Grand So, Sinquefield Cup dla MVL!

Zakończył się Grand Chess Tour 2021, czyli wakacyjny supertour najlepszych zawodników świata. Rywalizacja zaczęła się 3 czerwca w Bukareszcie i trwała aż 28 sierpnia, gdy w Missouri odbyła się ostatnia runda Sinquefield Cup. Zwycięzcą tournee został Wesley So!

Bukareszt, Paryż, Zagrzeb, Saint Louis

Grand Chess Tour zawierał 3 turnieje rapid&blitz oraz 2 turnieje klasyczne, które rozpoczęły i zakończyły rywalizację. Sumaryczna pula nagród wyniosła 1,275 miliona dolarów (325 000$ w każdym turnieju klasycznym, 150 000$ w R&B, 175 000$ dla Top3 po całym cyklu). Fragmenty Superbet Chess Classic (Bukareszt) relacjonowaliśmy dla Was na naszych socialmedia, zaś Croatia Grand Chess Tour wszyscy śledziliśmy z zapartym tchem, dzięki grze Jana-Krzysztofa Dudy. Dziś zapraszamy do relacji z tegorocznego Sinquefield Cup.

Sinquefield Cup

Na starcie stanęło wiele uznanych nazwisk – Caruana, Mamedyarov, So, Rapport, Vachier-Lagrave, Xiong, Svidler, Dominguez, Shankland i Świercz. Dało to średni ranking turnieju 2742 Elo, był to więc turniej XX kategorii i 7 klasy. Czym są klasa i kategoria turnieju dowiecie się z tego artykułu.

W turniej źle wszedł Dariusz Świercz, bowiem zaczął od trzech porażek. Mimo że grał z Dominguezem, So i Caruaną, to miał swoje szanse, zwłaszcza w partii z ex-Filipińczykiem.

Mocne tempo w Missouri narzucili „Fabi”, So i MVL, którzy zgromadzili po 2,5 punktu w 3 starciach. W czwartej rundzie Leinier Dominguez wygrywając z Francuzem, skorzystał z remisu między pozostałymi liderami i dołączył do ich grona w takim stylu:

Zaskakujące wyniki

Środek turnieju przyniósł kilka ciekawych partii, nie tylko pod względem siły czy pomysłowości zawodników, ale również zdarzało się, że liderzy padali pod naporem ciosów niżej notowanych oponentów. Najlepszym przykładem niech będzie zwycięstwo Xionga nad Caruaną w debiucie Retiego.

Xiong pogrążony w pomeczowej analizie z Caruaną.

Dwie rundy później Xiong posłusznie oddał niesłusznie zagrabione punkty, gdy popełnił błąd i otworzył MVL-owi kolumnę h. Francuz nie dał się długo prosić i spętał Jeffery’ego tak, że ten się szarpał jeszcze tylko kilka ruchów!

Niezwykle widowiskowa była partia Richarda Rapporta z Peterem Svidlerem. Węgra rzadko widywaliśmy przy desce, od sierpnia 2019 zagrał jedynie 30 partii klasycznych. Widać jednak, że nie zasypiał gruszek w popiele, a cały turniej może uznać za udany (zakończył go z wynikiem 4,5/9).

Richard Rapport

To jest już koniec

Tabela końcowa z Sinquefield Cup wygląda następująco:

    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  
1 Maxime Vachier-Lagrave X ½ ½ 0 ½ ½ 1 1 1 1 6
2 Fabiano Caruana ½ X ½ ½ ½ 1 0 1 ½ 1 5,5
3 Wesley So ½ ½ X ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 5,5
4 Leinier Dominguez 1 ½ ½ X ½ ½ ½ ½ ½ 1 5,5
5 Richard Rapport ½ ½ ½ ½ X 0 ½ ½ 1 ½ 4,5
6 Shakhriyar Mamedyarov ½ 0 ½ ½ 1 X ½ 0 ½ ½ 4
7 Jeffery Xiong 0 1 ½ ½ ½ ½ X ½ ½ 0 4
8 Sam Shankland 0 0 ½ ½ ½ 1 ½ X ½ ½ 4
9 Peter Svidler 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ X 1 3,5
10 Dariusz Świercz 0 0 0 0 ½ ½ 1 ½ 0 X 2,5

Zwycięzcą całego Grand Chess Tour został Wesley So. Zajął dzielone II miejsce w Bukareszcie (z Aronianem i Griszczukiem, za Mamedyarovem), I miejsce w Paryżu, IV w Saint Louis (za Nakamurą, Caruaną i Rapportem) i dzielone II miejsce w Sinquefield Cup.

Dla Wesleya So to drugie zwycięstwo w GCT, wcześniej dokonał tego w 2016 roku. W zeszłym roku GCT nie odbyło się z powodu restrykcji pandemicznych.

Pełne wyniki całego Grand Chess Tour i suma nagród, które zdobyli zawodnicy:

1 Komentarz

  1. Choć wygrał So, to i tak MVL, o prawie 14000 tys. USD, więcej zarobił. Szkoda że Dariuszowi tak słabo poszło i myślę że bardzo ciekawie byłoby gdyby JKD zagrał w tym turnieju 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*