Maciej Koziej – Mistrz Świata Amatorów 2017 (wywiad)

Mistrzostwa odbyły się we włoskim mieście Spoleto, w dniach 1-9 kwietnia 2017 roku, w kategorii U2000, zwyciężył dwudziestoczteroletni kielczanin Maciej Koziej – reprezentant sekcji akademickiej szachów AZS UMCS Lublin.

Mistrz Świata Amatorów 2017 – Maciej Koziej z pucharem, obok jeden z zaproszonych oficjeli.

Tabela końcowa, pierwsza trójka.

Mc. Nazwisko FED EloI Pkt. R.p K rtg+/-
1 Koziej Maciej POL 1990 8,5 2364 20 63,0
2 Sharma Pankaj IND 1887 7,5 2176 20 64,6
3 Siemer Tambet EST 1960 7,0 2124 40 73,6

Infoszach – Gratulacje zdobycia tytułu indywidualnego Mistrza Świata amatorów w szachach klasycznych. Czy jest to Twój największy sukces szachowy?

Maciej Koziej – Dziękuję bardzo, do tej pory udawało mi się zwyciężać w licznych turniejach szachowych rangi krajowej oraz międzynarodowej, jednakże tytuł mistrza świata amatorów w szachach, jest dla mnie największym życiowym osiągnięciem które przez najbliższy czas bardzo ciężko będzie mi przebić.

– Twój wynik jest imponujący, zdobyłeś 8,5 punktów z 9 partii, tajemnica sukcesu nowego mistrza Świata to?
Tajemnica sukcesu, to solidne przygotowanie debiutowe, ogrywanie pozycji z „Magnusem” (aplikacja), dokładne liczenie wariantów oraz odrobina szczęścia lub „pomocy z góry” 🙂 … O wygraniu Mistrzostw mogłem pomarzyć, o osiągnięciu takiego wyniku punktowego tym bardziej. Nawet w ostatniej rundzie chciałem go „zaniżyć” proponując przeciwnikowi remis, którego nie przyjął. Także 8,5 pkt/9 partii to wynik który na długo zapadnie mi w pamięci.

– Jak przygotowujesz się do gry w turniejach? Czy korzystasz z programów komputerowych i baz danych?
W przygotowaniu do partii skupiam się na debiucie, gra środkowa, końcowa czy trening kombinacji jest częścią mojego domowego treningu. Jednakże największą przyjemność czerpie z przeglądania debiutów. Fascynuje mnie mnogość idei oraz rozwiązań problemów jakie mogą powstać w określonych pozycjach. Przygotowanie odpowiedniego repertuaru debiutowego, ogarniam go na wspomnianej aplikacji oraz rozwiązywaniu zadań szachowy – klucz każdego domowego przygotowania. Samo zaś przygotowanie do partii to już przeglądanie partii przeciwników, analizowanie ich, oraz szukaniu odpowiedzi jak grać w powstałych pozycjach wzorując się na partiach czołowych arcymistrzów oraz sugestiach programów szachowych.

– Jak długo chciałbyś grać z szachy, masz jakieś marzenia, np. zdobyć tytuł arcymistrza?
Nigdy nad tym nie myślałem, ostatnio wyliczono mi że gram w szachy 15 lat i myślę że tą liczbę uda mi się zwielokrotnić w przyszłości, ponieważ w szachy można grać w każdym wieku przez całe życie. Tytuł arcymistrza to oczywiście marzenie. Może kiedyś się spełni.

– Czy grasz w sieci, jeśli tak to jakie strony preferujesz?
Tak, grywam czasem na playchessie.

– Grasz w szachy korespondencyjne?
Na chwile obecną, nie miałem przyjemności grać w szachy korespondencyjnie, jednakże po tym sukcesie otrzymałem zaproszenie do gry w barwach łodzkiej drużyny szachowej „Luna”
Czy polubię szachy korespondencyjne. Czas pokaże.

– Czy pamiętasz kto Cię nauczył grać w szachy i kiedy, czy masz obecnie trenera?
Pierwszych ruchów nauczyła mnie babcia. Moim pierwszym trenerem klubowym był Pan Lucjan Samson, obecnie nie mam trenera, ćwiczę sam oraz staram się jako trener przekazywać wiedzę moim podopiecznym.

– Twój pierwszy wygrany turniej?
Mój pierwszy wygrany turniej to mistrzostwa szkoły podstawowej nr 34 w Kielcach, w kategorii klas 2, bardzo lokalny ale od czegoś trzeba zacząć 🙂

– Czy stresujesz się podczas partii, jeśli tak to jak sobie z tym radzisz?
Stres podczas partii jest nieodłączny, czasem motywuje czasem bardzo przeszkadza w skupieniu się. W silnych emocjach staram ukryć się go w nogach. Może przeciwnik tam go nie zauważy.

– Z kim chciałbyś zagrać partię lub mecz, masz ulubionego szachist(k)ę?
Gdybym miał możliwość zagrać partie z każdym szachistom, wybrałbym legendę, Garriego Kasparowa.

– Twoje najbliższe szachowe plany?
Najbliższe plany szachowe to gra w lokalnych turniejach oraz dalsze doskonalenie szachowych umiejętności.

– Czego można życzyć nowemu Mistrzowi Świata?
Można mi życzyć wszystkiego, byle byłyby to życzenia od serca 😉 Sukcesów szachowych chwilowo mi wystarczy, trzeba nadrobić zaległości na studiach, które są również tak wymagające jak przygotowanie do Mistrzostw.

– W takim razie na obecną chwilę życzę powodzenia na studiach.
Dziękuję 🙂

Wyniki końcowe – www.chess-results.com

Strona mistrzostw oraz fotografia – www.fideacademy.com

Świętokrzyskie

3 Komentarze

  1. Panu Maciejowi gratuluję zwycięstwa, a dziennikarzowi interesującego wywiadu. Pozdrawiam. Ela z powiatu kluczborskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*