Grandmaster Repertoire: The Pirc Defence

Legendarna seria Grandmaster repertoire zdobyła wielu fanów na całym świecie, stając się jedną z ikonicznych serii XXI wieku. Olbrzymia w tym zasługa analiz wykonanych przez GMa Mihaila Marina. Dziś przyjrzymy się jednej z jego książek.

Mihail Marin

Mihail Marin był jednym z niewielu rumuńskich szachistów, który przekroczył barierę 2600 Elo. W 2005 roku był sekundantem Judit Polgar w czasie turnieju o mistrzostwo świata (rywalizowała wtedy m.in. z Topałowem, Anandem czy Svidlerem). Dodatkowo dzierży trzy tytuły mistrza swojego kraju. Jednak to nie jego gra dała mu sławę i uznanie na światowej scenie.

Mihail Marin /fot. https://mihailmarin.com/

Jego najbardziej znanym dziełem są trzy tomy o partii angielskiej, przez życzliwych nazywane „Biblią 1.c4”. Opracował tysiące wariantów debiutowych dla takich wydawnictw jak Quality Chess, Chessbase czy Modern Chess. Jego książki wydane przez Quality Chess o partii angielskiej, obronie holenderskiej, obronie Pirca czy partii hiszpańskiej możecie znaleźć u ich polskiego dystrybutora Sunrise Chess&Games – szachowo.pl.

Obrona Pirca

Już opis na okładce ostrzega, że obrona Pirca jest bardziej kontratakiem niż obroną. Ten debiut zapewnia dynamiczną walkę na desce, więc lepiej odnajdą się w nim dotychczasowi sycylijczycy niż karokańczycy. Musimy liczyć się z tym, że oddajemy białym centrum i jeśli nie doprowadzimy do konfrontacji, to zdajemy się na ich łaskę.

Marin w książce przyznał, że kilka lat wcześniej miał kurs online dla Chessbase o obronie Pirca, jednak w książce zdecydował się polecać inne warianty i linie. Uzasadnił to tym, że jego zdaniem te książkowe są dokładniejsze. /screen https://www.youtube.com/watch?v=BAijYAGcrPY

Książka została wydana w 2017 roku, więc nie powinniśmy obawiać się, że niektóre warianty zdążyły zostać obalone przez silniki. Mamy tutaj 399 stron wariantów, idei i diagramów, co powoduje, że nie jest to prostsza książka do pracy dla początkujących. Niektóre poboczne warianty możemy (i powinniśmy) ominąć na starcie nauki, jednak możemy mieć problem z wyczuciem, które linie są rzadko spotykane, a które krytyczne. Z tego powodu Marin ustrukturyzował tę publikację w ogólnym porządku:

  • rozdziały 1-4 zawierają pozycyjne linie powstające po 4.Sf3
  • rozdziały 5-10 są o agresywnych liniach z 4.f4 i 4.Ge3
  • rozdziały 11-17 omawiają rzadsze systemy i podejścia białych do naszego ustawienia

Spójrzmy do środka książki i zobaczmy jak przedstawione są kolejne warianty i komentarze:

Strona z darmowego dostępu udzielonego przez wydawnictwo. Wszystkich 15 stron dostępnych tutaj: https://www.qualitychess.co.uk/ebooks/PircDefence-excerpt.pdf

Kto z czołówki światowej gra obronę Pirca? Pytanie wydaje się zasadne, zwłaszcza w świecie opanowanym przez obronę sycylijską i inne „główniaki”. W trwającym obecnie FTX Crypto Cup partię w obronie Pirca z Niemannem wygrał sam Magnus Carlsen, a w partiach klasycznych mają ten debiut w swoim repertuarze: Grischuk (2745 Elo), Onyshchuk (2612 Elo, brązowy medal Olimpiady 2022 na 5. desce), Durarbayli (2638 Elo) czy Berkes (2649 Elo). Na polskiej scenie Pirc pojawił się w jednej z najbardziej wyjątkowych partii Indywidualnych Mistrzostw Polski 2021 w wykonaniu Tomasza Markowskiego:

Pirc nie jest prostym debiutem, a książki ze stajni Grandmaster Repertoire są wymagającą lekturą. Trzeba umieć pracować z taką encyklopedyczną pozycją, która dokładnie omawia kolejne możliwości naszego rywala i nasze. Moim zdaniem jest to świetny materiał do doszlifowania debiutu i osiągnięcia w nim mistrzostwa, lecz jest bardzo trudna, by uczyć się tego debiutu od zera.

Jeśli zainteresowała Cię ta książka, to masz możliwość zakupienia jej pod tym linkiem: https://www.szachowo.pl/the-pirc-defence-by-mihail-marin-miekka-okladka-p-1420.html albo na stanowisku Sunrise podczas Festiwalu Szachowego w Ustroniu:

Sunrise będzie również w podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Rzeszowie. /foto: konto Sunrise Chess&Games na Facebooku

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem szachowym Sunrise Chess&Games – szachowo.pl, który w tym roku świętuje 25-lecie działalności. W ich ofercie znajdziesz szachy, szachownice, książki, zegary szachowe, a nawet warcaby i backgammon.

1 Komentarz

  1. Po przeczytaniu artykułu aż chce się zagrać parę partyjek z Pirca, daaaawno się tego nie grało…. dzięki za przypomnienie tego debiutu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*