Zwycięzca Turnieju- David Paravyan oraz najlepsza kobieta- Tan Zhongyi /fot. Niki Riga
Infuś także miał okazję kibicować najlepszym szachistom podczas Festiwalu! /fot. Infoszach
Jeden z najsilniejszych otwartych turniejów na świecie – Międzynarodowy Festiwal Szachowy na Gibraltarze – co roku w okresie zimowym przyciąga wielu szachistów z każdego zakątka globu, nie tylko ze względu na ciepły klimat, bujną roślinność czy jedyną możliwość zobaczenia wolno żyjących małp w Europie, ale także dzięki imponującej ilości arcymistrzów, walczących o niezwykle wysokie nagrody finansowe w różnych kategoriach. Festiwal organizowany jest nieprzerwanie od 2003 roku i wciąż nie przestaje cieszyć się popularnością, zarówno wśród amatorów, jak i ścisłej światowej czołówki.
Widok na słynną Skałę Gibraltarską /fot. Infoszach
Gibraltar Masters 2020
Tegoroczna edycja Festiwalu odbyła się w dniach 21-30 stycznia w eleganckim hotelu Caleta położonym na samym wybrzeżu półwyspu.
Widok na hotel Caleta w nocy /fot. John Saunders
Walka do ostatniego momentu
Przy tak dużej ilości zawodników każde pół punktu może mieć znaczący wpływ na przebieg Turnieju, a walka trwa do ostatniej rundy. Kibice mogli oglądać ekscytujące pojedynki między światową czołówką, tak kobiet, jak i mężczyzn oraz wiele starć międzypokoleniowych, które często kończyły się niespodziewanym rezultatem!
Jedną z największych niespodzianek Turnieju było zwycięstwo w 6 rundzie 14-letniego hinduskiego arcymistrza Rameshbabu Praggnanandhaa (o którym więcej możecie dowiedzieć się z artykułu na naszej stronie) z byłym Mistrzem Świata Veselinem Topalovem w zaledwie 33 ruchy!
R. Praggnanandhaa podczas analizy partii z V. Topalovem /fot. Niki Riga
Świetnym wynikiem końcowym mógł poszczycić się także 17-letni rosyjski arcymistrz Andrey Esipenko, który nie wygrał Turnieju tylko przez przegraną w ostatecznych dogrywkach, lecz finalnie uplasował się na wysokim 3 miejscu!
Poniżej wygrana młodego zawodnika z silnym gruzińskim arcymistrzem:
17-letni Andrey Esipenko zdobył 7,5 punktu na 10 partii! /fot.John Saunders
W Turnieju brało także udział wiele najsilniejszych kobiet świata, które w licznych pojedynkach walczyły na równi z mężczyznami.
W rundzie 6 jedna z czołowych gruzińskich zawodniczek – Bela Khotenashvili – pokonała francuskiego arcymistrza Jules Moussard.
Pomimo słabszej końcówki Turnieju, Bela Khotenshvili zdobyła 5,5 punktu, uzyskując wzrost rankingowy w postaci 12 oczek. /fot. John Saunders
Na imponującej liście nagród, zapewnionych przez organizatora, widniała także nagroda za najpiękniejszą partię Turnieju, która to trafiła w ręce słynnej ukraińskiej zawodniczki – Anny Muzychuk – za zwycięstwo w niezwykle efektownej partii w ostatniej rundzie.
Anna Muzychuk podczas wręczenia nagrody za najpiękniejszą partię, ważącej całe 7 kilogramów! /fot.John Saunders
Dogrywka
Po ostatniej rundzie, w której to większość czołowych szachownic zremisowało swoje partie, okazało się, że aż siedmiu (!) zawodników – David Paravyan (Rosja), Andrey Esipenko (Rosja), Wang Hao (Chiny), Daniil Yuffa (Rosja), Maxime Vachier-Lagrave (Francja), David Navara (Czechy) i Mustafa Yilmaz (Turcja) – dzieli pierwsze miejsce z wynikiem 7,5 punktu na 10 partii.
