Ekstraliga 2020: zapowiedź szachowego święta

Wakacje zaczęliśmy od Indywidualnych Mistrzostw Polski, a zakończymy je Drużynowymi Mistrzostwami Polski w Szachach, czyli Ekstraliga. Oficjalne otwarcie będzie w środę 26 sierpnia o godzinie 14.30, a już pół godziny później ruszy pierwsza runda. Rozgrywki potrwają do czwartku 3 września. Każda drużyna zmierzy się z dziewięcioma pozostałymi – najlepszy z dziesięciu zespołów otrzyma tytuł drużynowego mistrza Polski, zaś dwie ostatnie ekipy spadną do 1 Ligi. Kto jest faworytem, kto kopciuszkiem, a kto czarnym koniem zawodów?

Informacje ogólne i organizacja

Każdego dnia planowo odbywać się będzie jedna runda o godzinie 15.00, za wyjątkiem ostatniej rundy, która wystartuje o godzinie 9.00. Ze względu na Olimpiadę online terminarz niektórych rund może ulec zmianie. Informacja o takich zmianach zostanie podana na odprawie technicznej.

Wszystkie zespoły wystawiają po sześciu graczy, w tym obowiązkowo co najmniej jedną kobietę – obsadza ona szóstą szachownicę, kolejne zawodniczki mogą grać też na szachownicach tak zwanych „męskich”, czyli na szachownicach od 1. do 5.

Gospodarzem Ekstraligi 2020 jest KSz Dwie Wieże Kraków prowadzony przez Fundację Gens Una Sumus. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli:

 • Prezydent Miasta Krakowa – prof. Jacek Majchrowski
 • Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski
 • Prezes Polskiego Związku Szachowego – am. Radosław Jedynak

Ekstraliga wspierana jest przez partnerów: Miasto Kraków, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, firma Cortez z Zabierzowa, AGH Kraków, Lotto, ZinZino oraz medale.pl.

Patroni medialni wydarzenia: TVP 3 Kraków, Magiczny Kraków – krakow.pl, Gazeta Krakowska, Czasopismo Mat oraz Infoszach.

Areną zmagań będzie Sala Bursztynowa w Hotelu Best Western w Krakowie. Z uwagi na zdrowie zawodników w erze koronawirusa, niemożliwe będzie kibicowanie na sali gry. Nie jesteśmy jednak, jako kibice, zostawieni na lodzie. Transmisja internetowa na kanale PZSzach na Twitch przeniesie nas bezpośrednio w sam środek walki toczonej na trzydziestu deskach przez sześćdziesięciu genialnych graczy.

Numery startowe drużyn były rozlosowane i lista startowa prezentuje się następująco:

 1. VOTUM SA Polonia Wrocław
 2. Klub Szachowy Silesia Racibórz
 3. Klub Szachowy Dwie Wieże Kraków
 4. KSz Miedź Legnica
 5. Wieża Pęgów
 6. Klub Szachowy Hetman Płock
 7. UKS 21 Podlesie
 8. Wasko HETMAN GKS Katowice
 9. LKS Wrzos Międzyborów
 10. KSz Stilon Gorzów

Faworyci

Spoglądając tylko na średnie rankingi wszystkich zgłoszonych zawodników, to faworytami do podium wydają się być VOTUM SA Polonia Wrocław, KSz Stilon Gorzów, Wasko Hetman GKS Katowice i Wieża Pęgów. Jednak w myśl porzekadła „rankingi nie grają” spójrzmy szerzej.

Hetman Katowice od 2015 roku niezmiennie zdobywają złote medale, a zmiany w ich składzie są minimalne. Mają w składzie trzech zawodników światowej czołówki: Jana-Krzysztofa Dudę, Davida Navarę oraz Radosława Wojtaszka, a także najlepszą Polkę Monikę Soćko i jej męża am. Bartosza Soćkę. W barwach Katowic występuje również Nigel Short – uczestnik meczu o Mistrzostwo Świata przeciwko Kasparowowi w 1993 roku.

Mistrzowski skład z 2019 roku: Hetman Katowice /fot. profil Mistrzostwa Polski w szachach

Polonia Wrocław w ubiegłym roku wywalczyła srebro i jestem pewien, że obecni wicemistrzowie bardzo chętnie zdetronizowaliby kolegów z Katowic. Na pierwszej desce zgłoszony jest znany arcymistrz hinduski Pentala Harikrishna – jeden z czterech zawodników przekraczających 2700 Elo… i jedyny grający w innej drużynie niż Katowice. Kolejne nazwiska również budzą szacunek – Mateusz Bartel (trzeci na polskiej liście rankingowej), młody i zdolny Gumularz, pewny Mastrovasilis i zawodniczka polskiej kadry Jolanta Zawadzka.

Wieża Pęgów to zeszłoroczni zdobywcy brązowego medalu i przyjechali w tylko lekko zmodyfikowanym składzie w porównaniu z zeszłym rokiem (obecni są m.in. am. Moranda, Dziuba, Plat oraz Joanna Majdan).

Stilon Gorzów również ostrzy sobie zęby na końcowy triumf – w składzie mają szereg znakomitych polskich arcymistrzów: mistrza Polski Kacpra Pioruna, Kamila Draguna, Michała Krasenkowa; mistrzynię Polski Karinę Cyfkę, utalentowanego Igora Janika i gości zza granicy GMów Kryvoruchenkę i Bluebauma. Ekstraliga będzie polem zaciętych walk, w którym każda z dziesięciu drużyn ma szanse medalowe.

Kopciuszki

Czysto teoretycznie – bo po średnim rankingu – największe szanse na spadek mają LKS Wrzos Międzyborów (z GMami Antoniewskim i Cyborowskim oraz wicemistrzynią Polski Klaudią Kulon) czy UKS 21 Podlesie (z nadziejami polskich szachów Teclafem, Śliwicką, Kosakowskim oraz arcymistrzem Klekowskim). Jaki z tego wniosek? Każda drużyna jest groźna i czekają nas wielkie emocje.

By mieć pewność, że nic nie umknie Waszej uwadze, zapraszamy do śledzenia podsumowań kolejnych rund, w których opisane będą wszystkie mecze Ekstraligi.

Przydatne linki:

Ekstraliga – strona główna: https://ekstraliga2020.pzszach.pl/

Serwis turniejowy: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2020/tdr_2346/index.html

Oficjalna transmisja z arcymistrzowskim komentarzem https://ekstraliga2020.pzszach.pl/transmisja/

Komunikat organizacyjny

3 Komentarze

 1. Ale zaraz zaraz, to nie ma transmisji live ? skandal! Organizatorzy nie potrafią zapewnić uczciwości to oczywiście utrudniają kibicom, czy to znaczy że Pati sprawdzała pozycje na chess24 ? 🙂 Nie no, zrobili tajny turniej, na chessbombie w ogóle nie ma.

  • Transmisja live prowadzona jest na chess24 oraz na szachy.online. Dodatkowo studio PZSzach pod opieką Zbigniewa Paklezy prowadzi komentarz na youtube i twitch. Zanim zacznie Pan rzucać oskarżenia, proszę wpierw sprawdzić czy aby się Pan nie myli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*