Ian Nepomniachtchi po raz drugi! || Turniej Kandydatów, 13 runda

Nowy-stary pretendent Ian Nepomniachtchi /fot. FIDE, Stev Bonhage

Dokonało się. Ian Nepomniachtchi drugi raz z rzędu wygrywa Turniej Kandydatów! Kompletnie zdominował pozostałych graczy obecnych w Madrycie i zameldował się w meczu o mistrzostwo świata.

Treść artykułu powstała dzięki wsparciu finansowemu od firmy bonabanco. Bonabanco wspiera polskich przewoźników drogowych i pomaga spedycjom organizować transport.

Nepomniachtchi 0,5 – 0,5 Rapport

Ian Nepomniachtchi sprawnie zremisował z Richardem Rapportem w obronie sycylijskiej. Mimo że Węgier szybko doszedł do tematycznego d5, to Rosjanin zdołał zaraz wymienić większość figur i żadna ze stron nie miała już argumentów na przechytrzenie rywala. Przed salą gry na „Nepo” czekali fani królewskiej gry, którzy zgotowali mu owację:

https://twitter.com/FIDE_chess/status/1543624165860704257?s=20&t=bKyKQmyy2h1trLV-K01QNQ

O Turnieju Kandydatów i Nepomniachtchim z ulic Madrytu wypowiedział się sam Magnus Carlsen:

Nakamura 1 – 0 Duda

Zdjęcie
Partię rozpoczęła Judit Polgar – najlepsza szachistka w historii /fot. Stev Bonhage

Ultraciekawa partia w wariancie Najdorfa w wykonaniu naszego rodaka. Amerykanin wytworzył Jankowi słabość na g6, gdzie ulokował się skoczkiem. Z tego powodu czarne musiały zrobić roszadę „na piechotę”, lecz mimo tej straty temp, JKD potrafił wytworzyć presję na desce i nawet osiągnąć, według komputera, przewagę przy 32 posunięciu. Jednak kompleksowość pozycji i niedoczas spowodował pojawienie się błędów po stronie Polaka, które blitzkarz Hikaru bezlitośnie wykorzystał. Tym samym Nakamura na pewno kończy Kandydatów na drugim miejscu.

Firouzja 0,5 – 0,5 Ding

Wybór remisowej partii czteroskoczkowiej zakończył się <werble> remisem. Panowie szybko wymienili hetmany i gra dążyła do nieuniknionego końca. Dla widzów był jednak ciekawy moment – Ding z własnej nieprzymuszonej woli dał sobie zamknąć gońca na bandzie, zaś Firouzja swojego wymienił za dwa piony i powtórzenie pozycji.

Firouzja i Ding /fot. FIDE, Stev Bonhage

Radjabov 0,5 – 0,5 Caruana

Teimour i Fabiano, wzorem pozostałych remisowych partii, szybko wymienili hetmany i przeszli do NQE. Tym terminem arcymistrz John Nunn określał końcówki, które powstały w debiucie, omijające grę środkową. Obaj poszukali szczęścia, lecz dokładna gra skutkowała powstaniem symetryczną strukturą pionową i nawet zakrzywienie gońcowo-skoczkowe nie było wystarczające do zdobycia pełnego punktu.

Zdjęcie
fot. FIDE, Stev Bonhage

Jutro ostatnia runda Turnieju Kandydatów, w której JKD zmierzy się z Nepomniachtchim. Trzymamy kciuki od 15:00, a jak po każdej rundzie, zapraszamy na 21:00 na Szachowy Wieczór Ekspercki w wykonaniu naszym i naszych gości.


Wszystkie nasze artykuły dotyczące Turnieju Kandydatów 2022 są pod linkiem:  https://infoszach.pl/tag/turniej-kandydatow-2022/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*