Radosław Wojtaszek wygrywa eliminacje ME 2020 w szachach błyskawicznych!

Radosław Wojtaszek /fot. Grand Prix FIDE

Poznaliśmy dziś szesnastu najlepszych zawodników pierwszej fazy Mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych. Z Polski zakwalifikował się jedynie Radosław Wojtaszek, zajął za to pierwszą lokatę. Z kim zmierzy się w pierwszej rundzie i jaka czeka go ścieżka do finału?

Transmisja

Przypominamy, że prowadzimy oficjalną transmisję na żywo w języku polskim na naszym kanale www.twitch.tv/infoszach. Pierwszą fazę komentowali dla Was IM Piotr Nguyen i WFM Honorata Kucharska. W sobotę 19.12.2020 od 20.00 do 22.30 gościem Piotra będzie FM Kosma Pacan-Milej. Walka o finał Mistrzostw Europy zacznie się w niedzielę 20.12.2020 o 20.00, a w budce spikera obok Piotra zasiądzie FM Kacper Polok.

Transmisja w języku angielskim prowadzona jest przez trójkę komentatorów: WGM Keti Tsatsalashvili, GM Marcina Tazbira i WFM Marię Leks na kanale TVP Sport na Twitchu.

Najlepsi błyskawiczni Europejczycy

 1. Radosław Wojtaszek,   Polska
 2. Robert Hovhannisyan,   Armenia
 3. Levan Pantsulaia,   Gruzja
 4. Vladimir Onischuk,   Ukraina
 5. Aleksandar Indjic,   Serbia
 6. David Navara,   Czechy
 7. Gawain C B Jones,   Anglia
 8. Mikhail Demidov,   Rosja
 9. Alexei Shirov,   Hiszpania
 10. Bogdan-Daniel Deac,   Rumunia
 11. Eltaj Safarli,   Azerbejdżan
 12. Deniz Ozen,   Turcja
 13. Matthias Bluebaum,   Niemcy
 14. Mustafa Yilmaz,   Turcja
 15. Manuel Petrosyan,   Armenia
 16. Georg Meier,   Niemcy

Startowało ponad 300 zawodników (w tym ponad 100 arcymistrzów) z 40 krajów. Pełne wyniki eliminacji są na stronie: http://chess-results.com/tnr543742.aspx?lan=3&art=1&flag=30

Zawodnicy tworzą pary systemem 1-16, 2-15, 3-14 i tak dalej. Rywalem Radka Wojtaszka będzie niemiecki arcymistrz Georg Meier. Reszta pojedynków: Hovhannisyan-Petrosyan, Pantsulaia-Yilmaz, Onischuk-Bluebaum, Indjic-Ozen, Navara-Safarli, Jones-Deac oraz Demidov-Shirov.

Świetna forma Wojtaszka w pierwszym dniu zmagań

W jaki sposób Wojtaszek zgarnął 9 punktów z 11 partii i zdobył pierwsze miejsce? W bardzo przebojowy, wystarczy spojrzeć na jego partię z Mikhailem Demidovem:

Zapisy partii do znalezienia są na serwisach:

Jak radzili sobie pozostali Polacy?

Bardzo bliski awansu był arcymistrz Wojciech Moranda – zakończył zawody na 21 miejscu, lecz był na dzielonych miejscach 12-26 i punktacja pomocnicza sklasyfikowała go na tej pozycji. Jan-Krzysztof Duda po pierwszej rundzie wycofał się z Mistrzostw Europy z powodu problemów technicznych. Na swoim profilu wydał odpowiednie oświadczenie i gratulacje dla zwycięzcy Radosława Wojtaszka. Wśród polskich juniorów najlepszy wynik osiągnął Jakub Kosakowski (39 miejsce i 3 wśród Polaków), wśród kobiet Monika Soćko (101 miejsce), a wśród juniorek Michalina Rudzińska (175 miejsce).

Zestawienie wyników polskich zawodników: http://chess-results.com/tnr543742.aspx?lan=3&art=25&fedb=POL&flag=30

Faza pucharowa

Radosław Wojtaszek zmierzył się z Georgiem Meierem. Ich wszystkie partie kończyły się remisem – w pierwszym pojedynku nasz rodak spokojne konstruował atak i starał się poprawiać swoją pozycję, podczas gdy reprezentant Niemiec ustawiwszy strukturę jeża, stał w miejscu. Żaden z nich nie zdecydował się na otworzenie pozycji i zgodzili się na remis. Druga partia to czas, w którym Wojtaszek musiał tłumaczyć się ze swoich planów, jednak ostatecznie zwiał na wiecznego szacha. W trzeciej partii na obustronnym niedoczasie obaj mieli swoje szanse, jednak była to bardzo ostra końcówka i żaden nie chciał zaryzykować. Ostatnia partia miała bardzo podobny przebieg. Z wynikiem 2-2 przeszli więc do Armageddonu, w którym Radosław Wojtaszek grał kolorem czarnym. Niestety – mając bardzo dużą przewagę nad rywalem i połowę czasu na zegarze, nie doliczył kombinacji i zamiast skończyć z pionem więcej, to został bez figury.

