Nepomniachtchi pół punktu od zwycięstwa || Turniej Kandydatów, 12 runda

/fot. FIDE, Stev Bonhage

Jan Nepomniachtchi spędził przy szachownicy tylko 7 minut, ale i tak powiększył swoją przewagę w turnieju pretendentów, korzystając z porażki Ding Lirena. Po 12 rundach posiada niewiarygodne 8,5 punktu – wynik, który zapewniał wygraną w czterech z pięciu ostatnich edycji turnieju. Teraz tylko pół punktu oddziela Rosjanina od zwycięstwa w turnieju i zagwarantowania sobie miejsca w następnym meczu o mistrzostwo świata. Tymczasem, dość bezprecedensowo, trwa walka o drugie miejsce. Najlepsze szanse mają Ding i Nakamura, obaj z wynikiem 6,5/12.

Treść artykułu powstała dzięki wsparciu finansowemu od firmy Betcris.

Nepomniachtchi 0,5 – 0,5 Nakamura

Strategiczny remis /fot. FIDE, Stev Bonhage

,,Przybyłem, zobaczyłem, zremisowałem” –  tę maksymę musiał mieć w głowie Ian Nepomniachtchi, który w 12 rundzie turnieju pretendentów spędził 7 minut przy szachownicy rozgrywając znany remis w Obronie Berlińskiej. Normalnie, rezygnowanie z grania o zwycięstwo białym kolorem często odbija się rykoszetem na zawodniku, ale w tym wypadku szybki remis niemalże zagwarantował Nepomniachtchiemu zwycięstwo w turnieju. Musiałby on teraz przegrać dwie ostatnie partie, a Nakamura lub Ding – wygrać, aby losy turnieju zostały zachwiane. Nie jest to realistyczny scenariusz. Z drugiej strony, grającemu czarnym kolorem Nakamurze, remis też odpowiadał. Jest on teraz na dzielonym drugim miejscu i będzie miał szanse wykazać się białym kolorem w następnej rundzie, aby walczyć o niepewną szansę zakwalifikowania się do meczu z drugiego miejsca.

Rapport 0,5 – 0,5 Caruana

Katastrofa Caruany w drugiej połowie turnieju /fot. FIDE, Stev Bonhage

Jeszcze kilka rund temu, Caruana był jedynym graczem z realnymi szansami na doścignięcie Nepomniachtchiego. Jednak w drugiej połowie połowie turnieju zobaczyliśmy upadek Amerykanina, który całkowicie zniweczył jego szanse na wygranie turnieju. W 12 rundzie Caruana zagrał solidnie czarnym kolorem przeciwko Rapportowi. Na szachownicy stanęła Obrona Berlińska, często goszcząca na najwyższym poziomie. W pozycji, która była dosyć równa, Rapport zagrał ambitnie i zaczął pchać piona h, przewidując krótką roszadę czarnego. Fabiano postanowił, że zrobienie długiej roszady jest lepsze niż wchodzenie pod atak. Rapport odpowiadział też długą roszadą i postanowił rozstrzygnąć sytuację na skrzydle hetmańskim. W następującej taktycznej rozgrywce, gdzie biały zdołał nawet na chwilę dorobić hetmana, Caruana wyłonił się z pionem więcej, co jednak nie miało dużego znaczenia, bo na szachownicy pozostało już niewiele materiału i biały nie miał żadnego kłopotu z utrzymaniem remisu.

Duda 0,5 – 0,5 Firouzja

Wielka ucieczka Firouzji i rozczarowanie Dudy. /fot. FIDE, Stev Bonhage

W pojedynku dwóch najmłodszych zawodników w turnieju, mieliśmy okazję zobaczyć dosyć teoretyczną rozprawę na temat gambitu hetmańskiego. Choć Firouzja w pewnym momencie poświęcił jakość, była to wciąż teoria i pozycja była oceniana przez komputer jako równa. Było tak do momentu, kiedy Firouzja, być może zainspirowany swoją całonocną sesją bulletów z dnia poprzedniego, zdecydował się zagrać 22…g5?! Po silnym 23.f4! ze strony Dudy, pozycja czarnego króla zaczęła być wątpliwa, a już kilka ruchów później, polski zawodnik miał wygraną pozycję.  Niestety, wykonawszy kilka niedokładnych ruchów, Jan-Krzysztof Duda nie ukarał Irańczyka za jego wątpliwą grę i partia zakończyła się remisem.

Ding 0 – 1 Radjabov

Kolejny upadek Dinga. Po 12 rundzie wciąż jest w dobrej pozycji do walki o 2 miejsce. /fot. FIDE, Stev Bonhage

Przed 12 rundą, Ding odnalazł swoją formę, wygrywając trzy partie z rzędu. W partii z Radjabovem nie pokazał tej samej siły, pozwalając azerskiemu arcymistrzowi na wygranie miniaturki czarnym kolorem. Choć 21…Wxe3! było bardzo przyjemne dla oka, to piękno partii przyćmiewa niedowierzanie, że 2 zawodnik na świecie mógł doznać takiej klęski białym kolorem. Początek problemów Dinga był być może wcześniej niż mogło się wydawać. W Obronie Nimzowitscha Chińczyk zagrał 12.b4 z  logiczną ideą wyprowadzenia gońca. Wkrótce okazało się jednak, że wysunięte piony na skrzydle hetmańskim stały się zaczepką, a Radjabov otworzył linię b, na której ustawił swoje ciężkie figury. Sytuacja już wtedy zrobiła się trudna, ale 19.f3 był gwoździem do trumny Dinga, po którym jego pozycja była nie do uratowania. Na przykładzie Dinga oraz Caruany widać, jak wielka presja ciąży na uczestnikach turnieju pretendentów i jak cenne jest każde zwycięstwo. Tym większe wrażenie robi dominacja Nepo.

Studio pomeczowe Infoszach

Po każdej rundzie zapraszamy na #SzachowyWieczórEkspercki, który emitujemy na żywo około godziny 21:00. Omawiamy i wyjaśniamy zdarzenia na szachownicy, próbujemy wyciągnąć wnioski oraz prognozujemy kolejne rundy.

Chcesz zostać sponsorem odcinka programu lub artykułu na naszej stronie? Skontaktuj się z nami poprzez media społecznościowe lub maila infoszach@gmail.com. To niepowtarzalna szansa abyś wsparł naszą pracę i mógł zostać mecenasem szachów za co z góry dziękujemy.

Czy można obstawiać wyniki?

Na naszym facebooku przygotowaliśmy zabawę, w której możecie typować wyniki każdej rundy. Do wygrania nasza unikatowa maskotka Infuś oraz książki szachowe z wydawnictwa RM.

Można skorzystać także z oferty naszego sponsora legalnego bukmachera Betcris.

  1. Do obstawiania potrzebne jest konto. Możecie je założyć wchodząc w ten link. (Dzięki używaniu przez Was naszego reflinku możemy zmierzyć liczbę kliknięć, ale nie zarabiamy na tym.)
  2. W wyszukiwarce szukacie „Turniej Kandydatów” i obstawiacie.

 


Wszystkie nasze artykuły dotyczące Turnieju Kandydatów 2022 są pod linkiem: https://infoszach.pl/tag/turniej-kandydatow-2022/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*