Kolejne zmiany w FIDE, tym razem odnośnie rozgrywek meczu o Mistrzostwo Świata. Będzie lepiej czy gorzej?

Mecz o Mistrzostwo Świata 2018 (Konferencja po dogrywkach)
Minęło dopiero 6 miesięcy odkąd zmieniły się władze w FIDE, a zgodnie z zapowiedziami dokonano szeregu poważnych zmian. Czy na lepsze?
 
W mojej zupełnie subiektywnej opinii zmiany są jak najbardziej pozytywne. Przede wszystkim komunikacja z szachowym światem stała się o wiele bardziej transparentna. Odkurzono profile społecznościowe i realnie można teraz z nich się czegoś dowiadywać. Udoskonalono oficjalną stronę internetową, zniesiono chociażby konieczność logowania, aby obejrzeć archiwalne rankingi co z pewnością przysparzało problemów nieszachowym dziennikarzom. Obiecano również znacznie większy budżet i jeśli tylko źródłem dodatkowych finansów FIDE są sponsorzy, to chyba nie ma osoby, która by tego nie pochwaliła. Mnie osobiście jednak najbardziej cieszy fakt, że nawiązano współpracę z wieloma zwykłymi serwisami szachowymi, a rozwiązano współpracę z worldchess – marką, która miała monopol na organizację wielu wydarzeń FIDE (w tym mecz o MŚ) i efekty szczególnie promocji były bardzo nieudolne. Sytuacja, w której worldchess podało do sądu serwis chess24 za transmisję posunięć nie powinna mieć w mojej ocenie miejsca i wygląda na to, że nowa wizja FIDE jest bardzo zbieżna z ideologią, którą wyznaje Infoszach 😉 Współpraca i budowanie zamiast niezdrowej konkurencji, gdzie tak naprawdę w grze o promocję królewskiej gry na świecie, to wszystkie jakościowe portale szachowe grają do przysłowiowej jednej bramki.
 

…Kończąc subiektywny wątek przejdę do konkretnych zmian dotyczących rozgrywek o szachowy tron.

  1. Rekomendowany fundusz nagród to 2 miliony EUR (Dotychczas był 1).
  2. Mecz będzie składać się z 14 partii (zamiast 12).
  3. Zmniejszenie liczby dni wolnych z 6 do 5.
  4. Tempo gry bez dodawanego czasu w 60 pierwszych posunięciach 😮 (Dokładniej 120 minut na 40 posunięć, następnie 60 minut na kolejne 20 i po 60 posunięciu dodatkowe 15 minut oraz 30 sekundowy inkrement).
  5. Zakaz remisu przed 40 posunięciem czarnych (za wyjątkiem trzykrotnego powtórzenia za zgodą sędziego).

Więcej informacji: https://www.fide.com/component/content/article/1-fide-news/11567-new-regulations-for-the-world-championship-matches.html

Mecze o Mistrzostwo Świata są niewątpliwie jednymi z istotniejszych wydarzeń w całej historii szachów i zawsze pojawia się wiele głosów proponujących przeróżne zmiany. Jak oceniacie zmiany wprowadzone przez nowe władze i jakie Wy byście zasugerowali? 😉  

    Przy okazji przypomnę, że wszystkie rundy meczu o Mistrzostwo Świata zostały starannie opisane i przeanalizowane na naszym serwisie.

Mecz o MŚ: Carlsen – Caruana, Londyn 2018

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj nas na patronite!

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*