Wszystko co musisz wiedzieć o Mistrzostwach Europy Par w szachach błyskawicznych || Igrzyska Europejskie

W najbliższy poniedziałek, 19 czerwca 2023 roku, odbędą się Mistrzostwa Europy Par w szachach błyskawicznych. Zawody są organizowane w ramach Igrzysk Europejskich, które w tym roku będą miały miejsce w Krakowie.

Format

Do miasta królów polskich przyjedzie po dwóch reprezentantów – kobieta i mężczyzna – z ośmiu krajów. Kobiety i mężczyźni będą rywalizować osobno. Zawodnicy, każdy w swojej grupie, rozegra kołówkę, tempem 3 minuty + 2 sekundy na ruch. Następnie szachiści, którzy uplasowali się na miejscach 1 – 4 oraz 5-8 zagrają ze sobą mecze dogrywkowe. Każdy mecz składać się będzie z dwóch partii, zawodnik zagra raz białym, a raz czarnym kolorem. Jeśli w mecz padnie wynik 1 – 1, o zwycięstwie zadecyduje armagedon. Dla mniej wtajemniczonych, armagedon to partia, kiedy osoba grająca białymi dostaje 5, a czarnymi 4 minuty na zegarze. Bonifikata minuty oraz białego koloru zmusza zawodnika grającymi białymi do wygrania meczu, jeśli chce zdobyć cały punkt. Remis oraz wynik 0 – 1 liczy się jako wygrana czarnego.
Za zajęte miejsca zawodnicy otrzymują określoną liczbę punktów. Punkty przyznawane w następujący sposób: za miejsce 1. – 8 punktów, 2. – 7 punktów, 3. – 6 punktów, 4. – 5 punktów, 5. – 4 punkty, 6. – 3 punkty, 7. – 2 punkty, 8. – 1 punkt. Ta para, która w sumie uzyska najwięcej punktów wygrywa Mistrzostwa Europy Par. Więcej szczegółowych informacji znajdziecie TUTAJ.