Duda wygrywa z Carlsenem! Polak w Turnieju Kandydatów!

Jan-Krzysztof Duda z życiowym sukcesem! /fot. Anastasiia Korolkova i Eric Rosen, FIDE

Dzień 3 sierpnia zostanie spisany złotymi zgłoskami w historii polskich szachów. Jan-Krzysztof Duda pokonał Magnusa Carlsena w półfinale Pucharu Świata i wywalczył tym samym awans do kolejnego Turnieju Kandydatów!

Niewielu pogromców Magnusa Carlsena kroczy po świecie. Jednym z nich jest Janek Duda, który potrafił przerwać dwuletnią serię bez porażek mistrza świata (analizę tamtej partii zrobioną przez IM Piotra Nguyena znajdziesz tutaj). Oczywistym faworytem tej rywalizacji był Carlsen, lecz Duda nie mógł być przez nikogo skreślany na samym starcie.

Duda kolejny raz wygrywa z mistrzem świata!

Zawodnicy nie potrafili znaleźć rozstrzygnięcia w partiach klasycznych, lecz co ciekawe, JKD grał w debiucie zdecydowanie szybciej od Norwega i otrzymywał dobre pozycje w obu partiach. Rywalizacja przeniosła się więc do dogrywek.

I właśnie w nich Jan-Krzysztof Duda wygrywa z mistrzem świata! Pierwsza partia zakończyła się remisem, ale druga… chapeau bas, panie Duda! Przed Wami dwie analizy tej partii: pisemna autorstwa Szymona oraz video Kosmy:

Brawo Janek! Teraz zmierzy się z Sergiejem Karjakinem w finale Pucharu Świata, lecz największy sukces, którym był awans do Turnieju Kandydatów, już osiągnięty.

Wielki dzień Jana-Krzysztofa Dudy

1 Komentarz

  1. Brawa dla JKD za waleczność która sie ostatecznie opłaciła, teraz został ostatni przeciwnik oby Jan pokazał wszystkie swoje umiejętności i wygrał. Trzymam kciuki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*