyższych stołach Davida Navarę i Daniela Fridmana. Drugi medal – tym razem złoty – podczas trzydniowych rozgrywek zdobyła Aleksandra Maltsevskaya, tuż za nią, przegrywając buchholtzem, uplasowała się Alexandra Kosteniuk, a trzecią zawodniczką mistrzostw została Jolanta Zawadzka.

Od lewej: Dana Reizniece-Ozola, Alexandra Kosteniuk, Aleksandra Maltsevskaya, Jolanta Zawadzka, Łukasz Turlej fot.: Michał Walusza

Od lewej: Dana Reizniece-Ozola, David Navara, Jamine Santos-Latasa, Daniel Fridman, fot.: Michał Walusza

Strona główna Mistrzostw, gdzie możecie szczegółowo zapoznać się z wynikami znajduje się TUTAJ.

Jak poszło Gospodarzom?

Jak na gospodarzy przystało w Spodku nie zabrakło także polskich akcentów! Świetną formą wykazała się grająca pod polską flagą Aleksandra Maltsevskaya, która zdobyła srebrny i złoty medal, odpowiednio w blitzu i rapidzie. Klasyfikacja Pań zdominowana była także przez Aleksandrę Kosteniuk, z którą nasza reprezentantka zamieniała się na miejscach medalowych.

Aleksandra Maltsevskaya, fot.: Michał Walusza

Niezawodny okazał się także Maciej Klekowski, który w fenomenalnym stylu powtórzył swój ubiegłoroczny sukces i po raz kolejny został Wicemistrzem Europy w Szachach Błyskawicznych. Po rewelacyjnym finiszu (4/4!) doskoczył do liderów i podzielił 1-3 miejsce. Punktacja pomocnicza przyznała mu srebrny medal i tym samym w towarzystwie Davida Navary i Shanta Sargsyana stanął na podium.

Maciej Klekowski, fot.: Rafał Oleksiewicz

Drugim najwyżej uplasowanym Polakiem w turnieju szachów błyskawicznych został Jakub Kosakowski, który zajął wysokie 11. miejsce. W pierwszej 20. zawodów znalazł się także Kacper Piorun (miejsce 15), Antoni Kozak (miejsce 18) oraz Mateusz Bartel (miejsce 20).

Czarnym koniem turnieju szachów szybkich został Kacper Drozdowski. Wykorzystując słabość króla swojego przeciwnika w ostatniej rundzie pokonał Greka Dimitriosa Mastrovasilisa i tym samym wskoczył na miejsce 7. Wygrał także z francuską gwiazdą Maximem Lagardem, a zremisował z legendarnym Michaelem Adamsem i innymi silnymi arcymistrzami. Tym samym był najwyżej sklasyfikowanym Polakiem, a także najwyżej sklasyfikowanym mistrzem międzynarodowym! W rapidzie dobre miejsce 9. zajął Mateusz Bartel, na którego konto wleciało także kilka punktów rankingowych.
Nie możemy też zapomnieć o świetnym występie Jolanty Zawadzkiej, która zdobywając 8 punktów, została trzecią kobietą turnieju rapidowego. Zawodniczka Polonii Wrocław przegrała tylko jedną partię z jednym z faworytów turnieju, a kolejne rezultaty przyniosły jej duże zyski rankingowe i brązowy medal Mistrzostw Europy w klasyfikacji kobiet!

Jolanta Zawadzka, fot.: Michał Walusza

Ogromne gratulacje dla wszystkich zawodników!

Atrakcje dodatkowe

Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych zorganizowane zostały na zlecenie European Chess Union. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele i członkowie wyżej wymienionej organizacji, m.in. Dana Reizniece-Ozola oraz Gunnar Bjornsson. Również władze Katowic wraz z prezydentem i wiceprezydentem miasta – Marcinem Krupą i Waldemarem Bojarunem – pojawiły się na płycie Spodka.

W czasie Mistrzostw został także zorganizowane wydarzenie szachowe “Gwiazdka szachowa”. Był to turniej, w którym wzięły udział dziewczynki urodzone nie wcześniej niż w 2014 roku. Mogły one rywalizować ze sobą na scenie, gdzie godzinę wcześniej grali najlepsi szachiści Europy. Do wielkiego finału dostała się Laura Górecka i Bao Anh Angelina Nguyen Doan, które to następnego dnia rozegrały finałowy mecz. Zwyciężyła Bao Anh Angelina Nguyen Doan, której to gratulujemy osiągniętego sukcesu!

Od lewej: Dana Reizniece-Ozola, Laura Górecka, Bao Anh Angelina Nguyen Doan, Anastasia Sorokina, fot.: Michał Walusza

Media

Turniej tej rangi nie mógł odbyć się bez wsparcia medialnego. Partie podczas rund komentowane były przez luksemburską szachistkę i światowej sławy komentatorkę WIM Fionę Steil-Antoni oraz polskiego zawodnika i komentatora IMa Piotra Nguyena. Studio w przerwach i wywiady z gośćmi przeprowadzały WGM Keti Tsatsalashvili oraz Magdalena Budkiewicz. Szefem mediów została WIM Anna Kantane, a za cały broadcast odpowiedzialna była ekipa European Chess TV z Przemkiem Niklem na czele.

Źródło: Facebook, European Blitz and Rapid Chess Championship

Serię wywiadów przeprowadzonych przez Magdę oraz wszystkie materiały z Mistrzostw są dostępne na kanale European Chess TV, który możecie znaleźć TUTAJ.

Gratulujemy zawodnikom, organizatorom, prowadzącym, komentatorom, sędziom oraz wszystkim zaangażowanym w Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych 2022! Impreza nie odbyłaby się bez organizacji Śląskiego Związku Szachowego i pomocy Łukasza Turleja, którym dziękujemy, że po raz kolejny w Polsce gości tak dużą imprezę.

Od lewej: Andrzej Matusiak, Radosław Jedynak, Dana Reizniece-Ozola, Waldemar Bojarun, Łukasz Turlej, fot.: Rafał Oleksiewicz