W pozostałych starciach:

 • Shirov był faworytem tego starcia, jednak Demidov stawiał solidny opór. Po ciężko wywalczonym remisie w pierwszej partii, w drugiej zrobili trzykrotne powtórzenie pozycji po 13 ruchach. W kolejnych pojedynkach mieli bardziej bojowy nastrój i raz Shirov miał dwa hetmany, a raz Demidov złowił zbłąkanego gońca. Zmierzyli się w Armageddonie, w którym objawiło się olbrzymie doświadczenie mistrza Shirova – spokojnie realizował bardzo długą grę końcową i wygrał
 • Indjic bardzo pewnie pokonał jedynego mistrza międzynarodowego w stawce Deniza Ozena i mecz skończył się wynikiem 3-0. Aż dwukrotnie padły maty, co jest dość rzadko spotykane na tym poziomie.
 • W fazie eliminacji Onischuk wygrał z Bluebaumem, więc sądziłem, że powtórzy taki wynik. Myliłem się, bowiem Ukrainiec zdołał zdobyć jedynie pół punktu, a najlepszy gracz z Federacji Niemieckiej skończył pojedynek przed czasem wynikiem 2,5-0,5.
 • Pantsulaia i Yilmaz nie uznają remisów – z każdej partii któryś z nich schodził z pełnym punktem. Czterokrotnie triumfowały białe, jednak w Armageddonie zwyciężył czarnym wojskiem gruziński arcymistrz. W dość trudnej sytuacji na szachownicy zaczął komplikować, po czym… „wtrącił” mata i zameldował się w ćwierćfinale.
 • David Navara podjął azerskiego zawodnika Safarliego. Oni też, wzorem wyżej opisywanego meczu, każde starcie kończyli rezultatywnie, jednak nie doszli do dogrywki. Czeski arcymistrz broniący barw WASKO Hetman GKS Katowice wygrał mecz wynikiem 3-1.
 • Pojedynek między doświadczonym Jonesem a młodym Deacem zakończył się na korzyść tego pierwszego. Dobrze wszedł w mecz, pierwszemu zdobywając punkt, a w drugiej remisując. Trzecią partią wyrównał stan meczu Deac, jednak w ostatniej partii Anglik czarnym kolorem pokonał w partii włoskiej rywala.
 • Braterski pojedynek między dwoma Ormianami: Hovhannisyanem a Petrosyanem. Wygrał ten, który nosi nazwisko „Żelaznego Tigrana”, jednak mogło to być zaskoczenie, bowiem po eliminacjach zajmował dopiero przedostatnią lokatę.

Ćwierćfinały:

Odpadły numery 1., 2. i 4. eliminacji, więc widać jak wysoki i wyrównany jest poziom między całą szesnastką zawodników.

 • Pogromca Radosława Wojtaszka zmierzył się z Alexeiem Shirovem – po dwóch remisach reprezentujący Hiszpanię Shirov zadał cios. W ostatniej partii Meier musiał wygrać, by doprowadzić do dogrywki, nie udało mu się, ponieważ Alexei podpalił szachownicę i zanotował kolejne zwycięstwo. W półfinale zmierzy się z Matthiasem Bluebaumem.
 • Zazwyczaj mówi się, że „jak wygrywać, to białym kolorem”. Ten mecz temu przeczy, bowiem Bluebaum z Indjiciem sumarycznie wygrali aż 3 razy czarnym kolorem. Na nieszczęście dla Serba, zwycięstwo kolorem białym dorzucił Bluebaum i z wynikiem 3-1 wchodzi do półfinału.
 • David Navara w top8 graczy ma najwyższy ranking i pokazał, że powinien być traktowany w tym momencie jako faworyt – jako jedyny zakończył półfinał przed czasem, eliminując Pantsulaia’ę stosunkiem 2,5-0,5.
 • Jedyny ćwierćfinałowy Armageddon, za to już drugi dzisiejszego dnia dla Petrosyana. Znowu wszystkie partie były rezultatywne. Na swoje nieszczęście Manuel tym razem grał dogrywkę kolorem białym i uległ sile Gawaina Jonesa, który zmierzy się z Navarą w półfinale. Czy da radę się przez niego przebić i wejść do finału?

Poniżej archiwalne zapisy naszych relacji na żywo z eliminacji i pierwszej części fazy pucharowej:

Format

Eliminacje były 18 grudnia w formie jedenastorundowego turnieju szwajcarskiego tempem 3’+2″, z którego najlepszych 16 graczy awansowało do kolejnego etapu. W fazie play-offów każda runda grana jest na dystansie 4 partii pomiędzy dwoma zawodnikami. Jeśli w meczu padnie remis, to zawodnicy grają Armageddon (5 minut dla białych, 4 dla czarnych, bez dodatku czasu, przy remisie w partii awansuje zawodnik grający czarnymi). Play-off potrwają 2 dni – w sobotę pierwsza runda i ćwierćfinały, w niedzielę zaś półfinały i finał. Pula nagród wynosi 12 000 euro, są przewidziane nagrody specjalne dla najlepszych juniorów i juniorek oraz kobiet, a także bezpośrednie kwalifikacje do ME 2021.

Ekipa organizacyjna Śląskiego Związku Szachowego z Wiceprezydentem Miasta Katowice Waldemarem Bojarunem. /fot. konto Śląskiego Związku Szachowego na Facebooku

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*