Duda drużynowym mistrzem świata w szachach szybkich

Wszystkie zdjęcia: Lennart Ootes, WR Chess

Zakończyły się Drużynowe Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich na których Jan-Krzysztof Duda zanotował świetny performance 2921 Elo! Dało mu to złoty medal na czwartej szachownicy, złoto drużynowe, a także przyrost rankingowy, który dał mu trzecie miejsce na świecie w rapidzie!

WR Chess

Drużyna, która została stworzona do zwycięstwa. Dziesięć wygranych meczów, dwa remisy – już na rundę przed końcem zawodów kwestia tytułu była rozstrzygnięta. Jednak czy to mogło dziwić? Wesley So, Ian Nepomniachtchi, Nodirbek Abdusattorov, Jan-Krzysztof Duda, Praggnanandhaa, Alexandra Kosteniuk, Hou Yifan, Vincent Keymer i Wadim Rosenstein w składzie to musiało przerażać nawet najtwardszych oponentów. Indywidualne popisy na deskach dały złote medale Dudzie, Praggowi i Nepo. Zobaczmy partię tego ostatniego, która zachwyciła komentatorów:

Występ Jana-Krzysztofa Dudy można traktować w kategoriach dominacji. Niby rankingiem znacznie odstawał od swoich rywali, ale to była kwestia głównie rankingów rapidowych. Jego rywalami byli Parham Maghsoodloo, Vidit, Arjun Erigaisi czy Gukesh D, czyli zawodnicy 2700+ w szachach klasycznych. A JKD wygrał z nimi każdą partię! Trzy zwycięstwa z rzędu nad Indusami dały mu tytuł Pogromcy Indii.

Poza partiami na Mistrzostwach, zagrali oni mnóstwo partii towarzyskich bulleta oraz w kloca!

Krakowska energia

Columbus Energy KingsOfChess Kraków zajęli siódme miejsce w klasyfikacji generalnej, a przy okazji pierwsze poniżej rankingu 2400 Elo. Wielka w tym zasługa Baadura Jobavy, który zdobył srebrny medal na pierwszej szachownicy. Gruziński arcymistrz potrafił powstrzymać wyżej notowanych Maxime Vachier-Lagrave’a czy Pentalę Harikrishnę, dorzucając zwycięstwa m.in. nad Moussardem i Sargissianem.

GM Baadur Jobava

Świetny występ miała również Klaudia Kulon: 7,5/9 dało jej brązowy medal na swojej szachownicy i wydatnie przyczyniło się do sukcesu drużyny. Wyniki powyżej 50% mieli też Szymon Gumularz (8/12) oraz Wiktor Przedlacki (6,5/12).

Najlepsza partia juniora

W Dusseldorfie przyznano również puchar za najlepszą partię w wykonaniu juniora. Nagrodzono jedenastoletniego FM Christiana Gloecklera za partię w której pokonał GM Kenny’ego Solomona z RPA.

FM Christian Gloeckler

Jak Wam podobał się ten format? Śledziliście partie na żywo? Jeśli nie i chcecie nadgonić, to wszystkie partie dostępne są tutaj: https://chess24.com/pl/watch/live-tournaments/world-rapid-team-championship-2023/7/1/1.

Serwis turniejowy z wszystkimi wynikami: https://chess-results.com/tnr802387.aspx?lan=3&art=0&rd=12&turdet=YES&flag=30

Więcej zdjęć z Drużynowych Mistrzostw Świata w Szachach Szybkich można zobaczyć na socialmedia WR Chess oraz FIDE flickr: https://www.flickr.com/photos/fide/

IM/WGM Sarasadat Khademalsharieh
WGM Keti Tsatsalashvili
GM Alexandra Kosteniuk, Wadim Rosenstein i GM Hou Yifan

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*