Za chwilę start Grand Prix FIDE!

Ogłoszono skład i podział na grupy w pierwszym turnieju Grand Prix FIDE. W Berlinie od 4 do 17 lutego zmierzy się szesnastka wirtuozów, którzy rozpoczną walkę o ostatnie dwa miejsca w tegorocznym Turnieju Kandydatów.

Grand Prix FIDE jest turniejem dwuetapowym. Najpierw zmierzą się czwórkami w fazie grupowej, gdzie zagrają systemem dwukołowym. Zwycięzca każdej grupy awansuje do półfinałów, gdzie grać będą mecz-rewanż z ewentualnymi dogrywkami. Zwycięzca grupy A zmierzy się ze zwycięzcą grupy B, drugą parę półfinałową stworzą zwycięzcy grup C i D.

W ramach dogrywek zawodnicy zagrają 2 partie rapid tempem 15 min + 10 s, jeśli dalej remis – dwie partie blitz 3 min + 2 s. Ostatecznym rozwiązaniem będzie Armageddon (5 min dla białych, 4 min dla czarnych, przy remisie przyznaje się zwycięstwo czarnym).

Lista i format

Kogo zobaczymy za dwa tygodnie na berlińskich deskach? Wczoraj ogłoszono już podział na grupy, dokonano go przez losowanie na wideokonferencji na Zoomie.

Grupa A: 1. Alexander Grischuk (Rosja), 2764; 2. Hikaru Nakamura, (USA), 2736; 3. Andrey Esipenko (Rosja), 2714; 4. Etienne Bacrot (Francja), 2642.

Grupa B: 1. Radosław Wojtaszek (Polska), 2686; 2. Richard Rapport (Węgry), 2763; 3. Vladimir Fedoseev (Rosja), 2704; 4. Grigoriy Oparin (Rosja), 2681.

Grupa C: 1. Levon Aronian (USA), 2772; 2. Vidit Gujrathi (Indie), 2727; 3. Daniil Dubov (Rosja), 2720; 4. Vincent Keymer (Niemcy), 2664.

Grupa D: 1. Wesley So (USA), 2772; 2. Leinier Dominguez (USA), 2752; 3. Pentala Harikrishna (Indie), 2717; 4. Alexei Shirov (Hiszpania), 2704.

Pentala Harikrishna, zawodnik Polonii Wrocław, gra w zastępstwie za Wei Yi, który postanowił wycofać się z całego tournee. Indus otrzymał zaproszenie do gry, ponieważ ma najwyższy ranking z szachistów, którzy nie zakwalifikowali się wcześniej do tego cyklu. Radosław Wojtaszek zastępuje Ding Lirena, który nie otrzymał wizy z Chin, zaś Andrey Esipenko zastępuje Dmitry’ego Andreikina z powodu jego pozytywnego wyniku na teście koronawirusa.

Ciekawostką jest, że występ w Berlinie będzie dla Nakamury pierwszym turniejem szachów klasycznych od ponad 2 lat. Spowodowało to, że Hikaru znalazł się na liście nieaktywnych graczy. W Grand Prix FIDE zagra dzięki dzikiej karcie przydzielonej przez prezydenta FIDE Dvorkovicha.

Punktacja Grand Prix FIDE

Dwóch zawodników, którzy zdobędą najwięcej punktów, awansuje do Turnieju Kandydatów. Punkty przydzieli się wedle tabeli:

  • zwycięzca – 13 punktów
  • 2. miejsce – 10 pkt.
  • półfinaliści – 7 pkt.
  • 2. miejsce w grupie – 4 pkt.
  • 3. miejsce w grupie – 2 pkt.
  • 4. miejsce w grupie – 0 pkt.

Jeśli będzie remis w punktacji na koniec Grand Prix, kolejność ustala się wedle punktacji pomocniczych: liczba wygranych turniejów, liczba zajętych drugich miejsc, liczba punktów zdobytych w partiach klasycznych, liczba zwycięstw w partiach klasycznych.

Kolejne turnieje Grand Prix FIDE odbędą między 28 lutego a 14 marca w Belgradzie oraz 21 marca a 4 kwietnia w Berlinie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*