Infoszach Masters: Kto zagra w finale?

Szachy wkraczają w świat e-sportu. Chcemy obalać stereotypy i udowodnić, że szachy można komentować, a akcja wzbudza emocje wśród widzów już od samego startu rozgrywki. W ramach finałów naszego cyklu Grand Prix Infoszach (16-22.11) zaprezentujemy pojedynki naszych 8 finalistów. Przez siedem dni, codziennie o godzinie 20.00, systemem pucharowym finaliści z Polski, Ukrainy i Słowacji będą zmagać się o atrakcyjne nagrody i zwycięstwo w Infoszach Masters.

Na pewno słyszeliście o turnieju PogChamps na Twitchu przez m.in. arcymistrza Hikaru Nakamurę w którym wzięli udział tacy streamerzy jak xQc, VoyBoy czy frosen. Całe przedsięwzięcie cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem. Chcielibyśmy poprowadzić w przyszłości takie wydarzenie w Polsce, jednak to czy się uda, zależy tylko od Was!

W całym cyklu ośmiu turniejów kwalifikacyjnych zagrało ponad 1000 graczy, a tych ośmiu zawodników okazało się najlepszymi z najlepszych. W poniższym filmie o awans do finału bił się IM Kamil Stachowiak, zaś w rolę „bossa” wcielił się IM Piotr Nguyen. Zobaczcie sami!

Harmonogram Infoszach Masters

  • poniedziałek 16.11, ćwierćfinał 1., godzina 20.00 E.Bogdanov 6 – 5 M.Bartel
  • wtorek 17.11,            ćwierćfinał 2., godzina 20.00 J.Klimkowski 5,5 – 1,5 D.Marczuk
  • środa 18.11,              ćwierćfinał 3., godzina 20.00 P.Piesik 2,5 – 5,5 I.Bogdanov
  • czwartek 19.11,        ćwierćfinał 4., godzina 21.30 V.Gazik 5,5 – 0,5 K.Stachowiak
  • piątek 20.11,            półfinał 1., godzina 20.00 E.Bogdanov – I. Bogdanov
  • sobota 21.11,            półfinał 2., godzina 20.00 V. Gazik – J. Klimkowski
  • niedziela 22.11,        mecz o 3. miejsce, godzina 17.00 TBD
  • niedziela 22.11,        finał, godzina 20.00 TBD

I Ty zagraj z nami

Nasz klub na chess.com ma już ponad 4500 tysiąca członków, a z okazji czwartych urodzin portalu organizujemy otwarty turniej online 22 listopada o godzinie 18.30. Będzie to pomiędzy meczem o trzecie miejsce a finałem Infoszach Masters. Każdy może spróbować swych sił. Jest to całkowicie darmowe, wystarczy założyć konto na chess.com i zapisać się do turnieju. Zapisy ruszą godzinę przed turniejem, ale nie martwcie się – będziemy o tym przypominać!

Dołącz do nas pod linkiem: https://www.chess.com/club/infoszach

Współpraca

Patronat medialny nad Infoszach Masters objął portal esporter.pl, zaś sponsorami nagród są: firma Schoodies – polski producent bluz szkolnych – oraz firma Vabun, która produkuje perfumy i kosmetyki. Przez cały czas trwania turniejów kwalifikacyjnych firma Mogalo zapewniała nagrody dla najlepszych uczniów, a dodatkowo była organizatorem SzachMaks – Mistrzostw Polski w Rozwiązywaniu Zadań Szachowych Juniorów.

Wszystkie osoby i firmy chętne do współpracy zachęcamy do kontaktu na: infoszach@gmail.com oraz poprzez naszą zrzutkę.

[Aktualizacje]

Ćwierćfinał 1: E. Bogdanov 6 – 5 Bartel

Pierwszy ćwierćfinał był bardzo zaciętym pojedynkiem – mecz rozpoczął się od dwóch zwycięstw Egora Bogdanova. Michał Bartel zdołał zremisować kolejną partię, zaś w ostatniej rozgrywanej tempem 3’+1″ wypuścił szanse na zwycięstwo i wpadł w motyw wiecznego szacha: 3-1 dla Egora. Krótszy czas był jednak błogosławieństwem dla Michała – bowiem w dwóch szybkich partiach doskoczył do rywala, a kolejne dwa pojedynki dały po zwycięstwie każdej ze stron i do bulletów 1’+1″ przeszliśmy z wynikiem 4 do 4. W pierwszym bullecie wygrał Szef Wyszkolenia PZSzach, w drugim jednak w bardzo obiecującej końcówce został oszukany przez Bogdanova i musiał uznać jego wyższość. Po krótkiej przerwie przeszliśmy do Armaggedonu: grający białymi dostał 5 minut na zegarze i musi wygrać, zaś czarnemu muszą wystarczyć 4 minuty na choćby zremisowanie partii – remis daje zwycięstwo czarnemu. Egor Bogdanov wybrał kolor biały i po emocjonującej partii pokonał Michała Bartla i zameldował się w półfinale, w którym zmierzy się ze zwycięzcą partii Piotr Piesik/Ignat Bogdanov.

