Co się stanie na Drużynowych Mistrzostwach Świata w Rapidzie?

Już za kilka dni w Dusseldorfie wystartuje nowa impreza spod szyldu FIDE. Drużynowe Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich przyciągnęły aż 300 zawodników, którzy od 26 sierpnia zawalczą o ten nowy w szachowym świecie tytuł.

3 dni walki, 12 rund tempem 15 minut + 10 sekund na każdy ruch, 250 000 euro w puli nagród. Czterdzieści drużyn z całego świata stanie na starcie, ale tylko kilka uszczknie dla siebie nagrody finansowe. Drużyny zagrają na sześciu szachownicach, z czego na jednej z nich musi być kobieta i na jednej zawodnik, który nie przekroczył rankingu 2000 Elo. Kto będzie miał największe szanse na końcowy triumf?

WR Chess

Drużyna gospodarzy ma w swoich szeregach całą konstelację gwiazd. Ian Nepomniachtchi, Jan-Krzysztof Duda, Wesley So, Nodirbek Abdusattorov, Praggnanandhaa, Vincent Keymer, Hou Yifan, Alexandra Kosteniuk… i że tylko piątka z nich będzie mogła grać?! Kogo można posadzić na ławce w takiej drużynie? Pewny gry jest Wadim Rosenstein, który jako jedyny spełnia warunek bycia poniżej 2000 Elo. Jednak będzie to groźny rywal także dla utytułowanych rywali, w lutym to on w parze z Levonem Aronianem wygrali turniej kloca, w którym wystąpiły takie tuzy jak Giri, Duda, So, Gukesh i inni…

Aronian błyszczy na WR Chess Masters!

ASV AlphaEchecs Linz

Wcześniej ta drużyna nie wyglądała aż tak potężnie… aż na tydzień przed startem zakontraktowali jeszcze Maxime’a Vachier-Lagrave’a i Alexandra Grischuka! Teraz oni, wraz Parhamem Maghsoodloo, Ettiennem Bacrot, Kateryną Lagno czy Arkadijem Naiditschem wydają się być drugą siłą po gospodarzach. Wśród „amatorów” zgłosili Marca Llariego, czyli mistrza świata do lat 8. Taka mieszanka doświadczenia i talentu może wybuchnąć, zmiatając wszystkich po drodze.

Kompetenzakademie Allstars

Dwa amerykańskie armaty (Levon Aronian i Fabiano Caruana), przyszłość światowych szachów (Gukesh D) i dwie gruzińskie mistrzynie (Nino Batsiashvili i Keti Tsatsalashvili) zapewnią moc dla Allstarów. Pozostała zgłoszona trójka zawodników zawiera Sebastiana Siebrechta, który ze wzrostem 202 cm jest podobno najwyższym arcymistrzem na świecie, Manfreda Schneidera i Rainera Beckera da wartościowe zmiany w rotacji.

Columbus Energy KingsOfChess Kraków

Mamy i polski wątek wśród drużyn! Liderem krakowskiej drużyny będzie Baadur Jobava, za którego plecami zagrają przezdolni polscy arcymistrzowie z młodego pokolenia Paweł Teclaf i Szymon Gumularz. Wystąpią również Zbigniew Pakleza (wcielający się w rolę kapitana), Artur Jakubiec, a także dwie zawodniczki z polskiej czołówki Aleksandra Maltsevskaya i Klaudia Kulon. Jako U2000 wystąpi Wiktor Przedlacki. Sumarycznie dało to KingsOfChess ósme miejsce na liście startowej. Czy zdołają być czarnym koniem turnieju? Nie wiem, ale tego im serdecznie życzymy!

Freedom

Chcecie zobaczyć na powrót mistrza świata przy szachownicy? Oto Viswanathan Anand powraca do gry! Jego kolegami z drużyny będą Richard Rapport, Daniil Dubov, Evgeniy Najer, Vidit Gujrathi, Polina Shuvalova i Alexander Shapiro. Rapport jest sekundantem aktualnego mistrza świata Dinga Lirena, a Dubov ma w kolekcji tytuł mistrza świata w rapidzie (i sekundowanie Magnusowi Carlsenowi). Czy dopiszą do swoich biografii również ten tytuł?

Chess Pensioners

Kolejny arcyciekawy skład w którego skład wejdzie kolejny mistrz świata. Tym razem mowa o Vladimirze Kramniku, który poprowadzi do walki takich wojaków jakimi są GMowie Peter Svidler, Leinier Dominguez i Darmen Sadvakasov. W ekipie znalazło się również miejsce na czterech amatorów U2000 (przez co ich ranking średni poleciał w dół): Kristof Barati, Dennis Koenig, Miron Ananyev i Yaroslav Ananyev. Ach, jeszcze zawodniczką jest znana komentatorka IM Jovanka Houska.

Gdzie śledzić

Od 26 do 28 sierpnia od 13:30 będzie rozpoczynać się szachowa uczta, którą śledzić można będzie na chess24, chesscom, a także oficjalnej transmisji FIDE, którą poprowadzi dwóch legendarnych komentatorów z Saint Louis, czyli Yasser Seirawan oraz Maurice Ashley. Trzecią komentatorką będzie trzykrotna mistrzyni Europy Almira Skripchenko.

Chętnych na więcej wydarzeń, nie tylko z szachowych desek, zapraszam na kanały WR Chess, które z sali gry w Dusseldorfie będę prowadził. Do zobaczenia już za moment!

https://twitter.com/wr_chess/status/1688524321541496832?s=20

Serwis turniejowy: Chess-Results Server Chess-results.com – 2023 World Rapid Team Championship
Strona Mistrzostw: World Rapid Team Championship (fide.com)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*