IM Jakub Pulpan triumfuje w Generation Freedom Chess Tournament

3… 2… 1… finał Generation Freedom Chess Tournament zakończony! Najlepszy w Warszawie okazał się nie kto inny a IM Jakub Pulpan, który przybył na finał naszego turnieju z czeskich Pardubic.

Szczęśliwa czwórka:

Naszymi finalistami, którzy zostali wyłonieni za pomocą niedzielnych eliminacji online są nietuzinkowi zawodnicy:
GM Mateusz Bartel – czterokrotny mistrz Polski, siedmiokrotny reprezentant Polski na olimpiadach szachowych i tegoroczny złoty medalista na 5 szachownicy olimpiady w Chennai. Mateusz to także główny komentator serwisu chess24.pl, gdzie komentuje najważniejsze wydarzenia światowych szachów. W eliminacjach online zajął wraz IM-ami Atabayevem i Pulpanem dzielone pierwsze miejsce, co było tym bardziej widowiskowe, że jednocześnie grał w eliminacjach i komentował inny turniej online – Julius Baer Generation Cup.

GM Mateusz Bartel /fot. Magda Budkiewicz

IM Jakub Pulpan – reprezentant Czech, drugi najbardziej doświadczony zawodnik z całej stawki. Zakończył eliminacje w świetnym stylu, nie notując ani jednej porażki! W zawodach online spotkał się z Antkiem Kozakiem, którego ograł, a swój pojedynek z Mateuszem Bartelem zakończył pokojowym rezultatem. Pulpan i „Matibar” jako jedni z niewielu zakończyli eliminacje online bez porażki, więc ich start w finale był okraszony dodatkowym smaczkiem – czy któryś z nich zdoła utrzymać tę serię również w finale.

IM Jakub Pulpan /fot. Magda Budkiewicz

IM Aleksandra Maltsevskaya – wychowanka rosyjskiej szkoły szachowej, jedyna kobieta biorąca udział w finale, mistrzyni świata z 2018 roku w kategorii kobiet do lat 20, a od stycznia 2022 roku gra pod polską banderą i z pewnością jest pretendentką do kadry narodowej kobiet. Kompletnie zdominowała pierwszą połowę eliminacji, prowadząc z wynikiem 7/7, później niestety wkradły się błędy i zakończyła ostatecznie turniej na czwartej lokacie.

IM Aleksandra Maltsevskaya /fot. Magda Budkiewicz

m Antoni Kozak – najmłodszy zawodnik finału, który znalazł się w finałowej czwórce w zastępstwie za IM-a Saparmyrata Atabayeva, który musiał zrezygnować z gry ze względu na problemy z wizą. Antek i Aleksandra mogli się popisać faktem niezremisowania ani jednej partii w eliminacjach, ich bezpardonowa gra dawała nadzieję na wielkie emocje również w warszawskim finale.

m Antoni Kozak /fot. Magda Budkiewicz

Najlepsi z najlepszych

Zawodnicy zmierzy się ze sobą w turnieju finałowym w hotelu Nobu, gdzie odbywała się międzynarodowa konferencja Generation Freedom Conference. Zwycięzca został wyłoniony za pomocą systemu dwukołowego, w którym to każdy z każdym zagrał raz białymi, a raz czarnymi. Turniej składał się więc z 6 rund, tempem 3 minuty plus 2 sekundy za ruch. Niepokonany pozostał IM Jakub Pulpan, który zanotował tylko 2 remisy, po razie z Bartlem i Kozakiem. Uzbierał 5 punktów, które uplasowały go na zdecydowanym pierwszym miejscu. Drugim zawodnikiem turnieju okazał się GM Mateusz Bartel, który po remisie oraz 2 porażkach – z Jakubem oraz Antkiem uzyskał 3,5 punktów, które zapewniły mu drugą najwyższą nagrodę zawodów.

Poniżej końcówka partii między Maltsevskayą a Bartlem:

Ciężki początek potyczek 0/2 odbiły się na rezultacie najmłodszego zawodnika ze stawki, który zakończył zmagania na 3 miejscu z dorobkiem 2,5 punktu. IM Aleksandra Maltsevskaya z pewnością nie może zaliczyć tego turnieju do najbardziej udanych, gdyż wygrała tylko jedną partię z Antkiem Kozakiem, zajmującym tym samym 4 miejsce w wielkim finale. Mimo to samo zakwalifikowanie się do finałowej 4 jest z pewnością dużym wyróżnieniem, szczególnie, że w eliminacjach brało udział mnóstwo utytułowanych graczy, w tym kilku arcymistrzów!

Szczegółowe wyniki turnieju możecie znaleźć TUTAJ.

Rozdanie nagród. Od lewej: Włodzimierz Dola, Petros Tovmasyan, Michał Kanarkiewicz, Jan Kozak, Jakub Pulpan, Antoni Kozak, Mateusz Bartel. /fot. Magda Budkiewicz

Hand and brain!

Przed ceremonią zakończenia odbyła się pokazowa partia hand and brain, w której wzięli udział nasi finaliści. Mateusz Bartel w składzie z Antkiem Kozakiem zmierzyli się w szachowej zabawie z teamem Jakuba Pulpana i Aleksandry Maltsevskayej, a za komentarz dla gości odpowiadał Michał Kanarkiewicz. Wygrała drużyna złożona z samych panów. Partia odbyła się dla uczestników konferencji i przyciągnęła uwagę niejednego widza! Dodatkowo goście sami mieli okazję spróbować swoich sił przy szachownicy, z której chętnie korzystali.

Turniej szachowy na tak wysokim poziomie na międzynarodowej konferencji to z pewnością niecodzienna sytuacja, którego organizacja wymagała dużego nakładu pracy. Gratulacje należą się więc Michałowi Kanarkiewiczowi (dyrektorowi turnieju) oraz Janowi Kozakowi (sędziemu głównemu) bez których ten turniej z pewnością by się nie odbył. Dziękujemy wszystkim 284. zawodnikom za udział w eliminacjach i gratulujemy nagrodzonym. Brawa dla organizatorów z New Europe Foundation i State of Poland za stworzenie możliwości do zrealizowania tej wyjątkowej szachowej inicjatywy, a zwłaszcza Włodzimierzowi Doli, prezesowi PGE Narodowego i Fundacji State of Poland, oraz Petrosowi Tovmasyanowi z New Europe Foundation. Dziękujemy wszystkim partnerom wydarzenia z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Banku Gospodarstwa Krajowego, Infoszach i Kanarkiewicz Strategy Consulting.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*