Turniej Kandydatów 2022 – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Już 17 czerwca rozpocznie się najważniejszy turniej roku, na którym skupią uwagę wszyscy szachiści z całego świata. Mowa oczywiście o Turnieju Kandydatów, który wyłoni pretendenta do walki o tytuł mistrza świata z obecnym czempionem – Magnusem Carlsenem.
Tegoroczny Turniej Kandydatów jest dla nas Polaków wydarzeniem szczególnym, gdyż po raz pierwszy w historii w tych prestiżowych rozgrywkach zagra reprezentant Polski – Jan-Krzysztof Duda.

Zawodnicy

W turnieju bierze udział 8 zawodników, którzy zostali wyłonieni na podstawie poszczególnych kryteriów. Są nimi – w kolejności wylosowania numerów startowych:

 1. Jan Krzysztof Duda – zwycięzca Pucharu Świata
 2. Ding Liren – najwyżej notowany zawodnik na światowej liście rankingowej FIDE (na miesiąc maj)
 3. Fabiano Caruana – zdobywca drugiego miejsca w FIDE Grand Swiss Tournament 2021
 4. Teimour Radjabov – zawodnik nominowany przed FIDE
 5. Alireza Firouzja – zwycięzca FIDE Grand Swiss Tourmament 2021
 6. Hikaru Nakamura – zwycięzca FIDE Grand Prix
 7. Ian Nepomniachtchi – wicemistrz świata w szachach klasycznych 2021
 8. Richard Rapport – zdobywca drugiego miejsca w FIDE Grand Prix
źródło: chess24

Miejsce i data zawodów

Turniej o tak wielkim prestiżu z pewnością musi zostać zorganizowany w wyjątkowym miejscu. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i wybrali Madryt jako stolicę światowych szachów na czas od 17 czerwca do 4 (w przypadku dogrywek do 5) lipca 2022r. Sala gry na pewno wzbudzi zachwyt zawodników, gdyż będą oni rywalizować w przepięknym Palacio de Santona.

Palacio de Santoña, palacete histórico del siglo XVIII en calle Huertas.
fot.: Madrid Film Office

Harmonogram i kojarzenia

W czasie trwającego 21 dni turnieju przewidziane są 4 dni wolne po 3, 6, 9 oraz 12 rundzie. Każda partia zacznie się o godzinie 15 czasu lokalnego. Przewidziany jest oczywiście dodatkowy dzień na przyjazd zawodników z całego globu, odprawę techniczną, ewentualne dogrywki, ceremonię zakończenia oraz powrót graczy.
Z uwagi na system zawodów są już znane dokładne kojarzenia na nadchodząca ponad dwutygodniową batalię przy szachownicy. Możecie zapoznać się z nimi na poniższej grafice.

 

https://candidates.fide.com/

Format rozgrywek i tempo gry

Turniej zostanie rozegrany systemem dwukołowym, na dystansie 14 rund. Oznacza to, że każdy zawodnik zagra z resztą rywali dwukrotnie – raz białymi i raz czarnymi, tempem 120 minut na pierwsze 40 posunięć, 60 minut na kolejne 20 posunięć, a następnie 15 minut na dokończenie partii z dodatkiem 30 sekund za każde posunięcie, zaczynając od ruchu 61. System ten pozwoli w najbardziej sprawiedliwy sposób wyłonić przyszłego przeciwnika Magnusa Carlsena w meczu o mistrzostwo świata. Jeżeli jednak dwóch lub więcej zawodników po ostatniej rundzie będzie miało tyle samo punktów, to o wyłonieniu zwycięzcy zadecydują dogrywki.

Dogrywki

Będą się one odbywać na zasadzie dwupartiowego meczu – jedna partia białymi, druga czarnymi –  tempem 15 minut + 10 sekund za ruch. Jeśli wynik tego meczu pozostanie w równowadze 1-1, nastąpi kolejny dwupartiowy mecz na tych samych zasadach, jednak tempem skróconym do formatu 3 minuty + 2 sekundy za ruch. W przypadku następnego pokojowego podziału punktów, zwycięzcę całego turnieju wyłoni turniej pucharowy. Będzie się on składał z ilości partii potrzebnej do uzyskania pierwszego rezultatywnego wyników. Zawodnik, który pierwszy wygra partię zostanie zwycięzcą Turnieju Kandydatów 2022!
Więcej szczegółowych informacji na temat rozgrywek znajdziesz w regulaminie turnieju, który znajdziesz TUTAJ.

Pula nagród

Turniej Kandydatów to z pewnością dla zawodników najważniejszy turniej w roku oraz ogromna szansa na zapisanie się na kartach światowej historii szachów. Mimo to zawodnicy oprócz walki o tytuł pretendenta i możliwość rywalizowania z Magnusem Carlsenem w meczu o mistrzostwo świata, konkurują o niemałe pieniądze. Pula nagród w Turnieju Kandydatów wynosi aż pół miliona euro! Zostanie ona podzielona w stosunku do zajętych miejsc, odpowiednio za:

 • 1 miejsce: 48 000 €
 • 2 miejsce: 36 000 €
 • 3 miejsce: 24 000 €

Dodatkowo za każde zdobyte pół punktu zawodnik otrzyma kwotę w wysokości 3,500 €.
Z pewnością jest o co walczyć, więc emocji nie zabraknie!

Gdzie obstawiać wyniki?

Ta część artykułu skierowana jest wyłącznie do osób, które ukończyły 18 lat.

Jeśli jesteście zainteresowani obstawianiem, to istnieje taka możliwość na stronie Betcris. Jak to zrobić?

 1. Do obstawiania potrzebne jest konto. Możecie je założyć wchodząc w ten link. (Dzięki używaniu przez Was naszego reflinku możemy zmierzyć ilość kliknięć, ale nie zarabiamy na tym.)
 2. Link do zakładu z Turnieju Kandydatów.

Na dzień 14.06.2022r. kursy na zawodników prezentują się następująco:

Zapraszamy także do śledzenia naszych kanałów, na których znajdować się będą relacje z poszczególnych rund! Dodatkowo będziemy prowadzić Szachowe Wieczory Eksperckie, podczas których omówimy wyniki poszczególnych pojedynków oraz przeanalizujemy patie Janka. Znajdziecie nas na naszym kanale na portalu Twitch oraz YouTube. Liczymy na Waszą obecność!


Wszystkie nasze artykuły dotyczące Turnieju Kandydatów 2022 są pod linkiem: https://infoszach.pl/tag/turniej-kandydatow-2022/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*