Królewska gra na salonach | Szansa Chess Open

Przepiękna Sala Ratuszowa była areną szachowych zmagań na najwyższym poziomie

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie gościł dwa niezwykłe turnieje, jakimi były Szansa Chess Open. W turnieju blitz zwyciężył arcymistrz Jacek Gdański, zaś w turnieju rapid najlepszy był mistrz międzynarodowy Igor Janik.

Organizatorem Szansa Chess Open była Fundacja Szansa dla Niewidomych, która świętują w tym roku 30-lecie działalności. Oba szachowe turnieje, które zgromadziły kolejno 147 i 164 zawodników, były imprezami towarzyszącymi dla XIX edycji REHA FOR THE BLIND IN POLAND.

Błyskawiczny Gdański

W turnieju szachów błyskawicznych (blitza) zatriumfował arcymistrz Jacek Gdański. Od lat znany jest jego nadzwyczajny refleks i spostrzegawczość, dzięki którym dwukrotnie sięgał po mistrzostwo Polski w szachach błyskawicznych. Gdański zanotował świetny wynik 9,5 punktu z 11 partii, dzięki czemu wyprzedził resztę stawki. Podium z wynikiem 9/11 uzupełnili Igor Janik oraz Alina Kashlinskaya.

#Opowiadamy: Arcymistrz Jacek Gdański w trakcie gry.

GM Jacek Gdański, mimo zaskakującego remisu w drugiej rundzie z II Michałem Kozakiem, dość szybko przejął prowadzenie w turnieju i nie oddał go do końca. Zażarta walka toczyła się o pozostałe miejsca w czołówce. Długo w pobliżu podium kręcili się ukraińscy zawodnicy Egor Bogdanov i Li Min Peng oraz reprezentant Polonii Wrocław – Szymon Gumularz. Szymona głównych nagród pozbawiły dwie porażki z rzędu – z Gdańskim i Janikiem. Peng zdołał urwać pół punktu Gdańskiemu, lecz w ostatniej rundzie przegrał z Aliną Kashlinskayą, która weszła dzięki temu na najniższy stopień podium.

Z kolei Bogdanov został wyprzedzony przez pędzącego z dołu tabeli Janika. Gdy w ostatnich rundach Egor notował trzy remisy (z Pengiem, Krasenkowem i Gdańskim) i zwycięstwo (nad Jakubowskim), to Igor wygrał cztery partie z rzędu i bezceremonialnie wypchnął Ukraińca z czołówki.

Li Min Peng, mimo ciągłego grania w ścisłym czubie tabeli, zanotował stratę 12 „oczek” Elo. #Opowiadamy: Li Min Peng przy szachownicy czekający na kolejną rundę.

Poniżej najlepsza dwudziestka w turnieju szachów błyskawicznych:

Link do pełnych wyników TUTAJ.

Janik wygrywa o włos

Zdecydowanie bardziej wyrównaną walkę mogliśmy oglądać w sobotnim turnieju szachów szybkich. Pod nieobecność triumfatora dnia poprzedniego, wiatru w żagle nabrał arcymistrz Grzegorz Nasuta, który wygrał… 7 partii z rzędu!

#Opowiadamy: Zrzut ekranu z transmisji na żywo z partii Miłosz Szpar – Grzegorz Nasuta z pozycją, w której partia się zakończyła.

Wtedy jednak moc pokazał arcymistrz Mateusz Bartel, który zdołał pokonać dotychczasowego lidera. Przed ostatnią rundą trzech zawodników mogło pochwalić się dorobkiem 7 punktów, a byli to już wymieniani Bartel, Nasuta oraz jeden z bohaterów dnia poprzedniego – Janik.

W ostatniej rundzie Nasuta został skojarzony z Michałem Krasenkowem. Nestor polskich szachów szedł w turnieju „dołem” tabeli, po tym, gdy sensacyjnie przegrał z młodziutkim Adamem Nawalańcem w partii otwarcia. Krasenkow zdołał pokonać Grzegorza Nasutę i z wynikiem 7,5 punktu zameldował się w gronie liderów, bowiem taki sam wynik osiągnęła jeszcze trójka innych zawodników.

Mateusz Bartel o zwycięstwo w turnieju grał z Igorem Janikiem i miał olbrzymią szansę, by wygrać, jednak się pomylił i partia zakończyła się remisem, więc obaj zakończyli zawody z wynikiem 7,5 punktu.