Andrey Esipenko i David Paravyan podczas dogrywek. /fot. John Saunders
Według regulaminu Turnieju, w dogrywkach mogło wziąć udział jedynie 4 zawodników, zatem o 1 miejsce zawalczyli: Andrey Esipenko, Wang Hao (który również jest jednym z uczestników, odbywającego się niebawem Turnieju Pretendentów), Yuffa Daniil i David Paravyan, którzy (w podanej kolejności) mieli największą wartościowość.
Dogrywka pomiędzy Paravyanem i Esipenko była bardzo zacięta. Zawodnicy zremisowali obie partie grane tempem 10+5, a także kolejne tempem blitzowym 3+2, co doprowadziło do, zawsze ekscytującego, Armageddonu. David Paravyan wylosował kolor biały – zmuszony był więc wygrać pojedynek, aby kontynuować walkę o zwycięstwo.
Drugi z meczy, pomiędzy Wang Hao i Yuffą Daniilem zakończył się szybkim zwycięstwem bardziej doświadczonego, chińskiego zawodnika w stosunku 2-0.
Mecz decydujący o zwycięstwie w całym Turnieju- David Paravyan-Wang Hao. /fot. John Saunders
Po dwóch półfinałowych meczach w końcu nastąpiło ostateczne starcie pomiędzy doświadczonym zawodnikiem z czołówki światowej – Wang Hao – oraz, raczej mało znanym poza granicami Rosji, arcymistrzem, rozstawionym z 22 numerem startowym – Davidem Paravyanem. Oceniany jako zdecydowany faworyt tego pojedynku, Wang Hao, w 1 partii dysponując białym kolorem, postanowił od razu walczyć o zwycięstwo. Ku zdziwieniu wszystkich kibiców, David Paravyan nie tylko odparł atak, ale także ograł przeciwnika czarnym kolorem!
W drugiej partii dogrywki Wang Hao, grając czarnym kolorem, nie zdołał przełamać obrony przeciwnika i partia zakończyła się remisem. David Paravyan zwyciężył w dogrywkach, tym samym osiągając największy sukces w swoim życiu i przywożąc do domu 30,000£ (około 150,000zł)!
Zwycięzca Turnieju – David Paravyan oraz najlepsza kobieta – Tan Zhongyi /fot. Niki Riga
Imprezy towarzyszące
Festiwal na Gibraltarze jest znany nie tylko ze względu na wysoki poziom szachowy, ale także świetną organizację i liczne imprezy towarzyszące, zapewniające rozrywkę, a także naukę w niemal każdy wieczór po partii. Zawodnicy, a także kibice mogli między innymi zobaczyć w akcji jednego z najlepszych szachistów w historii A. Karpova, posłuchać wykładu prowadzonego przez byłego Mistrza Świata V. Topalova, zmierzyć się z wieloma arcymistrzami w drużynowym turnieju Blitza czy oglądać walkę najsilniejszych kobiet i mężczyzn w niezwykłym widowisku, jakim jest słynne Battle of Sexes.
Symultana z 12. Mistrzem Świata – A. Karpovem /fot. John SaundersRosyjska arcymistrzyni, Valentina Gunina, podczas drużynowego turnieju blitza /fot. Niki RigaWykład V. Topalova /fot. Niki RigaKapitanowie drużyn podczas Battle of Sexes – M. Vachier-Lagrave oraz A. Stefanova /fot. Niki RigaBattle of Sexes to nie tylko pojedynek mężczyzn i kobiet, ale także ciągła walka z czasem! /fot. Niki Riga
Gibraltar Masters 2020 w liczbach
250 zawodników
85 zawodników oraz zawodniczek z tytułem GM
62 zawodników oraz zawodniczek z tytułem IM
12 zawodniczek z tytułem WGM
14 zawodniczek z tytułem WIM
55 państw
nagroda w wysokości 30,000£ (około 150,000 zł) za zwycięstwo w Turnieju
nagroda w wysokości 20,000£ (około 100,000 zł) dla najlepszej kobiety Turnieju
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis