Jan Krzysztof Duda w ćwierćfinale Riga FIDE Grand Prix!

Jan Krzysztof Duda w trakcie II partii meczu z Peterem Svidlerem /fot. Niki Riga

11 lipca w Rydze rozpoczął się drugi turniej z cyklu FIDE Grand Prix 2019– jednego z najważniejszych wydarzeń szachowych w roku, w którym to zostanie wyłonionych dwóch uczestników turnieju kandydatów. W tym roku po raz pierwszy w historii w walce uczestniczy dwóch Polaków- Radosław Wojtaszek, który nie gra w drugiej edycji ze względu na udział w turnieju w Dortmundzie, oraz Jan Krzysztof Duda. O pierwszym turnieju z cyklu, wygranym przez Iana Nepomniachtchiego, można przeczytać w artykule dostępnym tutaj.

Grupowa fotografia uczestników drugiej edycji FIDE Grand Prix /fot. WorldChess

W pierwszym meczu nasz zawodnik zmierzył się z Rosjaninem Peterem Svidlerem. Pojedynek okazał się bardzo wyrównany, a zwycięzca został wyłoniony dopiero w dogrywce granej szybszym tempem 25+10. Mecz zwyciężył Jan Krzysztof Duda, wygrywając drugą partię szachów szybkich i tym samym awansując do ćwierćfinału Riga Grand Prix Fide!

Dogrywka była niezwykle emocjonująca zarówno dla zawodników, jak i kibiców! /fot. Niki Riga

Przebieg meczu z Peterem Svidlerem

Pierwsza partia od samego początku była pełna emocji. Obaj zawodnicy grali odważnie i pewnie, pokazując że nie mają pokojowych zamiarów. Już w 12 ruchu Jan Krzysztof Duda, grający czarnymi, postanowił poświęcić wieżę, a jego król znalazł się na e7. Biały hetman na h8, na pozór grożący czarnemu królowi, okazał się być poza areną głównych wydarzeń i, aby wrócić nim do gry, białe musiały oddać znaczną część materiału, po czym to czarne przejęły inicjatywę. Wkrótce jednak, po „burzy na szachownicy”, gra się wyrównała i po wielu wymianach na desce pozostał jedynie biały i czarny król.

Drabinka turniejowa po 1 rundzie /fot. strona FIDE – International Chess Federation na Facebooku

Druga partia była już nieco spokojniejsza. Nasz zawodnik, grający białymi, po fazie manewrowania, przejął inicjatywę, jednak nie przerodziła się ona w nic konkretnego i przeciwnicy postanowili powtarzać posunięcia, rozstrzygnięcie meczu odkładając na dzień dogrywek.

W pierwszej partii dogrywki rozegrana została, dość popularna ostatnio, Obrona Petroffa z różnostronnymi roszadami. Po fazie debiutowej rozpoczęła się walka o kontrolę nad centralnymi polami, a także otwartą linią d. Peter Svidler, grający białymi postanowił wziąć pionka, co jednak pozwoliło czarnym na znaczne uaktywnienie figur i gra się wyrównała. Wkrótce udało się im odzyskać utraconego pionka i przejęły inicjatywę, jednak na szachownicy pozostało niewiele materiału i realizacja przewagi okazała się bardzo trudna. Po wymianie hetmanów przeciwnicy zgodzili się na podział punktu.

Logo Mistrzostw w holu Biblioteki Narodowej Łotwy, w której rozgrywany jest turniej /fot. Infoszach

Decydująca partia była niezwykle emocjonująca. Jan Krzysztof od samego początku walczył o inicjatywę w centrum, a także na skrzydle królewskim. Na przód ruszyły nie tylko piony d i e, ale także pion h, do którego dołączyła biała wieża na g3. Wkrótce czarne były zmuszone wymienić hetmany z przejściem do końcówki dużo korzystniejszej dla białych, ze względu na lepszą strukturę pionową oraz lepsze ustawienie figur. Dzięki świetnej grze i dokładnej realizacji przewagi białe zdobyły pionka i zmusiły przeciwnika do poddania się w pozycji z nieuchronnym matem!

Jan Krzysztof po prostu grał lepiej przez cały mecz i zasługuje na wygraną, więc nie mogę mieć żadnego żalu. ~Peter Svidler

Tutaj można znaleźć wywiady z zawodnikami turnieju, przeprowadzane po zakończonych partiach i meczach

Widok na salę gry /fot. Niki Riga

W kolejnym meczu Jan Krzysztof Duda zmierzy się z Shakhriyarem Mamedyarovem z Azerbejdżanu. Wszyscy mocno trzymamy kciuki za reprezentanta Polski!

Link  do transmisji:

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/riga-fide-gp-2019/2/2/1

Link do oficjalnej strony Mistrzostw:

https://worldchess.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*