Mamedyarov dogania Caruanę #BerlinCandidates

Salę gry i zawodników można obserwować z góry. Sala zaprojektowana jest tak, aby zawodnicy mieli wrażenie, że rozgrywają mecz, gdyż siedząc przy swoim stoliku nie widzą sąsiednich. Źródło fotografii: worldchess

Szósta runda turnieju pretendentów przyniosła kolejne wielkie emocje kibicom na całym świecie 🙂 Przed dniem przerwy prowadzi Caruana oraz Mamedyarov z 4 pkt. przed Kramnikiem, Grischukiem i Dingiem, którzy mają 3 pkt. (50%).

Największą niespodzianką było piękne zwycięstwo Wesley So nad Aronianem. Amerykanin po bardzo złym starcie (0/2) odzyskuje swoją moc i jeśli będzie grał dalej jak dziś, to pomimo obecnego miejsca w dolnej części tabeli może jeszcze zawojować turniej.

Dzisiejszą analizę najciekawszej partii przygotował dla nas specjalnie mistrz FIDE Mikołaj Tomczak 🙂

Równie ciekawą i ważną partię dla tabeli turniejowej rozegrał Mamedyarov z Kramnikiem. Grający czarnymi Kramnik mógł w pewnym momencie powtarzać posunięcia, ale zechciał zagrać na wygraną. Kibice z pewnością doceniają taką postawę, ale niestety potem nie zagrał najlepiej i wraca na wynik 50%, a Mamedyarov zaś dogania Caruanę i prowadzi w turnieju.

 

Dobrze zapowiadał się pojedynek Caruana – Grischuk, gdzie Alexander ponownie postawił na strukturę Benoni (jak i w poprzedniej rundzie, która dostarczyła nam wiele wrażeń), ale ostatecznie partia zakończyła się remisem, gdzie obaj gracze po prostu wykonywali silne posunięcia i podział punktu był sprawiedliwy.

Niewiele natomiast działo się w partii Ding – Karjakin. Chińczyk na razie jest nie do przebicia i jego wynik 50% jest dobry, ale w pewnym momencie powinien zacząć wygrywać. Karjakin natomiast zajmuje obecnie samodzielnie ostatnie miejsce.

Autor Piotr Nguyen

mistrz międzynarodowy, ELO 2422

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*