Kolejne zmiany w FIDE, tym razem odnośnie rozgrywek meczu o Mistrzostwo Świata. Będzie lepiej czy gorzej?

Mecz o Mistrzostwo Świata 2018 (Konferencja po dogrywkach)
Minęło dopiero 6 miesięcy odkąd zmieniły się władze w FIDE, a zgodnie z zapowiedziami dokonano szeregu poważnych zmian. Czy na lepsze?
 
W mojej zupełnie subiektywnej opinii zmiany są jak najbardziej pozytywne. Przede wszystkim komunikacja z szachowym światem stała się o wiele bardziej transparentna. Odkurzono profile społecznościowe i realnie można teraz z nich się czegoś dowiadywać. Udoskonalono oficjalną stronę internetową, zniesiono chociażby konieczność logowania, aby obejrzeć archiwalne rankingi co z pewnością przysparzało problemów nieszachowym dziennikarzom. Obiecano również znacznie większy budżet i jeśli tylko źródłem dodatkowych finansów FIDE są sponsorzy, to chyba nie ma osoby, która by tego nie pochwaliła. Mnie osobiście jednak najbardziej cieszy fakt, że nawiązano współpracę z wieloma zwykłymi serwisami szachowymi, a rozwiązano współpracę z worldchess – marką, która miała monopol na organizację wielu wydarzeń FIDE (w tym mecz o MŚ) i efekty szczególnie promocji były bardzo nieudolne. Sytuacja, w której worldchess podało do sądu serwis chess24 za transmisję posunięć nie powinna mieć w mojej ocenie miejsca i wygląda na to, że nowa wizja FIDE jest bardzo zbieżna z ideologią, którą wyznaje Infoszach 😉 Współpraca i budowanie zamiast niezdrowej konkurencji, gdzie tak naprawdę w grze o promocję królewskiej gry na świecie, to wszystkie jakościowe portale szachowe grają do przysłowiowej jednej bramki.
 

…Kończąc subiektywny wątek przejdę do konkretnych zmian dotyczących rozgrywek o szachowy tron.

  1. Rekomendowany fundusz nagród to 2 miliony EUR (Dotychczas był 1).
  2. Mecz będzie składać się z 14 partii (zamiast 12).
  3. Zmniejszenie liczby dni wolnych z 6 do 5.
  4. Tempo gry bez dodawanego czasu w 60 pierwszych posunięciach 😮 (Dokładniej 120 minut na 40 posunięć, następnie 60 minut na kolejne 20 i po 60 posunięciu dodatkowe 15 minut oraz 30 sekundowy inkrement).
  5. Zakaz remisu przed 40 posunięciem czarnych (za wyjątkiem trzykrotnego powtórzenia za zgodą sędziego).

Więcej informacji: https://www.fide.com/component/content/article/1-fide-news/11567-new-regulations-for-the-world-championship-matches.html

Mecze o Mistrzostwo Świata są niewątpliwie jednymi z istotniejszych wydarzeń w całej historii szachów i zawsze pojawia się wiele głosów proponujących przeróżne zmiany. Jak oceniacie zmiany wprowadzone przez nowe władze i jakie Wy byście zasugerowali? 😉  

    Przy okazji przypomnę, że wszystkie rundy meczu o Mistrzostwo Świata zostały starannie opisane i przeanalizowane na naszym serwisie.

Mecz o MŚ: Carlsen – Caruana, Londyn 2018

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj nas na patronite!

Autor Piotr Nguyen

mistrz międzynarodowy, ELO 2422

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*