Janik brawurowo zwycięża Szansa Chess Open 2023!

Za nami emocjonujący weekend szachowych rozgrywek podczas turnieju Szansa Chess Open Blitz&Rapid 2023. 16. i 17. września w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki ponad 150 szachistów stanęło w szranki o tytuł zwycięzcy tegorocznej edycji Szansy. Gra była zdecydowanie warta świeczki – łączna pula nagród wyniosła bowiem aż 18 tysięcy złotych. Zwycięzcą zarówno sobotniego Blitza, jak i niedzielnego Rapidu okazał się Igor Janik, pokonując takich zawodników, jak Bartosz Soćko, Mateusz Bartel czy Jakub Kosakowski.

Szansa dla każdego – także osób niedowidzących

Organizatorem wydarzenia była doskonale znana już wielu osobom ze środowiska szachowego fundacja Szansa dla Niewidomych, obchodząca w tym roku 32-lecie istnienia swojej działalności. Turniej ten stanowił zarazem część 21. już edycji festiwalu REHA For The Blind In Poland, który został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki. Dyrektorem turnieju był z kolei Jan Kozak.

Tyle formalności. Przejdźmy do krótkiego omówienia tego, co działo się podczas tegorocznej Szansy.

Galeria zdjęć z turnieju autorstwa Marcina Partyki i Przemysława Nikla

Niezwyciężony Janik triumfuje z wynikiem 12,5/13 pkt

Sobota okazała się dniem absolutnej dominacji Janika na szachownicy. 23-latek uzyskał bowiem fenomenalny wynik 12,5 z 13 punktów, remisując dopiero w ostatniej partii z ukraińskim FM-em Tihonem Chernyaevem. Bartosz Soćko i Mateusz Bartel, którzy zajęli kolejno 2. i 3. miejsce, zdobyli w Blitzu po 10 punktów. Zwycięstwo Janika stało się więc jasne jeszcze przed uruchomieniem zegarów w ostatniej partii. W przypadku pań triumfatorką okazała się z kolei IM Oliwia Kiołbasa, która zdobyła 8,5 punktu.

Blitz to zdecydowanie moje tempo i cieszę się, że odzwierciedliły to także dzisiejsze wyniki. Specyfika Blitza sprawia, że niemal każda partia była dla mnie bardzo emocjonująca. W wielu z nich stałem po prostu źle i moje zwycięstwo nie było takie oczywiste. Najważniejsze, że ostatecznie udało mi się z nich wyjść obronną ręką – zdradził nam Janik na zakończenie pierwszego dnia turnieju.

Warto zaznaczyć również, że sam turniej mógł pochwalić się naprawdę mocną obsadą. Na liście znalazło bowiem aż 12 arcymistrzów i arcymistrzyń oraz wielu zawodników mających na swoim koncie sukcesy tak na polskim, jak i zagranicznym podwórku.

W obu turniejach pojawiło się także wielu przedstawicieli różnych federacji, w tym Szwecji, Portugalii, Ukrainy, Hiszpanii czy Tadżykistanu.

Najlepsza 15-tka sobotnich rozgrywek prezentowała się następująco:

Walka do samego końca, czyli przebieg niedzielnych rozgrywek

W przypadku niedzielnego Rapida wyniki do samego końca mogły ulec przetasowaniu. Po 8., przedostatniej partii, po 7 punktów mieli bowiem Igor Janik oraz Szymon Gumularz. Po piętach deptali im jednak Michał Krasenkow i szwedzki arcymistrz Platon Galperin. Po 6,5 punktów mieli również wspomniany już wcześniej Tihon Chernyaev oraz Bartosz Fiszer.

Zgodnie z przewidywaniami wielu pojedynek Janika i Gumularza zakończył się remisem. W przypadku partii Krasenkowa i Fiszera punkt powędrował do pierwszego z nich. W rozgrywce Galperin-Chernyaev zwycięstwo przypadło zaś szwedzkiemu arcymistrzowi. O wygranej turnieju Janika zadecydował więc Bucholtz – w tym wypadku jego przewaga nad Gumularzem wyniosła 1,5 pkt. Najlepszą kobietą części rapidowej okazała się z kolei Marta Bartel, która na finiszu w fantastycznym stylu pokonała zarówno GM-a Grzegorza Nasutę, jak i mistrza międzynarodowego Mirosława Lewickiego.

Wyniki niedzielnego turnieju Rapid – 15 najlepszych zawodników:

Zarówno pierwszy, jak i drugi dzień turnieju był transmitowany na żywo. O komentarz do najciekawszych partii na pierwszych deskach zadbali mistrz międzynarodowy Piotr Brodowski oraz mistrz FIDE Antoni Szustakowski. Całość transmisji możesz zobaczyć tutaj.

Zapraszamy również do zapoznania się z przygotowaną przez Michała Polaka analizą najciekawszych partii całego turnieju. Tak szybkie tempo gry przynosi bowiem często wiele niespodziewanych zwrotów akcji – zwłaszcza gdy na zegarze zostaje nam kilka lub kilkanaście sekund.

Szansa Chess Open Blitz&Rapid 2023 – dodatkowe informacje

  • Pierwszy dzień rozgrywek zgromadził w warszawskiej Sali Ratuszowej 155 zawodników, natomiast drugi – 167.
  • Sędzią głównym turnieju Blitz był FA Dawid Sułkowski, natomiast Rapid FA Aleksander Kędzierski.
  • Patronat nad rozgrywkami objęli Polski Związek Szachowy oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Patronat medialny objęła z kolei redakcja Infoszach.
  • Jednym z partnerów turnieju był także popularny sklep Sunrise chess & games, oferujący książki i różnego rodzaju akcesoria szachowe.
  • Przyszłoroczna – 4. już – edycja turnieju odbędzie się najprawdopodobniej 21 i 22 września 2024. Ma ona zostać rozszerzona o nowe formaty – w tym turniej dla najmłodszych.

Sprawdź także naszą relację z Szansy 2022: Królewska gra na salonach | Szansa Chess Open.

Autorka artykułu: Aleksandra Borodziuk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*