Ćwierćfinał 2: Klimkowski 5,5 – 1,5 Marczuk

W drugim ćwierćfinale zmierzyli się dwaj młodzi i uzdolnieni mistrzowie FIDE. W mecz z drzwiami i futryną wszedł Janek Klimkowski, który wygrał dwie pierwsze partie, w obu miał dużą przewagę czasową. Dominik Marczuk nie pozostał dłużny i w niezwykle ostrej trzeciej potyczce w obronie Philidora wygrał. Pierwsza seria pojedynków zakończyła się kolejną wygraną „Klimka” i mieliśmy już 3-1. Krótszy czas gry w kolejnych partiach okazał się wodą na młyn rozpędzonego Janka i skończył mecz serią uderzeń: zwycięstwo (w remisowej końcówce wyrwał punkt!), remis, zwycięstwo – czym osiągnął wynik 5,5 do 1,5. Mimo jednostronnego wyniku, wszystkie partie były obosieczne i z szansami dla obu stron. 13-letni klimkoj (pod takim nickiem gra aktualny mistrz Polski do lat 14) melduje się w półfinale, gdzie czeka na rywala, który wyłoni się w parze Viktor Gazik – Kamil Stachowiak.

Ćwierćfinał 3: Piesik 2,5 – 5,5 I. Bogdanov

Przedostatni ćwierćfinał przeniósł na pole biblijnej bitwy Dawida z Goliatem. Duża różnica w rankingu między rywalami wskazywała na teoretyczne zwycięstwo Piotra Piesika, jednak Ignat zaskoczył bardzo solidną grą i szukaniem komplikacji na szachownicy. Pierwsze dwie partie przyniosły po zwycięstwie każdemu z graczy, kolejne dwie zakończyły się remisami, jednak dalekie to było od nudnego przesuwania figur, przypominało to raczej ognisty taniec wież przy sekundach na zegarze. Z wynikiem 2-2 przeszliśmy do fazy szybszych partii, w której po remisie w pierwszym starciu, studiujący w Polsce Ignat Bogdanov trzykrotnie w olbrzymiej zawierusze i skomplikowanych pozycjach wywiódł w pole Piotra Piesika i dołączył do swojego brata w pierwszym półfinale Infoszach Masters!

Ćwierćfinał 4: Gazik 5,5 – 0,5 Stachowiak

W ostatnim pojedynku pierwszej fazy Infoszach Masters byliśmy świadkami maestrii mistrza świata do lat 18 z 2018 roku, który w maksymalnie krótkim czasie odprawił zawodnika aktualnego drużynowego mistrza Polski, czyli klubu Polonii Wrocław. Viktor Gazik jest w ostatnim czasie w bardzo dobrej formie, dzień przed tym pojedynkiem wygrał turniej towarzyski z polską kadrą narodową z wynikiem 7,5 punktu na 9, a w naszym cyklu ma najwyższy ranking ze wszystkich zawodników. Mimo jednostronnego wyniku, Kamil toczył w każdej partii bardzo równe pojedynki, które trwały bardzo długo i dopiero na obustronnym niedoczasie Viktor wyrywał zwycięstwo na swoją stronę. „Nie zasłużyłem wygrać takim wynikiem.” – powiedział po meczu.

Półfinał 1: E. Bogdanov 6 – 4 I. Bogdanov

Jakim uczuciem jest rywalizacja z osobą, którą zna się od urodzenia? Gdy zna się drugiego człowieka zarówno jako szachistę, jak i osobę, to starcie wzajemnych idei i pomysłów jest bardzo trudnym zadaniem. Bracia Bogdanov wszystkie partie zagrali w bardzo zawadiackim stylu, wdając się w agresywne zapasy po całej desce. W pierwszych trzech partiach nie mieli ani sekundy na odetchnięcie, w bitewnym szale cały czas wymierzali sobie ciosy i wykonywali uniki, wygrywając na zmianę – Egor wysunął się na prowadzenie 2-1. W czwartej i piątej potyczce zgadzali się na rozejm, ale ich negocjacje nie były pokojowe, w szóstej szpilę bratu wbił Ignat i ustalił wynik na 3-3. Ostatnie dwa blitze zakończyły się remisami i tym sposobem wiedzieliśmy już, że wszystko rozstrzygnie się w bulletach albo armagedonie. Okazało się, że skrócenie czasu gry wspomogło Egora, który rozprawił się z młodszym bratem i zamknął kwestię awansu do finału dwoma zwycięstwami. Ignat wysoko postawił poprzeczkę bratu, lecz niestety – któryś z nich musiał zostać Ablem.

Półfinał między Viktorem Gazikiem a Janem Klimkowskim już 21.11 o 20.00 na twitch.tv/infoszach

1 Trackback / Pingback

  1. Grand Prix Infoszach 2021 | Klub Szachowy Polonia Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*