Warsaw Chess Festival 2024 – wszystko co musisz wiedzieć!

Kosma Pacan-Milej w obiektywie Piotra Nguyena, Memoriał Jana Maciei, Warsaw Chess Festival 2023

Wielkimi krokami zbliża się sezon letnich turniejów. Stałym bywalcem zestawień najsilniejszych polskich openów jest legendarny już Memoriał Mieczysława Najdorfa, ale warto do Warszawy zawitać już dzień wcześniej – to wtedy odbędzie się Memoriał Jana Maciei. Oba turnieje odbędą się w ramach Warsaw Chess Festival 2024, na który Was serdecznie zapraszamy!

Memoriał Jana Maciei

Memoriał Jana Maciei to wydarzenie, które, podobnie jak memoriał Najdorfa, upamiętnia zasłużoną postać z historii polskich szachów. Listy startowe na ten turniej co roku obfitują w utytułowanych graczy – w zeszłym roku udział wzięło 14 arcymistrzów i arcymistrzyń.

Organizatorzy ponownie doskoczyli do poprzeczki, którą sami w zeszłych latach wysoko zawiesili. Fundusz nagród pieniężnych wyniesie 15 000 złotych – kwota niespotykana na turniejach szachów błyskawicznych. Dodatkowo poza wysokimi nagrodami dla najlepszych, przewidziano aż 18 nagród specjalnych!

Najważniejsze informacje w pigułce:

  • Sala gry: hala sportowa przy ul. Konwiktorskiej 5/7 w Warszawie
  • Data: poniedziałek, 8 lipca 2024 od 16.30
  • Tempo gry i dystans: P-3’+2”, 11 rund, system szwajcarski
  • 1 grupa turniejowa, open

Jak się zarejestrować na Memoriał Jana Maciei?

Żeby wziąć udział należy zgłosić się przez stronę turnieju  lub wysłać zgłoszenie drogą mailową. Zgłoszenie powinno zawierać informacje takie jak: Grupa turniejowa, imię, nazwisko, kraj, data urodzenia, adres e-mail, opcjonalnie numer telefonu, ranking FIDE.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: brustman.mzszach@gmail.com

Termin zgłoszeń upływa 10 czerwca! Do tego czasu należy również wpłacić wpisowe (dane do przelewu w komunikacie organizacyjnym na dole artykułu).

Pojedynek Monika Rogulska vs Mariya Zubova, a w tle Wojciech Pietrzak, uchwyceni przez Piotra Nguyena w trakcie zeszłorocznego Memoriału Jana Maciei, Warsaw Chess Festival 2023

Memoriał Mieczysława Najdorfa

Sylwetki zawodów nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ Memoriał Mieczysława Najdorfa od wielu lat jest turniejem o międzynarodowej renomie. W poprzednich edycjach licznie przybywali na niego arcymistrzowie z całego świata i nieinaczej będzie w tym roku. Na ponad 2 miesiące przed startem turnieju, już możemy zauważyć 4 arcymistrzów i graczy z 6 federacji na liście startowej – a będzie ich tylko więcej!

Nie zapominajmy jednak, że Memoriał Najdorfa to nie tyle piekielnie silna grupa A – szachiści będą rywalizowali w 3 grupach, wydzielonych na podstawie rankingu FIDE.

Podział grup wygląda następująco:

  • A – Open dla zawodników z rankingiem ELO co najmniej 2000
  • B – Open dla zawodników z rankingiem ELO od 1600 do 1999
  • C – Open  dla zawodników z rankingiem ELO poniżej 1600

Najważniejsze informacje dotyczące wszystkich grup w pigułce:

  • Sala gry: hala sportowa przy ul. Konwiktorskiej 5/7 w Warszawie
  • Data: od wtorku (9/7) do środy (17/7). Jedna runda dziennie, o godzinie 17.00. Ostatnia runda o godzinie 10.00
  • Tempo gry i dystans: P-90’+30”/40 ruchów +30′, 9 rund, system szwajcarski

Łączny fundusz nagród wszystkich grup w Memoriale Mieczysława Najdorfa wyniesie minimum 45 000 złotych!

Arcymistrzowskie starcie: Kacper Piorun i Valery Kazakouski. Autor zdjęcia: Piotr Nguyen, Memoriał Jana Maciei, Warsaw Chess Festival 2023

Jak się zarejestrować na Memoriał Mieczysława Najdorfa?

Żeby wziąć udział należy zgłosić się przez stronę turnieju lub wysłać zgłoszenie drogą mailową. Zgłoszenie powinno zawierać informacje takie jak: Grupa turniejowa, imię, nazwisko, kraj, data urodzenia, adres e-mail, opcjonalnie numer telefonu, ranking FIDE.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: najdorf2024@gmail.com

Termin zgłoszeń upływa 10 czerwca! Do tego czasu należy również wpłacić wpisowe (dane do przelewu w komunikacie organizacyjnym poniżej).


Szczegółowe informacje dostępne są w komunikacie organizacyjnym: http://www.poloniachess.pl/warsaw_chess_festival/turniej_2024/komunikat_organizacyjny1/

Serwis turniejowy Memoriału Jana Maciei: https://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_1830/

Serwis turniejowy Memoriału Mieczysława Najdorfa: https://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_1724/results.html?l=pl&tb=2_

Podsumowanie Warsaw Chess Festival 2023:

Szachy w stolicy – podsumowanie Warsaw Chess Festival

Do zobaczenia na Warsaw Chess Festival 2024!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*