Witamy w Belgradzie – 2. zjazd Grand Prix FIDE

Przed nami drugi z trzech zjazdów Grand Prix FIDE, który przybliży nas do poznania dwóch zawodników, którzy awansują do Turnieju Kandydatów. Kto zdoła sięgnąć po komplet punktów w Serbii?

Lista startowa i format

Drugi zjazd Grand Prix odbędzie się w Belgradzie od 28 lutego do 14 marca. Wśród startujących zobaczymy ósemkę, która nie zmieściła się uprzednio w Berlinie. Każdy zawodnik gra w dwóch zjazdach, za wyłączeniem Radosława Wojtaszka, który uprzednio grał w zastępstwie za Ding Lirena.

W pierwszej części będziemy świadkami fazy grupowej – turnieju dwukołowego, z którego jeden najlepszy awansuje do fazy pucharowej. W razie miejsca ex aequo, rozegrana zostaje dogrywka. Mieliśmy do czynienia z tym systemem już w Berlinie, więc bardziej ciekawych odsyłam do tego artykułu.

Grupa A: Alexander Grischuk (Rosja, 2764), Dmitry Andreikin (Rosja, 2724), Sam Shankland (USA, 2708), Etienne Bacrot (Francja, 2642).

Grupa B: Anish Giri (Holandia, 2772), Nikita Vitiugov (Rosja, 2726), Pentala Harikrishna (Indie, 2719), Amin Tabatabaei (Iran, 2623).

Grupa C: Richard Rapport (Węgry, 2763), Vidit Gujrathi (Indie, 2727), Vladimir Fedoseev (Rosja, 2704), Alexei Shirov (Hiszpania, 2704).

Grupa D: Shakhriyar Mamedyarov (Azerbejdżan, 2767), Maxime Vachier-Lagrave (Francja, 2761), Yangyi Yu (Chiny, 2713), Alexandr Predke (Rosja, 2682).

Dmitry Andreikin zastępuje Ding Lirena, który musiał zrezygnować ze startu w Grand Prix z powodu braku otrzymania paszportu w Chinach. Andreikin w Berlinie sam potrzebował zastępstwa z powodu pozytywnego testu na koronawirusa, więc FIDE daje mu szansę startu również w Belgradzie.

Punktacja Grand Prix FIDE

Dwóch zawodników, którzy zdobędą najwięcej punktów, awansuje do Turnieju Kandydatów. Punkty przydzieli się wedle tabeli:

  • zwycięzca – 13 punktów
  • 2. miejsce – 10 pkt.
  • półfinaliści – 7 pkt.
  • 2. miejsce w grupie – 4 pkt.
  • 3. miejsce w grupie – 2 pkt.
  • 4. miejsce w grupie – 0 pkt.

Jeśli będzie remis w punktacji na koniec Grand Prix, kolejność ustala się wedle punktacji pomocniczych: liczba wygranych turniejów, liczba zajętych drugich miejsc, liczba punktów zdobytych w partiach klasycznych, liczba zwycięstw w partiach klasycznych.

Po pierwszym zjeździe prowadzi Hikaru Nakamura (13 punktów) przed Levonem Aronianem (10 punktów), Richardem Rapportem i Leinierem Dominguezem (po 7 punktów). Eksperci z „Chess by the Numbers” obliczyli procentowe szanse na awans do Turnieju Kandydatów każdego uczestnika po zakończeniu rywalizacji w Berlinie. Zgadzacie się ze statystyką?

Źródło: https://twitter.com/ChessNumbers/status/1494497087618109445/photo/1

Jutro na naszym koncie na Facebooku ogłosimy kolejny konkurs, w którym będziecie obstawiać Waszych faworytów. Dzięki życzliwości wydawnictwa RM, do wygrania będzie książka Dawida Bronsteina „Międzynarodowy turniej arcymistrzów. Neuhansen – Zurych 1953”, której recenzję opublikowaliśmy w tym tygodniu.

Ostatni turniej Grand Prix FIDE odbędzie się między 21 marca a 4 kwietnia w Berlinie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*