UKS 21 Podlesie, czyli do młodzieży świat należy!

Zwycięzcy! Od lewej Łukasz Zaleski, Jakub Szóstko,Kacper Żochowski,Agata Binkowska,Radosław Dzierżak,brakuje "lidera"-Szymona Waltera

Komentarz: Radosław Dzierżak, Szymon Walter

W dniach 1-9 września rozegrana została II Liga Seniorów w Jastrzębiej Górze. Najliczniejsza polska „drużynówka”, w której grało 37 zespołów, obfitowała w zaciętą rywalizację i niespodziewane wyniki końcowe. Dość powiedzieć, że zwycięska drużyna UKS 21 Podlesie Katowice do zajęcia 1 miejsca potrzebowała tylko 31,5 małych punktów (najmniej w ostatnim dziesięcioleciu) i odniosła sukces posiadając najniższy średni ranking w ostatniej dekadzie. Przebieg turnieju był ciekawy od pierwszej rundy, już wtedy duże punkty meczowe straciły drużyny rozstawione z numerami 1, 2,4,5 i 6!

Już w drugiej rundzie pouczającą końcówkę rozegrał mistrz fide Kuba Szóstko.

Przyszli zwycięzcy na starcie wygrali dwa mecze, jednak pierwsza, i jak się potem okazało jedyna porażka, nastąpiła już w trzecim pojedynku z drużyną GKSz Polferries Solny Grzybowo, o wyniku 3,5 – 2,5 zadecydowała ta dramatyczna partia.

W tym momencie zawodnicy z Grzybowa objęli samodzielne prowadzenie w turnieju i utrzymywali komplet punktów do 7 rundy.

Podlesie wróciło do ścisłej czołówki po bardzo zaciętym pojedynku 5 rundy z UKS TSz Zieloni Zielonką, gdzie wygraną umożliwiło bardzo efektowne zwycięstwo Agaty Binkowskiej.

Krytyczna dla losów rywalizacji okazała się runda 7, w której doszło do starcia wykrystalizowanej czołówki – liderzy GKSz Polferries Solny Grzybowo grali z KSz Hetmanem Płock, natomiast UKS 21 Podlesie starło się z MKS „Sandecją” Nowy Sącz.

GKSz Polferries Solny Grzybowo – KSz Hetman Płock

Mistrz międzynarodowy Piotr Sabuk rozegrał w Jastrzębiej Górze wspaniały turniej gromadząc 8,5 punktu w 9 partiach! Pierwsza przegrana zapoczątkowała dramatyczny dla Grzybowa zwrot akcji, gdyż drużyna ta przegrała także dwa następne mecze i zakończyła ligę na… 4 miejscu – poza podium i pozycją premiowaną awansem!
Drugi, bardzo zacięty mecz rozstrzygnął się w trudnej końcówce gońcowej.

MKS „Sandecja” Nowy Sącz – UKS 21 Podlesie

Białe poddały się po ponad 5 godzinach walki, katowiccy autsajderzy wygrywają 3,5 – 2,5!

Następnego dnia spotkały się dwie zwycięskie drużyny – KSz Hetman Płock i UKS 21 Podlesie, o wyniku starcia zdecydował pojedynek na 1 szachownicy.

Niespodzianka! 3,5 – 2,5! Młodzież wychodzi z tego starcia zwycięsko! (Średnia wieku Katowiczan wynosiła nieco ponad 20 lat i był to najmłodszy zespół w całej lidze).

Przed ostatnią na prowadzenie wyszło UKS 21 Podlesie (13 pkt.), 2 miejsce dzieliły GKSz Polferries Solny Grzybowo oraz UKS Smecz Konin (po 12 pkt.) i był to wręcz sensacyjny skład podium, ponieważ drużyny te miały kolejno 7, 11 i 19(!) numer startowy. Warto zatrzymać się tutaj przy zespole z Konina, który prezentował się zdumiewająco, zatrzymując faworyzowanych Płocczan oraz zwycięzców z Katowic, a także wygrywając z wysoko notowanym Ostrowem Wielkopolskim i „długowiecznymi” liderami z Grzybowa. Zaraz za podium utworzyła się wściekle atakująca grupa pościgowa na czele z KSz Hetmanem Płock, a kolejne miejsca zajmowały GRYF Dębica, Laura Chylice i Polonia Wrocław (po 11 pkt.). Żadna drużyna nie była pewna awansu i wszystko rozstrzygnęło się w ostatniej rundzie.

MKSz Gryf Dębica – UKS 21 Podlesie

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie siedzą
UKS 21 Podlesie w natarciu!

Pierwsza rezultatywna partia, w meczu zakończonym remisem, dała UKS 21 Podlesie triumf w lidze! Drugie miejsce wywalczyli zawodnicy z Płocka pewnie pokonując Sandecję, a podium uzupełnił młody skład Klubu Sportowego Laura Chylice, który rozgromił dobrze spisujących się Koninian. O dramatycznych losach Solny Grzybowa wspomniałem już wyżej, drużyna ta zremisowała z Polonią Wrocław i spadła tym samym na 4 miejsce. Na koniec, niech o zaciętości rywalizacji świadczy fakt, że przy przegranej 3,5 – 2,5 Podlesie „wylądowałoby” poza podium, a „wskoczyliby” na nie Dębiczanie, wszystko na styk…, ale dla Katowiczan i ich radości nie miało to najmniejszego znaczenia. Gratuluję Hetmanowi Płock oraz Laurze Chylice awansu do I ligi, życzę powodzenia i widzimy się za rok… na wyższym szczeblu

Wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/tdr_4658/results.html?l=pl&tb=202_

Przy okazji zapraszamy do odwiedzania naszej strony na fb: https://www.facebook.com/UKS21Podlesie/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*