Czwartym jeźdźcem apokalipsy z tą samą ilością punktów był Krystian Kuźmicz, który dzięki zwycięstwu nad Jakubowskim, dołączył do czołówki. Krasenkow i Kuźmicz mieli odpowiednio niższe punktacje pomocnicze, więc zajęli miejsca trzecie i czwarte. Szczęście uśmiechnęło się do Igora kolejny raz – okazało się bowiem, że punktacja pomocnicza premiuje go i dała mu pierwsze miejsce! Drugim stopniem podium zadowolić się musiał Mateusz Bartel.

Zwycięzca Szansa Chess Open Rapid i zdobywca drugiego miejsca w Szansa Chess Open Blitz – IM Igor Janik

Poniżej końcowa tabela Szansa Chess Open Rapid:

Link do pełnych wyników TUTAJ

Dzięki życzliwości wiceprezydenta FIDE Łukasza Turleja w puli nagród pojawiły się dwie nagrody specjalne – książki z autografami mistrza świata Garriego Kasparowa dla najlepszego seniora oraz osoby z największym przyrostem rankingowym. Pani poseł Joanna Fabisiak została fundatorką nagrody dla najlepszego zawodnika niewidomego/słabowidzącego i nagrodę tę otrzymał Maciej Bigaj.

Informacje i liczby

  • Pula nagród: 12 350 złotych.
  • w obu turniejach wystąpili zawodnicy takich federacji: Polska, Ukraina, Rosja, Niemcy, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Egipt i Tadżykistan.
  • sumarycznie wystąpiło 10 arcymistrzów: Bartel, Krasenkow, Gdański, Jakubowski, Nasuta, Kanarek, Jarmuła, Grabarczyk oraz Golubka i Mikhaletz (obaj Ukraina), a także 3 arcymistrzynie: Bartel, Tsatsalashvili, Kashlinskaya (dzierży również tytuł mistrza międzynarodowego).
  • Patroni honorowi: pani poseł Joanna Fabisiak, Łukasz Turlej, Mazowiecki Związek Szachowy. Patronat medialny: Infoszach.
  • Cały turniej komentowany na żywo przez IM Piotra Nguyena i FM Antoniego Szustakowskiego zebrał 82,6 tysiąca wyświetleń. Transmisję video i zdjęcia wykonał Przemysław Nikiel.
  • Sędzią głównym turnieju był FA Aleksander Kędzierski, dyrektorem turnieju zaś Jan Kozak.

W imieniu swoim i całego zespołu Infoszach chcemy podziękować prezesowi Markowi Kalbarczykowi za możliwość integracji środowiska szachowego i osób niewidomych. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział i zapraszamy w przyszłym roku na ponowne spotkanie z królewską grą w marmurowych salach Pałacu Kultury i Nauki.

Galeria zdjęć:

Pełny album zdjęć zostanie udostępniony na mediach społecznościowych Fundacji Szansa dla Niewidomych, Infoszach oraz autora zdjęć Przemysława Nikla. Link: https://www.facebook.com/media/set?vanity=infoszach&set=a.1428270297551642


REHA FOR THE BLIND IN POLAND

O całym wydarzeniu i konferencjach głównych napisali organizatorzy:

„Konferencję REHA zainicjowaliśmy w roku 1999, z okazji 10. rocznicy rozpoczęcia wdrażania w życie planu nowoczesnej rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących. Obecnie REHA jest wydarzeniem na skalę ogólnoświatową. Dzięki niej wybitni niewidomi stali się ambasadorami polskiego modelu rehabilitacji i aktywizacji społecznej. Tegoroczną konferencję REHA łączymy z obchodami 30-lecia Fundacji Szansa dla Niewidomych.

W dniach 10-13 września odbędzie się spotkanie centralne w Warszawie. Tematem przewodnim tegorocznej Konferencji będzie „Dostępność na serio – autentyczne niwelowanie skutków niepełnosprawności w dążeniu do wyrównywania życiowych szans”. W związku z pandemią rozwiniemy transmisję internetową wielu elementów Konferencji. Zaplanowaliśmy tłumaczenie wystąpień na 12 języków obcych. Będziemy transmitowali wykłady, panele dyskusyjne, zawody sportowe i kulturalne, również wizyty w muzeach, obiektach zabytkowych i innych instytucjach użyteczności publicznej.”

Pełny plan Konferencji dostępny tutaj: www.szansadlaniewidomych.org/index.php/xix-edycja-reha-for-the-blind-in-poland-2021/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*