Superliga: nowa jakość polskich szachów

Superliga to najnowszy turniej, który zamiesza w szachowym świecie. O niezwykłej klasie tych zawodów niech świadczą nazwy najsilniejszych polskich klubów oraz nazwiska znakomitych arcymistrzów, którzy wezmą w tym udział!

Pula nagród wynosi astronomiczne 300 000 złotych, co jeszcze bardziej motywuje wszystkich do walki do samego końca! Turniej składa się z 14 rund w fazie grupowej, w której zawodnicy grają systemem dwukołowym (tzn. każdy z każdym zagra mecz i rewanż). Następnie cztery najlepsze drużyny przechodzą do półfinałów, a dwie najlepsze do finału, który odbędzie się w grudniu w Bydgoszczy.

Kto zagra w Superlidze?

Osiem klubów założycielskich, które rozpoczęły ten projekt to: Akademia Szachowa Gliwice, KSz Dwie Wieże Equity Advisors Kraków, Klub Szachowy Stilon Gorzów, Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz, Wasko HETMAN GKS Katowice, Wielkopolski Klub Szachowy, Wieża POMOT Pęgów oraz Votum SA Polonia Wrocław. Jakie składy wystawią te zespoły?

Rozpocznijmy od aktualnych mistrzów Polski z Wrocławia. W ich składzie zobaczymy takich zawodników jak znajdującego się od lat w czołówce świata Pentalę Harikrishnę, sekundanta mistrza świata Nilsa Grandeliusa czy złotego medalistę na piątej szachownicy na olimpiadzie w Chennai Mateusza Bartla. Również na rezerwie są ciekawe postaci zaczynając od mistrza olimpijskiego w szachach osób z niepełnosprawnościami Marcina Tazbira a kończąc na aktualnej mistrzyni Polski do lat 18 Martynie Staroście.

Wicemistrzowie Polski zgłosili, wzorem wrocławian, identyczny skład, którym grali na Ekstralidze. Będziemy tu więc mieli utalentowanego reprezentanta Rumunii Deaca, dwóch czołowych Słowaków Pechaca i Druskę czy niezwykle doświadczoną Gruzinkę Batsiashvili. Czy zdołają zdobyć medal również na tych zawodach?

Katowicki Hetman od lat jest czołową siłą polskich szachów. W ich składzie są dwukrotny wicemistrz świata w szachach błyskawicznych Jan-Krzysztof Duda, lider czeskiej reprezentacji David Navara czy wicemistrz Europy Kirill Shevchenko. Można byłoby o każdym ich zawodniku i zawodniczce powiedzieć wiele dobrego (w końcu z 20 zgłoszonych zawodników aż 14 jest arcymistrzami!), więc tylko zwróćmy uwagę, że ich podstawowy skład został wzmocniony kazachską gwiazdą Saduakassovą.

Gwiazda Bydgoszcz zwraca uwagę dzięki mieszance młodości i doświadczenia. Młodzi i ultrautalentowani Vincent Keymer czy Paweł Teclaf, stanowiące o sile polskiej kadry kobiet Alina Kashlinskaya i Oliwia Kiołbasa czy najbardziej utytułowany z drużyny Radosław Wojtaszek. Czy fakt, że finał odbędzie się w Bydgoszczy ułatwi Gwieździe awans?

Pęgowianie pokażą się w bardzo solidnym składzie, w który wchodzą mocnie grający Kuzubov, Lagarde, brązowa medalistka Mistrzostw Europy Maltsevskaya czy spory zaciąg z Czech. Wieża Pęgów minione edycje kończyła bardzo często na podium, więc na pewno mają apetyt na powtórzenie swoich największych sukcesów z 2018 roku.

Gliwiczanie będą liczyć się w rozgrywkach dzięki mocy swej pierwszej deski, którą jest zwycięzca szachowego Wimbledonu z 2021 roku Jorden Van Foreest. Wiele będzie zależało od wsparcia takich postaci jak wieloletniego kadrowicza Polski Jacka Tomczaka, przeraźliwie mocnego blitzkarza Macieja Klekowskiego czy etatowego zwycięzcy polskich Openów Tomasza Warakomskiego.

