Mecz o MŚ – kto wygra?

Ostatni raz zawodnicy zmierzyli się ze sobą w tym roku w Bilbao i rozegrali 2 partie. Magnus wygrał białymi, a czarnymi dość pewnie zremisował.

Dzielą nas już tylko dwa dni od pierwszych posunięć w meczu o szachowy tron pomiędzy Magnusem Carlsenem a Sergeyem Karjakinem.

Wielu szachistów na całym świecie zadaje sobie pytanie: kto wyjdzie zwycięsko z tego pojedynku? Bukmacherzy jednoznacznie stawiają na obecnego Mistrza Świata – Magnusa Carlsena, który od 2011 roku jest niezmiennie dość wyraźnym liderem rankingowej listy FIDE, co tylko potwierdza, że nie zasiada on na szachowym tronie przypadkowo. Jednakże mecze rządzą się swoimi prawami, wystarczy chwilowa słabsza dyspozycja, jeden błąd i może to kosztować ważny punkt lub co gorsze, rzutować negatywnie na kolejne partie. Sergey Karjakin przeszedł dość trudną ścieżkę, aby dojść do tego meczu, wyprzedził wielu rankingowo lepszych zawodników, a po wygraniu silnego turnieju pretendentów dostał niemałe wsparcie finansowe i od wielu miesięcy przygotowuje się na ten najważniejszy moment. Nie wiemy dokładnie kto pracuje w sztabie Sergeya, ale Rosjanom z pewnością zależy aby korona szachowego mistrza świata po kilkunastu latach powróciła do ich kraju, więc możemy spodziewać się naprawdę solidnego przygotowania.

Ekipa Infoszach postanowiła zapytać kilku czołowych polskich szachistów, na którego z zawodników obstawiają.

Myślę, że zwycięży Carlsen, gdyż uważam go za znacznie silniejszego gracza, co jednoznacznie potwierdzają też dotychczasowe wyniki. Ponadto bardzo podoba mi się jego styl gry i będę mu kibicować.

arcymistrzyni Klaudia Kulon

 

Czeka nas bardzo ciekawy i ostry mecz, w którym na pewno obie strony będą walczyć o zwycięstwo: podejrzewam, że i Carlsen, i Karjakin zaskoczą nas nowinkami debiutowymi, ale nie sądzę, aby to dobór wariantów miał kluczowe znaczenie dla ostatecznego wyniku. Carlsen wydaje się dużo wyprzedzać ówczesnych szachistów w zrozumieniu i, po prostu, grze w szachy i ciągle rośnie w siłę. Dlatego teraz postawiłabym na niego i z niecierpliwością czekam na mecz!

mistrzyni międzynarodowa Mariola Woźniak

 

Magnus Carlsen jest faworytem do wygrania meczu. Trzeba jednak przyznać, że Karjakin nieprzypadkowo dostał szansę walki o tytuł. Pokazał niesamowitą wolę walki i żelazne nerwy podczas całego cyklu pretendentów – może to pokazać w Nowym Jorku. Wtedy spodziewam się zaciętego meczu i nie zdziwię się, jeżeli dojdzie do dogrywki. Mój typ: 6,5 : 5,5 dla Carlsena

arcymistrz Kacper Piorun

 

Jak dla mnie będziemy świadkami pewnego zwycięstwa Magnusa Carlsena. Norweg nieraz pokazywał, że siłą gry obecnie przewyższa każdego. Jedyną szansą Karjakina jest potężne przygotowanie debiutowe, ale i tak nie sądzę żeby zdołało mu to pomóc.

arcymistrz Kamil Dragun

 

Mecz można nazwać godnym XXI wieku. Mam nadzieję, że żadne wybory, czy sytuacje polityczne nie przykryją tego wspaniałego wydarzenia i pojedynek magicznego 90. rocznika będzie na ustach całego świata. Europejczycy będą mieli okazję oglądać ten mecz późnym wieczorem, więc wszystkim życzę nieprzespanych nocy! 😉 Stawiam na minimalne zwycięstwo Magnusa, ale uważam że to pretendent będzie lepiej przygotowany do tego pojedynku.

mistrz międzynarodowy Daniel Sadzikowski

Jak widzimy – wnioski są dość klarowne. Wszyscy nasi ankietowani zawodnicy stawiają na Carlsena mimo iż wielu z nich głęboko wierzy, że mecz będzie bardzo zacięty. Karjakin z pewnością nie próżnował i prawdopodobnie zaskoczy przygotowaniem, ale chyba nie będzie to wystarczało do zwycięstwa…

Chcielibyśmy poznać również opinie naszych czytelników – piszcie w komentarzach – kto Waszym zdaniem wygra mecz?


   Aktualizacja 10.11.2016 – Zdobyliśmy również opinię trenera naszej kadry, która wydaje się być dość nietypowa!

Oczywiście to Magnus jest faworytem i to jemu kibicuję. Jednak to Karjakin wygra. Przemawia za nim ogromna ambicja i potężne przygotowanie debiutowe. Carlsena zgubi rutyna.

arcymistrz Bartosz Soćko

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

2 Komentarze

    • Nie ma takiej oficjalnej informacji, ale chess24 niedawno obroniło się w sądzie jeśli chodzi o oskarżenie za robienie własnej transmisji w trakcie turnieju pretendentów. W związku z tym ogłosili, że także przy meczu o MŚ będą prowadzić swoją transmisję, ale sprawa nie jest w pełni wyjaśniona gdyż firma Agon będzie się odwoływać od decyzji sądu itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*