Oblężenie Berlina || 9 runda MŚ 2023

Wszystkie zdjęcia pochodzą z albumu FIDE, autorzy: Stev Bonhage, Anna Shtourman

Jakie debiuty przychodzą do głowy, gdy usłyszysz „remis bez gry”? Prawdopodobnie wielu odpowiedziałoby: obrona berlińska w partii hiszpańskiej. Lecz mimo wyboru tego debiutu, Nepomniachtchi i Ding zdołali stoczyć sześciogodzinną batalię, w której Rosjanin napierał, a Chińczyk bronił się jak umiał (a Umiał to też był nie lada zawodnik). 

Jak zauważył Peter Heine Nielsen na Twitterze, Ding Liren zdecydował się zagrać „gambit Caruany”. Wczoraj wyciekły tajne konta Dinga z jego przygotowaniami do meczu, wśród był grana była… obrona berlińska. Mimo to, Ding zagrał swój przygotowany wariant. Tą samą rzecz popełnił rzeczony Fabi w 2018 roku z obroną rosyjską, wtedy Amerykanin dość dobrze na tym wyszedł. Dziś jednak Chińczyk popełnił jedną niedokładność w grze środkowej i od razu znalazł się pod mocną presją.

Rozpoczęła się więc gra nerwów. Nepomniachtchi chciał sprawdzić jak wiele figur może postawić na wprost czarnego króla, lecz Ding niczym rasowy pokerzysta powiedział „sprawdzam” i zamiast jakkolwiek reagować na przerażające wojska białych na 6. linii, wziął pionka z b2.

Po kilku ruchach Nepo miał prawdopodobnie ostatnią realną szansę na wygrywanie partii. Mógł wygrać jakość, bijąc białopolowym gońcem wieżę, mimo to nie zdecydował się na taką asymetrię i wymienił tego gońca za jego odpowiednika z czarnych wojsk. Nie było to pozbawione podstaw – dzięki temu zyskał pole f5 dla skoczka. Jednak mimo tej dobrej placówki i posiadania w odwodzie jeszcze kilku figur, to komputer już do końca wskazywał na wyrównaną pozycję. Nie było to jednak łatwa partia, Ding bronił się w wieżówce bez pionka. Mniej doświadczeni gracze mogliby na pewno pogubić się w tej końcówce, a nawet zawodnik noszący przydomek „Żelazny” musiał się bronić łącznie 6 godzin.

Jutro kolejny dzień wolny, zawodnicy w Astanie powrócą do walki już w niedzielę 23 kwietnia od godziny 11:00. Lecz mimo tego, że Ding i Nepomniachtchi odpoczywają, to reszta świata może kibicować wielkim nazwiskom na turnieju rapida i blitza. Wśród grających są były mistrz świata Vladimir Kramnik, największy niemiecki talent Vincent Keymer, legendarny Boris Gelfand, dżentelmeński Levon Aronian, najlepsza z kobiet Hou Yifan czy miłośnik pokera Alexander Grischuk. Turniej zowie się Satty Zhuldyz i dostępny do oglądania będzie między innymi pod tym linkiem: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/satty-zhuldyz-rapid-2023/8/1/1

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*