Ormianie podbijają Kraków! || Mistrzostwa Europy Par w Szachach Błyskawicznych

Ormianie zwyciężają podczas Mistrzostw Europy Par w Szachach Błyskawicznych, które odbyły się 19 czerwca 2023 w Krakowie, w ramach Igrzysk Europejskich 2023. W imprezie wzięło udział 8 drużyn z 8 krajów, które składały się z jednego mężczyzny i jednej kobiety. Panie rywalizowały osobno, tak samo jak panowie, a ich zajęte  przez nich miejsca były odpowiednio punktowane. Shant Sargsyan oraz Elina Danielian uzbierali największą liczbę punktów i tym samym uplasowali się na najwyższym stopniu podium.

Wyniki

W emocjonującym finale zmierzył się Shant Sargsyan oraz Benjamin Bok. W pierwszej partii finału to Ormianin rzucił się do szaleńczego ataku, jednak Holender zneutralizował groźby przeciwnika, zostając z jakością więcej. W końcówce już z przewagą materialną Benjamin zneutralizował siły działania figur swojego przeciwnika i zgarnął cały punkt. W drugiej rozgrywce Shant próbował zaostrzyć pozycję za wszelką cenę, jednak Benjamin stawiał silny opór. Po zagraniu przez reprezentanta Armenii „va banque”, to pozycja Holendra, okazała się lepsza. Tym samym Benjamin ponownie realizował przewagę i wygrał mecz z Shantem Sargsyanem 2 – 0. W meczu o trzecie miejsce Jan-Krzysztof Duda musiał oddać wyższość swojemu salonowemu koledze, Shakhiyarowi Mamedyarovowi. Tym samym nasz polski numer 1, zajął miejsce 4 w klasyfikacji Open.

W grupie Pań finałowy mecz wygrała Ormianka, Elina Danielian. Na miejscu drugim uplasowała się reprezentanta Azerbejdżanu, Gunay Mammadzada, a medal brązowy powędrował do 17-letniej Holenderki, Eline Roebers. Oliwia Kiołbasa, reprezentująca Polskę zajęła 7. miejsce. Z pewnością nie był to najlepszy z występów Oliwii, ale z pewnością cieszy fakt wygrania honorowego meczu o 7. miejsce, który Oliwią rozegrała z reprezentantką Ukrainy, Evgeniyą Doluhanovą.

W klasyfikacji par, zwyciężyli Ormianie. Medal srebrny powędrował do Azerów, a na miejscu trzecim uplasowali się reprezentacji Holandii. Nasza polska drużyna zajęła miejsce 4.

Mistrzostwa przyciągnęły do Opery Krakowskiej mnóstwo fanów królewskiej gry, którzy aż do godzin wieczornych kibicowali swoim faworytom. Dla nich, w czasie zawodów odbył się także konkurs na platformie Chessgrow, na którego zwycięzców czekały rozmaite nagrody.
Gratulujemy Małopolskiemu oraz Śląskiemu Związkowi Szachowemu za organizację imprezy i liczymy na więcej takich wydarzeń, które będą miały miejsce właśnie w Polsce!