Carlsen i Wei Yi na prowadzeniu! | Superbet Rapid&Blitz, Dzień 2

Magnus Carlsen w obiektywie Rafała Oleksiewicza

Podobnie jak wczoraj, w trakcie drugiego dnia Superbet Rapid&Blitz w Warszawie, gwiazda jednego z zawodników świeciła najjaśniej. Wczoraj był to Shevchenko, dziś natomiast chiński arcymistrz Wey Yi. Obok niego na szczycie znajdziemy Magnusa Carlsena, który jako jedyny jest wciąż niepokonany w Warszawie.

Uroczyste pierwsze ruchy

Zaszczyt wykonania symbolicznego pierwszego posunięcia przypadł Rektorowi Szkoły Głównej Handlowej, dr hab. Piotrowi Wachowiakowi. Z kolei pierwsze posunięcie w partii Carlsen – Abdusattorov wykonał Mistrz Świata do lat 16, IM Jakub Seeman!

Rektor SGH, dr. hab. Piotr Wachowiak. © Rafał Oleksiewicz

Wei Yi na fali

W świetnej dyspozycji był dzisiaj chiński #2. Ewidentnie słabsze wyniki pierwszego dnia Superbet Rapid&Blitz nie podcięły mu skrzydeł – stało się wręcz przeciwnie. Trzy zwycięstwa, odniesione nad Girim, Dudą i sensacją pierwszego dnia, Shevchenką, stawiają go w bardzo dobrej pozycji na resztę turnieju.

Wei Yi. ©Rafal Oleksiewicz

Poniżej możecie zobaczyć jego partię z Janem-Krzysztofem Dudą, w której górą był Chińczyk. Duda zdecydował się na agresywny wariant w partii włoskiej, lecz dość szybko zaawansowane pionki na skrzydle królewskim okazały się słabością, a nie atutem. Brak koordynacji czarnych figur, połączony z naciskiem po półotwartej linii 'b’ i groźbami ataku na czarnego monarchę zmusiły Dudę do kapitulacji już w 28. ruchu.

Nie ma mocnych na Carlsena

W tak lubianej przez Carlsena piłce nożnej jest powiedzenie, że to „obroną zdobywa się trofea”. Carlsen nie gra defensywnie, ba, gra naprawdę otwarte szachy, ale to co wyróżnia go na tle pozostałych graczy to fakt, że nie przegrywa. W zasadzie poza jednym momentem w partii z Dudą, Carlsen przez cały czas utrzymuje kontrolę nad pozycjami.

Wielki kunszt byłego Mistrza Świata mogliśmy obserwować w partii z Uzbekiem Abdusattorovem. Dał w niej piękny pokaz „wyciskania wody z kamienia”, a owo wyciskanie dało efekt w postaci zwycięstwa po 107 ruchach.

Jak na mistrza światowej klasy przystało, po szrankach na szachownicy tłumy ustawiają się po jego autografy, które Norweg cierpliwie rozdaje.

Magnus Carlsen w trakcie rozdawania autografów © Rafał Oleksiewicz

Wyniki rund 4-6

Poniżej możecie zobaczyć jak wyglądały wyniki w poszczególnych rundach. Wszystkie grafiki należą do organizatorów.

Runda 4

W rundzie czwartej egzamin zdał Shevchenko, który urwał punkty Carlsenowi. Pierwsze zwycięstwo w turnieju odnieśli Duda, Gukesh i Wey Yi.

Runda 5

Runda piąta była prawdziwym placem boju – żadna partia nie zakończyła się podziałem punktów! Nadzieję uzbeckich szachów pokonał Carlsen, a komplet zwycięstw zaliczyli Indusi. Wei Yi w pokonanym polu zostawił Dudę, kompletując dublet.

Runda 6

W 6. rundzie dobrą serię kontynuowali Wei Yi oraz Pragg – obaj wygrali swoje starcia z odpowiednio Shevchenką i Keymerem.

Wyniki po 6 rundach

Na 3 rundy przed końcem wyniki prezentują się następująco:

Ostatnie 3 rundy turnieju Rapid już jutro. Początek, jak codziennie, o 13.00.

Codziennie na naszym kanale na Youtube będą pojawiać się analizy partii, przygotowane przez IM Piotra Nguyena. Zachęcamy do oglądania!


Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*