Teclaf i Rudzińska mistrzami Polski do lat 20!

Michalina Rudzińska - mistrzyni Polski do lat 20. /wszystkie fotografie: Krzysztof Skiba. Link do pełnej galerii na końcu artykułu

Wczoraj zakończyły się Mistrzostwa Polski do lat 20 w Pokrzywnej. Śledziliśmy te zmagania z wielkim zainteresowaniem, ponieważ grało w nich wiele osób z naszego zespołu. Powiem więcej – nie tylko grali, ale i zdobywali medale! Michalina Rudzińska została mistrzynią Polski, zaś panowie Patryk Chylewski i Kosma Pacan-Milej zdobyli srebrny i brązowy medal!

Młodzi zawodnicy grali od 30 listopada do 6 grudnia i tempem 90’/40 + 30′ + 30″ na ruch. Były to dwa turnieje szwajcarskie na dystansie 9 rund. Zawody sędziował FA Krzysztof Skiba, zaś organizatorem mistrzostw był Polski Związek Szachowy. W IMP zagrało 73 zawodników, zaś w IMPK 31 zawodniczek.

Indywidualne Mistrzostwa Polski do lat 20

Na IMP do lat 20 zjawiła się cała czołówka młodych zawodników poza Antonim Szustakowskim i Szymonem Gumularzem. Mimo to obecni panowie postanowili rozegrać ciekawy turniej, pełen przewrotnych i intrygujących partii. Faworytów do złota było dwóch: Paweł Teclaf oraz Igor Janik. Obaj szli łeb w łeb, zdobywając 5 punktów w 6 partiach. Zmierzyli się ze sobą w 7 rundzie, którą w obronie sycylijskiej wygrał grający czarnymi Paweł.

Pewność zdobycia złotego medalu Teclaf zdobył w kolejnej rundzie, pokonując Jakuba Kosakowskiego, który czaił się w okolicy drugiej pozycji. Po tym zwycięstwie zawodnik z Kartuz podpisał pewny remis z Bartłomiejem Niedbałą (po 25 ruchach Teclaf miał 6 minut więcej niż na początku partii!) i stał się mistrzem Polski do lat 20!

Dużo ciekawsza i okraszona wieloma zwrotami akcji była walka o niższe stopnie podium. O miejsca 2-4 walczyli przez większość turnieju Igor Janik, Kosma Pacan-Milej i Jakub Kosakowski. Ostatnia runda przyniosła jednak pewną niespodziankę – Janik został pokonany przez Patryka Chylewskiego, który bezceremonialnie wyskoczył z szerokiej grupy pościgowej za peletonem i wyprzedził wyżej wymienionych kolegów. Z pół punktu przewagi nad nimi, Patryk Chylewski ulokował się na pozycji wicemistrza Polski!

2117

Infoszachiści zdobyli dwa medale, a także dwudziestą ósmą lokatę. Serdecznie gratulujemy sukcesów i jesteśmy pod wrażeniem gry wielu zawodników!

Zawodnicy podzielili się swoimi spostrzeżeniami z zawodów. Słowo od wicemistrza Polski:

Zakończenie turnieju na drugim miejscu bardzo mnie zaskoczyło, tym bardziej po słabym początku turnieju, kiedy miałem same czarne myśli. Oczywiście nie zająłbym drugiego miejsca bez „odrobiny” szczęścia, które dopisało mi szczególnie w końcówce turnieju. Niżej ode mnie uplasowało się kilku zawodników, którzy myślę, że dużo bardziej zasłużyli na wicemistrzostwo, ale szachy bywają przewrotne i walka do końca się opłaciła.

Patryk Chylewski

oraz brązowego medalisty:

Nie grałem doskonałych szachów na tym turnieju, były partie, w których rywale powinni mnie dobić (Teclaf, Miś), ale udawało mi się zwiać na remis w trudnych pozycjach. Ze swojej strony nie docisnąłem w partii z Kubą Kosakowskim, ale się zdarza. Było wiele ciekawych partii do oglądania dla kibiców, a same mistrzostwa miały świetną atmosferę. Bardzo przyjemnie się grało, chociaż w wakacje grałem równiej, w tych moich partiach było dużo emocji i przewrotnych momentów. Pomimo pięciu remisów, były one bardzo bojowe i mogły się skończyć dowolnym wynikiem.