Stilon Gorzów Wielkopolski jest wpisany w historię polskich szachów złotymi zgłoskami dzięki swojej dominacji w latach 90. minionego wieku. Jednak ten klub to nie tylko historia – w składzie zobaczymy mistrza Polski 2019 Kamila Draguna, uznanego trenera Marcela Kanarka czy Michała Krasenkowa – pierwszego Polaka, który przekroczył barierę 2700 Elo. Wśród zawodników rezerwowych mamy między innymi młodych Psyka, Koziorowicza i Dzidę. Czy taka mieszanka zaskoczy wyżej notowanych rywali?

Ósmym z klubów są Wielkopolanie pod przewodnictwem najwyżej notowanych mistrzów międzynarodowych Piotra Brodowskiego i Łukasza Licznerskiego. Jest to jedyny klub bez choćby jednego arcymistrza, jednak wcale nie oznacza to, że nie mają szans! Klaudia Kulon ze znakomitej strony pokazała się na Mistrzostwach Europy Kobiet, na których zajęła szóstą lokatę. Z kolei Jan Klimkowski to jeden z większych talentów młodego pokolenia. Czy okażą się być czarnym koniem turnieju?

Format Superligi

Podczas Superligi każdy mecz będzie się toczył na czterech szachownicach. W drużynie musi być co najmniej jedna kobieta. Tempo gry to 10 minut plus 5 sekund na każde posunięcie od początku partii. W przypadku remisu następuje dogrywka w formie Armageddonu, co spowoduje, że remisy meczowe będą niemożliwe!

Zapowiedź tego najbardziej ekscytującego projektu w Polsce przygotował sam prezes spółki Superligi arcymistrz Bartłomiej Heberla:

Superliga przyciąga najlepszych szachistów z całej Europy, którzy chcą zmierzyć się ze sobą i wykazać swoje umiejętności. Wszystkie zjazdy będą transmitowane na żywo, co pozwoli wszystkim fanom śledzić wyniki swoich ulubionych zawodników. Możecie śledzić zmagania na kanale na YouTube: https://www.youtube.com/@SuperligaRapid

Superliga odbędzie się w czterech czterech zjazdach, które odbędą się kolejno we Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Poznaniu. To doskonała okazja dla fanów szachów z całego kraju, by zobaczyć najlepszych szachistów w akcji i poczuć atmosferę rywalizacji na żywo. Po najświeższe informacje zapraszamy na oficjalną stronę Superligi: https://superligarapid.com/

Harmonogram

Harmonogram Superligi Rapid w Szachach Szybkich przewiduje pięć zjazdów, które odbędą się w pięciu miastach. Pierwszy zjazd zaplanowany jest już na 4 kwietnia w Wrocławiu, drugi na 9 maja w Katowicach, trzeci na 7 czerwca w Krakowie, a czwarty na 16 października w Poznaniu. Finał zaś odbędzie się 2 grudnia w Bydgoszczy. Serwis turniejowy z wynikami jest na stronie Chessarbiter.

Z dumą możemy ogłosić, że jako portal Infoszach jesteśmy jednym z patronów Superligi! Niezwykle cieszy nas możliwość wsparcia tej wyjątkowej inicjatywy i rozwijania szachów! Do zobaczenia już za dwa dni we Wrocławiu!

4 Komentarze

  1. Skąd się wziął taki słaby klub w tym turnieju?
    Dziwna to sprawa – można prosić o szczegółowe wyjaśnienie jego obecności i informację czyj to jest klub?

    • Jak się domyślam chodzi o Wielkopolski Klub Szachowy. Tutaj myślę musiałby odpowiedzieć ktoś ze spółki, ale informacje o klubie można wyciągnąć z centralnego rejestru http://www.cr-pzszach.pl/ew/viewpage.php?page_id=2&zwiazek=WP&klub_pers_id=980 natomiast Superliga nie podlega bezpośrednio pod Polski Związek Szachowy, więc kluby mogą bez problemu transferować zawodników. Jeśli chodzi o szczegółowe wyjaśnienie obecności jest to poza moim zasięgiem na ten moment, ale zakładając że inne kluby nie będą grać pierwszym składem (a raczej nie każdy da radę ściągnąć najlepszych na 1 dzień) to tu ekipa wcale nie będzie aż tak odstawać, szczególnie w szachy szybkie.

    • Jak najbardziej, kibice są mile widziani nie tylko online, ale też na miejscu 🙂
      Pierwszy zjazd odbędzie się w Hotelu im. Jana Pawła II, ul. Św. Idziego 2 50-328, Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*