Gwiazda Bydgoszcz czwarta na Klubowym Pucharze Europy!

Po latach czekania doczekaliśmy się polskiego klubu w Klubowym Pucharze Europy! BGK KS Gwiazda Bydgoszcz, jak brzmi pełna nazwa klubu, w pełni polskim składzie: Alina Kashlinskaya, Oliwia Kiołbasa, Julia Antolak, Karina Cyfka, Joanna Majdan, stanął w szranki z najlepszymi klubami Europy. Jak poszło naszym?

Czwarte w Europie!

Gwiazda Bydgoszcz, mimo że dotychczas nieznana na europejskiej scenie, weszła przebojem na deski w austriackim Mayrhofen-Zillertal. Panie miały 5. numer startowy z 2387 Elo, co zapowiadało ciekawą walkę do końca. I zdecydowanie było na co popatrzeć, o co zadbała m.in. Alina Kashlinskaya, która wygrała trzy kolejne partie na półmetku turnieju:

Przed ostatnią rundą. /zdj Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz

Co cieszy, Oliwia Kiołbasa zakończyła turniej bez porażki! Jeszcze bardziej radujące kibiców – potrafiła ukąsić rywalki, w tym uratować remis z angielskim Wood Green!

Polki w pięknym stylu wygrały trzy mecze, zremisowały dwa razy (w tym ze zwyciężczyniami) i przegrały dwukrotnie (z faworyzowanymi klubami Monte-Carlo i Superbet). Patrząc na indywidualne wyniki – Kashlinskaya, Kiołbasa i Majdan zyskały na rankingu, zaś Cyfka i Antolak potraciły po kilka oczek.

Pozostali „Biało-Czerwoni”

Poza bydgoską gwardią w KPE zagrali: Radosław Wojtaszek (Novy Bor, Czechy), Aleksandra Maltsevskaya (ASVOe Pamhagen, Austria), Bartłomiej Heberla (Moravska Slavia Brno, Czechy), Ryszard Macioł (Celtic Tiger, Anglia) i Katarzyna Toma (Wood Green, Anglia).

Najbardziej ze swoich występów mogą być zadowoleni zdobywcy Klubowego Pucharu Europy. W sekcji Open, po raz drugi, wygrał Novy Bor (Pentala Harikrishna, Vidit Santosh, Radosław Wojtaszek, David Navara, Thai Dai Van Nguyen, Nils Grandelius, David Anton Guijarro, Markus Ragger). Czeska drużyna zdominowała pozostałych uczestników, wygrywając wszystkie siedem rund! Sekcję kobiecą zdominowały zawodniczki ASVOe Pamhagen (Elina Danielian, Anna Ushenina, Yuliia Osmak, Aleksandra Maltsevskaya), które wygrały 5 meczów i 2 zremisowały.

Aleksandra Maltsevskaya

Światowe gwiazdy

W turnieju nie zabrakło też zawodników ścisłej czołówki – zagrali mistrzowie świata Magnus Carlsen i Viswanathan Anand, zawodnicy poziomu Turnieju Kandydatów: Richard Rapport, Shakhriyar Mamedyarov czy Maxime Vachier-Lagrave. Szczególnie urokliwe były te partie:

Vishy Anand, obok Richard Rapport

Magnus Carlsen, obok Eric Hansen

Strona turniejowa: http://chess-results.com/tnr667141.aspx?lan=3&art=0&turdet=YES&flag=30

Transmisja Open: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/37th-european-club-cup-2022#live

Transmisja Kobiet: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/26th-european-womens-club-cup-2022/7/1/1

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*