Wyścig dwóch koni || Turniej Kandydatów, Runda 7

Po pierwszym kole, z Turnieju Kandydatów wyłania się dwóch jasnych faworytów. Ian Nepomniachtchi i Fabiano Caruana, którzy wygrali swoje partie w ostatniej rundzie pierwszej połowy, jak na razie deklasują rywali, mając ogromną przewagę nad resztą stawki. Prowadzi Nepo z imponującym wynikiem 5,5/7, ale pretendent do tytułu mistrza świata z 2018 roku drepcze mu po piętach, ustępując mu zaledwie połową punktu. Na tym etapie, trudno jest sobie wyobrazić, aby ostatecznym zwycięzcą był ktokolwiek inny niż jeden z tych dwóch. Hikaru Nakamura, internetowy demon szachów błyskawicznych, zajmuje trzecie miejsce z solidnym 3,5/7. Warto wspomnieć, że zajęcie drugiego miejsca może mieć równie wielkie znaczenie jak samo zwycięstwo – w razie gdyby Carlsen lub zwycięzca turnieju zrezygnowali lub nie mogli zagrać w meczu o mistrzostwo świata w szachach, to wicelider Turnieju Kandydatów byłby w zastępstwie tego zawodnika.

Treść artykułu powstała dzięki wsparciu finansowemu od firmy bonabanco. Bonabanco wspiera polskich przewoźników drogowych i pomaga spedycjom organizować transport.

Duda – Nakamura

/fot. FIDE/Stev Bonhage

W partii między Dudą a Nakamurą, mieliśmy okazję zobaczyć obronę Nimzowitscha. Polak zdołał uzyskać pozycyjną przewagę, ale w 23 ruchu pchnął do przodu niewłaściwego piona: 23.b4?! (23.a4!). To pozwoliło Amerykaninowi na szybkie przestawienie gońca na lepszą pozycję. Wkrótce nastąpiły uproszczenia i partia znalazła swój koniec w remisowej wieżówce. Być może to właśnie brak realizacji subtelnej przewagi, tak jak w tej partii, świadczy o niedyspozycji Polaka.

Ding – Firouzja

W 7 rundzie Ding rozpoczął partią angielską. W partii, która miała bardzo techniczny przebieg, zawodnicy wykazali się dużą precyzją i remis był w tej sytuacji sprawiedliwym rezultatem.

Caruana – Radjabov

Raz uzyskawszy przewagę, Caruana zwykle realizuje ją z bezduszną precyzją komputera. Jego umiejętności techniczne są prawdopodobnie najlepsze ze wszystkich kandydatów. Przeciwko Radjabovowi przewagę zdobył już po debiucie i raczej nie wypuścił jej z rąk. Pomógł mu nietypowy dobór debiutu ze strony Azera – wariant O’Kelly’ego obrony sycylijskiej (2…a6). Prawdopodobnie była to próba uzyskania pozycji z szansami dla czarnych podjęta przez Teimoura, ale typowe dla Caruany doskonałe przygotowanie debiutowe obróciło tę próbę na niekorzyść Azera. Caruana ma teraz doskonałe szanse na ponowne wygranie turniejów pretendentów; jedyna przeszkoda – Nepomniachtchi.

Rapport – Nepomniachtchi

To, co Nepo robi, nie mieści się w głowie. 4 zwycięstwa? W pierwszej połowie? W dodatku połowa z nich została osiągnięta czarnym kolorem, którym na najwyższym poziomie wygrać jest bardzo trudno.  Tym razem, Nepomniachtchi skorzystał ze zbyt ambitnej gry Rapporta, który w 18 ruchu powinien był powtarzać posunięcia. Zamiast tego, znany z nietypowych otwarć arcymistrz postanowił grać dalej, licząc na to, że przeważy jego przewaga materialna. Przeważyła słabość króla Rapporta, który był bezbronny wobec połączonych sił hetmana i gońca.  Warto wspomnieć, że wszystkie zwycięstwa Nepomniachtchiego nastąpiły w wyniku bezpośredniego ataku na króla, co bardzo wymownie podkreśla jego największy szachowy atut. Sam Carlsen, przed meczem w 2021 roku, zapytany o największą zaletę jego przecwinika (Nepomniachtchiego), powiedział, że Nepo lepiej niż inni szachiści rozumie koncepcję bezpieczeństwa króla. W tym momencie, Nepomniachtchi jest dużym faworytem do zwycięstwa w turnieju pretendentów. Należy postawić zasadne pytanie: czy jego wyniki świadczą o jego wzroście jako zawodnika, czy może na prowadzenie wysforował się niesiony na ramionach momentu?

Studio pomeczowe Infoszach

Po każdej rundzie zapraszamy na #SzachowyWieczórEkspercki, który emitujemy na żywo około godziny 21:00. Omawiamy i wyjaśniamy zdarzenia na szachownicy, próbujemy wyciągnąć wnioski oraz prognozujemy kolejne rundy.

Chcesz zostać sponsorem odcinka programu lub artykułu na naszej stronie? Skontaktuj się z nami poprzez media społecznościowe lub maila infoszach@gmail.com. To niepowtarzalna szansa abyś wsparł naszą pracę i mógł zostać mecenasem szachów za co z góry dziękujemy.

Wyniki i kojarzenia

Po pierwszej połowie dwóch zawodników dominuje nad resztą. Są nimi Ian Nepomniachtchi oraz Fabiano Caruana. Patrząc na sytuację turniejową oraz zaprezentowaną dotychczas siłę gry, nie wygląda na to, by ktokolwiek mógł do nich dołączyć.

A tak prezentują się kojarzenia rundy 8, która będzie pierwszą rundą drugiego koła.