Kosma Pacan-Milej

Od lewej: Patryk Chylewski, Paweł Teclaf, Kosma Pacan-Milej

Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet do lat 20

Wśród kobiet zabrakło Honoraty Kucharskiej i Alicji Śliwickiej, ale mimo to turniej był bardzo zacięty. Zaczął się od bardzo dobrego startu Michaliny Rudzińskiej, która wygrała 6 partii z rzędu, w tym nad Julią Antolak, która była jedną z rywalek o najwyższy stopień podium. Pola Parol grała cały turniej jak natchniona, na starcie przegrała z Julią Antolak, lecz w siódmej rundzie pokonała Michalinę i zaczęła deptać jej po piętach w tabeli. Dużą rolę w końcowych wynikach odegrała… Oliwia Kiołbasa, która w ostatniej rundzie pokonała Julię Antolak, przez co zrzuciła ją na najniższy stopień podium.

Dobry turniej zanotowała również Maria Malicka, jednak w połowie turnieju uległa kolejno Michalinie i Julii. Nie załamała się i solidnie finiszowała, co dało jej ostatecznie czwarte miejsce. Ostatnia runda przyniosła bardzo wiele emocji – swoją partię wygrała Pola Parol, zaś Michalina Rudzińska wpadła w olbrzymie tarapaty w partii z Martyną Wikar, mimo tego, że musiała co najmniej zremisować, by myśleć o medalu. O tym jednak niech opowie sama Michalina:

Na sam turniej szczerze mówiąc, jechałam po prostu z wielką chęcią i potrzebą zagrania znowu w szachy, poczucia tej pięknej atmosfery, tym bardziej, że w obecnych czasach naprawdę rzadko jest to możliwe. Nie miałam pojęcia w jakiej jestem formie i jak mi pójdzie, ale to było nieistotne. Postanowiłam tylko czerpać radość z gry, z tego, że tam jestem, że turniej mimo wszystko udało się zorganizować. Uczucie, że mam szansę o coś walczyć zaczęło pojawiać się chyba po czwartej rundzie, kiedy udało mi się wygrać z Julką Antolak, a moment, wydaje mi się, najbardziej krytyczny nastąpił w siódmej partii z Polą Parol. Widziałam, że Pola gra naprawdę świetny turniej i jednocześnie zdawałam sobie sprawę, że wygrana dałaby mi już dużą przewagę, a możliwe, że nawet pewny medal na dwie rundy przed końcem. I tutaj presja jednak dała się we znaki, Pola zagrała bardzo solidnie i po tej porażce, zrównałam się punktami z Julką. Myślę, że każdy szachista wie, jak trudno pozbierać się po takiej bolesnej przegranej, ale starałam się jak najszybciej zapomnieć i walczyć dalej.

Przed ostatnią rundą z Martyną Wikar miałam pół punktu przewagi nad Julką i punkt przewagi nad Polą, nie mogłam więc zadowolić się remisem, gdyż Bucholtz jest punktacją bardzo przewrotną i może drastycznie zmienić się po każdej kolejnej rundzie. I mimo że starałam się kontrolować stres, emocje, myśli o tym, co będzie, co mogę osiągnąć, to od samego początku partii czułam, że gram bardzo nieskładnie, bezplanowo, zużywam za dużo czasu, jednym słowem wszystko szło nie tak, jak powinno. W tym czasie Julka przegrała swoją partię, a Pola wygrała. Zdałam sobie sprawę, że do złota wystarczy mi remis, ale może zmęczenie, może stres czy presja, sprawiły, że widziałam naprawdę mało i wkrótce zmuszona byłam poddać partię.

W chwili, kiedy podpisywałam blankiet, byłam 100-procentowo przekonana, że punktacja pomocnicza ułoży się na korzyść Poli, wszystkie pozytywne emocje opadły, chciałam jak najszybciej opuścić salę gry, byłam załamana poziomem swojej gry w tej partii. I właśnie wtedy sędzia powiadomił mnie, że jestem pierwsza. Naprawdę, nigdy nie byłam w większym szoku, myślałam, że nie wstanę od stolika, na początku myślałam, że to żart, potem były już tylko łzy radości, jak się okazuje, szczęście sprzyjało mi bardzo na tym turnieju pod każdym względem i do teraz nie mogę uwierzyć w to, co się stało i dlaczego wszystko układało się tak bardzo po mojej myśli. Już do końca dnia byłam całkowicie wyrwana ze świata i nic do mnie nie docierało. Mimo wszystko spełniłam, jeśli nie największe, to jedno z największych marzeń. Jednocześnie wielkie gratulacje należą się Poli i Julce, które zagrały świetny turniej i na równi zasługiwały na zwycięstwo w nim!