Wojtaszek pokonuje Carlsena, Duda wśród liderów! | Superbet Rapid Dzień 1

Adam Lamentowicz zrobił pierwszy ruch przed partią Wojtaszek-Carlsen. fot. Rafał Oleksiewicz

Pierwszy dzień zmagań w kolejnym turnieju z serii Grand Chess Tour przyniósł wiele emocji. Po 3 rundach współliderem Superbet Rapid jest Jan-Krzysztof Duda, a Radosław Wojtaszek znalazł się w świetle reflektorów dzięki pokonaniu Magnusa Carlsena!

Obrona Polska w wykonaniu Carlsena – Runda 1

Pierwsza runda obfitowała w rezultatywne partie – jedynie starcie Vachier-Lagrave – Aronian zakończyło się podziałem punktów. Zwycięstwa odnieśli obaj nasi reprezentanci – Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek.

W partii JKD – Giri powstała pozycja strukturalnie przypominająca obronę Benoni, w której czarnym udało się już wymienić jedną lekką figurę i to Holender zaczynał przejmować inicjatywę. Interesujące, choć niekoniecznie poprawne 16…b5?! pozwoliło białym złapać oddech i po chwili to JKD zaczął naciskać. Efektem tych starań była lepsza końcówka, w której Duda udowodnił wyższość swojego aktywnego skoczka nad bezużytecznym gońcem czarnych.

Największym zaskoczeniem debiutowym 1 rundy Superbet Rapid była z pewnością decyzja Carlsena, który przeciwko Radosławowi Wojtaszkowi zdecydował się na Obronę Polską. Debiut praktycznie nieistniejący na profesjonalnej scenie nie zbił Wojtaszka z tropu i Polak uzyskał solidną przewagę od razu po debiucie. Zamiast cofnąć się i cieszyć z lekko lepszej pozycji, Radek podejmował bardzo agresywne, choć nieraz lekko niedokładne decyzje, które wpędzały Norwega w coraz to większe tarapaty.

Drobne niedokładności Polaka może tłumaczyć szybkie tempo partii i niestandardowy charakter pozycji. Te same czynniki wpływały również na niedokładną obronę Carlsena. Kluczową pomyłką byłego mistrza świata było posunięcie 31…W:e1?, po którym pozycja czarnych była już nie do uratowania.

Moment rezygnacji Magnusa Carlsena. Fot. Rafał Oleksiewicz

Co ciekawe, to nie pierwsze zwycięstwo Wojtaszka z Magnusem. Polak pokonał panującego wówczas mistrza świata w turnieju Tata Steel w 2015 roku!

Wyniki pierwszej rundy prezentują się następująco:

Kolejny tryumf Dudy – Runda 2

Kolejną ofiarą Jana-Krzysztofa Dudy w Superbet Rapid padł rumuński arcymistrz Bodan-Daniel Deac. Rumun zdecydował się na bardzo spokojny wariant w obronie Grunfelda, który nie sprawia czarnym w zasadzie żadnych problemów debiutowych. JKD szybko wyrównał, a następnie obaj zawodnicy trwali w zapaśniczym uścisku. Seria licznych manewrów doprowadziła do pozycji, w której obie strony miały po wolnym pionku, lecz to Polak zdawał się mieć inicjatywę.

Kończący się czas zaczął poważnie wpływać na jakość gry Deaca około 60 posunięcia. JKD, również grający na kilkudziesięciu sekundach, nie grał idealnie, lecz wystarczająco dobrze, żeby zdobyć cały punkt i pokonać Rumuna.

Wariant moskiewski w obronie sycylijskiej doprowadził do dość spokojnego remisu w partii Rapport – Wojtaszek. Pokojowo zakończyły się również starcia Giri – Vachier-Lagrave oraz Carlsen – So. Drugim rezultatywnym pojedynkiem 2. rundy była partia Shevchenko – Aronian. Kirill, jeszcze niedawno reprezentujący barwy Ukrainy, poległ w rzadko grywanym wariancie obrony Bogoljubowa (9.b3?!).

Wyniki drugiej rundy:

Polacy 1.5 – 0.5 Carlsen – Runda 3

W trzeciej rundzie kolejny Polak zmierzył się z Mistrzem Świata w rapidzie i blitzu. JKD, tak samo jak Wojtaszek, walczył z Carlsenem białymi. Tym razem Norweg nie zdecydował się na żaden szalony debiut i po spokojnym Caro-Kannie pozycja była minimalnie lepsza dla białych. Założony przez białe pressing doprowadził w 39. ruchu do zdobycia pionka, jednak 1 piechur przewagi nie wystarczył Dudzie do zwycięstwa. Po 88 ruchach zawodnicy zgodzili się na remis.

– Dwie wygrane jednego dnia to dobry wynik, niezależnie od tego, z którym z rywali przyszło mi
się mierzyć – podsumowuje swój dzisiejszy występ Jan-Krzysztof Duda.

Remisem zakończyła się również partia Wojtaszka, który nie zdołał przebić się przez obronę królewsko-indyjską Shevchenki. Warte odnotowanie są kolejne porażki Giriego i Deaca, którzy z pewnością nie mogą zaliczyć pierwszego dnia zmagań w Superbet Rapid do udanych.

Levon Aronian w trakcie wywiadu z Magdą Budkiewicz. Fot.: Piotr Nguyen

Wyniki trzeciej rundy:

Wyniki po trzech rundach Superbet Rapid

Po pierwszym dniu Superbet Rapid mamy aż trzech liderów. Duda, So i Aronian mają po 5/6 pkt, a tuż za nimi są MVL i Wojtaszek. Wyniki z rapidów liczą się podwójnie, dlatego za zwycięstwo są 2 punkty, a za remis 1 punkt.

Zapraszamy do obejrzenia podsumowania pierwszego dnia w formie wideo, które przygotował mistrz międzynarodowy Piotr Nguyen.

Kibicuj najlepszym szachistom świata!

Wstęp na Superbet Rapid and Blitz jest całkowicie darmowy! Zachęcamy miłośników królewskiej gry do przyjścia i oglądania najlepszych szachistów świata w akcji. Jest możliwość poproszenia o autograf lub zrobienia sobie zdjęcia.

Spotkać można również niektórych członków naszego zespołu. Od nich też śmiało możecie brać autografy! 😉

Zespół Infoszach (nie w komplecie!) na rozpoczęciu Superbet Rapid&Blitz Od lewej: Michał Polak, Piotr Nguyen, Magdalena Budkiewicz i Jan Kozak.

Kolejne rundy i imprezy towarzyszące

Rundy 4 – 6 Superbet Rapid zostaną rozegrane jutro, o godzinach 14, 15.30 i 17. Harmonogram turnieju możecie znaleźć na stronie organizatora: https://superchess.pl/harmonogram23.php

Transmisję na żywo możecie oglądać na stronie TVP Sport oraz na kanale Saint Louis Chess Club (w języku angielskim).

Równolegle z turniejem arcymistrzowskim organizowane są imprezy towarzyszące: krótkie turnieje i symultany. Wszystkie informacje o tych wydarzeniach możecie znaleźć pod linkami:

Turnieje: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/4786571688542208

Symultany: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5187891889176576

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*