Jak dobrze może grać trzyletnie dziecko?

Mikhail Osipov vs Anatoly Karpov, rozegrano Obronę Nimzowitscha

Zwykle podchodzę do takich tematów bardzo sceptycznie i kiedy zacząłem oglądać materiał z rosyjskiej telewizji myślałem, że będą zachwalać dziecko głównie dlatego, że potrafi wykonywać posunięcia (co swoją drogą w sumie też nie jest aż tak proste w tym wieku). Po obejrzeniu filmiku mogę powiedzieć – nie mogłem mylić się bardziej 😀

Przeciwnikiem utalentowanego trzylatka był dwunasty mistrz świata, arcymistrz Anatoly Karpov i rozegrali partię tempem 10 minut dla Mishy na 2 minuty dla Karpova. Oczywiście partia nie była do końca poważna, ale Misha wykazał się podstawową znajomością debiutów, nie oddał żadnej figury za darmo – na moje oko zagrał z siłą III kategorii. Co zrobiło na mnie jeszcze większe wrażenie, to fakt, że wykazał się niesamowitą wolą walki odrzucając propozycję remisową (co prawda w znacznie gorszej pozycji) od samego mistrza świata, a po przegranej na czas rozpłakał się.

Rozwiązywanie kombinacji na żywo. (Białe zaczynają, mat w 3 posunięcia)
Rozwiązywanie kombinacji na żywo. (Białe zaczynają, mat w 3 posunięcia)

Następnie Misha na otarcie łez dostał medal oraz książkę z autografem Karpova, po czym bezbłędnie rozwiązywał zadania szachowe, które nie były aż tak banalne. Jest zbyt wcześnie aby oceniać jak daleko może zajść ten chłopiec, ale z pewnością jego szachowe umiejętności względem wieku są niespotykane.
Język rosyjski jest dość prosty i da się sporo zrozumieć bez większej znajomości 😉 Link do programu:

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*