Nakamura zwycięzcą turnieju Tradewise Gibraltar Masters

2.02.2017r. zakończył się turniej w Gibraltarze. Zwycięzcą tego jednego z najsilniejszych open-ów na świecie został Hikaru Nakamura, który w dogrywce pokonał Davida Anton Guijarro oraz Yangyi Yu.

Trzeba przyznać, że największą niespodzianką turnieju był wymieniony powyżej David Guijarro, który rozstawiony z  24 numerem startowym szedł pewnie po zwycięstwo i nawet po ostatniej rundzie był pierwszy, mając tyle samo punktów co Nakamura i Yu. Dogrywki zaprowadziły go jednak na miejsce 2.

10 pierwszych miejsc z liczbą uzyskanych punktów

Jeśli chodzi o Polaków to Kacper Piorun zdobył 6,5 pkt a Anna Kantane 4,5 pkt. Odbył się również Masterclass z Kacprem w roli głównej, gdzie opowiadał o solvingu (link).

szczegółowe wyniki

Turniej pełen był niespodzianek jeśli chodzi o wyniki w poszczególnych rundach. Najbardziej szokującą decyzję podjęła jednak w ostatniej partii Mistrzyni Świata… grając 1.g4 a następnie 2.f3..

Poniżej wywiad z Hou Yifan, która w ostatniej rundzie poddała partię po 5 posunięciu.. Tłumaczy, że to forma protestu przeciwko kojarzeniom – 7 partii z kobietami. Czy sądzicie, że dobrze postąpiła?

Poniżej najciekawsze moim zdaniem pozycje z całego turnieju:

 

Dogrywka: Hikaru Nakamura – David Anton Guijarro

 

Dogrywka: Yu Yangyi – Hikaru Nakamura

 

David Anton Guijarro

 

Hikaru Nakamura – Fabiano Caruana

 

Michael Adams, Boris Gelfand

 

źródło fotografii

O Monika Herman 54 artykuły
Gram w szachy od 2004 roku. Obecnie mam kategorię I++. Mój ranking elo w styczniu przekroczył 1800. Od 2009 roku posiadam licencję sędziowską a od 2011 licencję instruktorską. Moją pracą jest nauczanie dzieci gry w szachy oraz od czasu do czasu sędziowanie turniejów. Sprawia mi to ogromną radość.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*