Mistrzostwa Polski 2017 rozpoczęte. Wpadki faworytów.

W dniach 21-30.03.2017 w Budynku Centrum Giełdowego w Warszawie odbywają się Lotto Indywidualne Mistrzostwa Polski oraz Budimex Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet.

Dzień przed turniejem odbyły się Nieoficjalne II Mistrzostwa Polski w Szachach Superbłyskawicznych 1’+1’’. Zagrali tam niektórzy uczestnicy MP i zaproszeni goście m. in.: Radosław Wojtaszek i jego żona, Alina Kashlinskaya. Zawody były rozgrywane w luźnej i przyjaznej atmosferze. Mimo wszystko, nie było żadnych taryf ulgowych i faworyci triumfowali.

Szczegółowe wyniki TUTAJ.

Runda I

O godzinie 15 zawodnicy zasiedli to szachownic i rozpoczęli tegoroczne zmagania.Przypomnę, że zawodnicy grają systemem kołowym 9 rund, tempem 90 minut na 40 posunięć plus 30 minut na dokończenie partii, z dodawaniem 30 sekund na każde posunięcie od początku partii.

W turnieju mężczyzn już w pierwszej rundzie spotkało się dwóch zawodników z grona faworytów tej imprezy: Kacper Piorun i Mateusz Bartel. Ta partia zakończyła się najszybciej. Kacper stwarzał więcej problemów, jednak wpadł również w problemy czasowe i panowie zdecydowali się na remis. Inna partia, która również zakończyła się pokojowo to pojedynek Grzegorza Gajewskiego z Bartoszem Soćko. Grzegorz zdobył przewagę, lecz goniec za pionka w końcówce nie wystarczył w realizacji.

Michał Krasenkow to najstarszy gracz w stawce. Do tej pory dwukrotnie triumfował w Mistrzostwach Polski.

Pozostałe wyniki zakończyły się rezultatywnie. Michał Krasenkow pewnie zwyciężył czarnym kolorem z debiutantem, Łukaszem Jarmułą w obronie sycylijskiej. Jacek Tomczak pomyślnie zrealizował przewagę jakości i wygrał z Danielem Sadzikowskim. Natomiast Aleksandra Miśta w ciekawej końcówce hetmańskiej pokonał Bartłomieja Heberlę.

Pierwsza runda turnieju kobiet przyniosła nam dwa starcia pomiędzy zawodniczkami ze „srebrnej drużyny” z Baku. Jolanta Zawadzka po ofierze pionka stwarzała sobie coraz więcej szans i zwyciężyła z Klaudią Kuloń. Monika Soćko po bardzo długiej partii (122 posunięcia) pokonała czarnymi Karinę Szczepkowską.

Monika Soćko to obrończyni tytułu z zeszłego roku. Dotychczas samodzielnie prowadzi z kompletem punktów.

Ostatni pojedynek pierwszej rundy który zakończył się zwycięstwem to partia Joanny Majdan-Gajewskiej z Anną Kantane. Chociaż Anna miała przez pewien czas przewagę, jednak nie zdołała powstrzymać ataku przeciwniczki na skrzydle królewskim i partia zakończyła się po 33 ruchach. W pozostałych partiach dwie najmłodsze zawodniczki były w tarapatach, jednak zdołały doprowadzić do remisu. Były to pojedynki między Oliwii Kiołbasy z Iwetą Rajlich i Alicji Śliwickiej z Anną Warakomską.

Runda II

W drugiej rundzie najciekawszym pojedynkiem zapowiadało się starcie weterana, Michała Krasenkowa z mistrzem świata w solvingu, Kacprem Piorunem. Kacper wykorzystał przewagę pary gońców i po marszu wolnym pionem „d” wygrał partię. Natomiast największą niespodzianką tej rundy była wygrana Bartłomieja Heberli, kolorem czarnym, z Bartoszem Soćko. Czarne miały aktywniejsze figury i dosyć pewnie to zrealizowały.

Kacper Piorun ma najwyższy ranking ELO i jest faworytem. Po dwóch rundach zdobył 1,5 punktu i prowadzi wspólnie z Grzegorzem Gajewskim.

Po niewykorzystanej przewadze z poprzedniej rundy, Grzegorz Gajewski się zmobilizował i pewnie zwyciężył z Łukaszem Jarmułą. Daniel Sadzikowski po ciekawej grze pokonał Aleksandra Miśtę. Jedyną partią zakończoną remisem był pojedynek Mateusza Bartla z Jackiem Tomczakiem w obronie francuskiej.

Wyniki turnieju mężczyzn TUTAJ

W turnieju pań doszło do starcia dwóch najbardziej doświadczonych zawodniczek: Monika Soćko pewnie pokonała białymi Iwetę Rajlich. Tutaj również byliśmy świadkami sporej niespodzianki, ponieważ mistrzyni Polski juniorek do lat 18 Oliwia Kiołbasa wygrała z jedną z faworytek, Jolantą Zawadzką. Nie zawiodła natomiast Klaudia Kulon zwyciężając z debiutantką, najmłodszą zawodniczką, Alicją Śliwicką.

Oliwia Kiołbasa to najmłodsza uczestniczka i zarazem sprawca największej dotychczasowej niespodzianki turnieju kobiet.

Porażki mobilizują! Potwierdziła to Anna Kantane i pokonała Annę Warakomską w partii hiszpańskiej. Jedyna partia tej rundy w turnieju pań, która zakończyła się remisem to starcie Joanny Majdan Gajewskiej z Kariną Szczepkowską.

Wyniki turnieju kobiet TUTAJ.

Zapraszamy do śledzenia transmisji live, którą prowadzą arcymistrz Marcin Tazbir i mistrz międzynarodowy Michał Luch.

Tak wygląda transmisja zza kulis (fot. Piotr Nguyen).

Strona organizatora (jednocześnie źródło zdjęć):

Strona główna

II kategoria szachowa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*