I Charytatywny Turniej Szachowy – Szachiści dla chorych na mukowiscydozę

W pierwszą niedzielę stycznia 2018 roku w centrum Warszawy miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Na 9 piętrze biurowca Atrium Tower odbył się I Charytatywny Turniej Szachowy – Szachiści dla chorych na mukowiscydozę. Całość wpisowego przeznaczona była na pomoc chorym na mukowiscydozę – wielonarządową chorobę genetyczną, której leczenie wymaga wysokich nakładów finansowych. W Polsce długość życia chorych na mukowiscydozę jest znacznie krótsza niż w krajach Europy Zachodniej i wynosi ok. 25 lat. Długość i jakość życia chorego jest ściśle związana z dostępem do nowoczesnych leków, sprzętu rehabilitacyjnego, profesjonalnej opieki medycznej, a także przestrzeganiem rygorystycznych zasad higieny – na to wszystko potrzeba środków. Oprócz aspektu stricte szachowego, turniej miał na celu budowanie świadomości dotyczącej choroby i potrzeb chorych na mukowiscydozę, także wśród najmłodszych uczestników. Wpajanie dzieciom zasad higieny poprzez zabawę towarzyszyło turniejowi przez cały dzień.

Pomysł zorganizowania turnieju zrodził się dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą z Chess Academy, której instruktorzy charytatywnie od kilku miesięcy prowadzą zajęcia dla dzieci chorych na mukowiscydozę w Centrum Leczenia Mukowiscydozy w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Dzięki zaangażowaniu i pomocy wielu osób pomysł ten w pierwszy weekend Nowego Roku doczekał się realizacji, a Honorowy Patronat nad Turniejem objął Prezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski.

Turniej, w którym uczestniczyło prawie 100 osób z 5 krajów z różnych części Europy rozgrywany był w dwóch grupach: dzieci do lat 13 oraz „Open”, w której udział mógł wziąć każdy bez względu na wiek czy posiadaną kategorię szachową. Prestiżu zawodom dodał udział 3 arcymistrzów, z legendą polskich kobiecych szachów Moniką Soćko na czele. Monika wzięła udział w rywalizacji mimo, że dosłownie kilka dni wcześniej wróciła z Arabii Saudyjskiej, gdzie brała udział w Mistrzostwach Świata w szachach szybkich i błyskawicznych.

Faworytem turnieju „Open” był rozstawiony z jedynką arcymistrz Bartłomiej Heberla, który jako jedyny legitymował się rankingiem FIDE ponad 2500 pkt. ELO. Jak pokazał przebieg zawodów faworyt udźwignął presję i z dorobkiem 7,5 pkt. z 9 partii zwyciężył w turnieju. Pierwsze miejsce zajął jednak tylko dzięki najlepszej punktacji pomocniczej, gdyż tyle samo punktów zgromadzili również arcymistrz Krzysztof Jakubowski i Igor Kowalski. Igor, 17-letni zawodnik stołecznej Polonii, był prawdziwą rewelacją turnieju i zasłużenie uplasował się na najniższym stopniu podium. Tuż za najlepszą trójką zawodników kolejne miejsca zdobyli Stanisław Zawadzki i Monika Soćko z 6,5 pkt. na koncie.

Turniej dziecięcy ze względu na dłuższe tempo gry umożliwiające zdobywanie kategorii szachowych rozgrywany był na dystansie 6 rund. Bezapelacyjnym zwycięzcą został Stefan Ćwiek, który zremisował jedną partię, a pozostałe pięć rozstrzygnął na swoją korzyść i z 5,5 pkt. zajął samodzielne pierwsze miejsce. Pół oczka mniej wywalczyli Krzysztof Dobosiewicz oraz Jaśmina Kanduła, którzy zajęli odpowiednio 2 i 3 miejsce.

Turniej ten nie odbyłby się gdyby nie zaangażowanie wielu instytucji i osób, którym organizatorzy chcieliby bardzo podziękować:

– sponsorom turnieju, firmom UHY ECA (nagrody finansowe) oraz Mattel (nagrody rzeczowe dla dzieci) – dzięki nim fundusz nagród wynosił ponad 5 tys. zł. Ponadto wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy. Dodatkowo dzieci do lat 13 otrzymały również atrakcyjne nagrody rzeczowe i upominki.

– firmie MDDP Akademia Biznesu, która zapewniła szachistom piękne klimatyzowane sale gry z widokiem na panoramę Warszawy oraz darmowy bufet dla wszystkich uczestników;

Fundacji Szachowej im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego, która użyczyła sprzętu niezbędnego do gry;

Polskiemu Związkowi Szachowemu za patronat honorowy oraz upominki dla dzieci;

czasopismu „MAT” za patronat medialny oraz przekazanie archiwalnych numerów na upominki;

sędziom, wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas i sprawili, że turniej ten przebiegał sprawnie w rodzinnej i ciepłej atmosferze.

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą dziękuje szachistom i ich rodzinom obecnym podczas turnieju za hojność. Przeprowadzona zbiórka publiczna, jak i wpłacone wpisowe zostaną przeznaczone na pomoc naszym podopiecznym.

Do zobaczenia wkrótce podczas II Charytatywnego Turnieju Szachowego!

Jerzy Owczarzak, Waldemar Majek

Wyniki grupa A – LINK

Wyniki grupa B – LINK

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*