Fus i Pacan-Milej z normami w Zagnańsku!

W dziś zakończonym Świętokrzyskim Festiwalu Szachowym nie brakowało emocji. Do ostatnich posunięć ważyły się losy norm na tytuły międzynarodowe. Ostatecznie udała się ta sztuka FM Kosmie Pacanowi-Milejowi i FM Jakubowi Fusowi!

Turnieje GM i IM

Oba turnieje kołowe miały swoich głównych bohaterów – byli to zaproszeni goście zagraniczni. W turnieju o normę arcymistrzowską brylował GM Luka Budisavljević, który zdobył 6,5 punktu. Aż punkt niżej był bułgarski IM Tsvetan Stoyanov, a potem wielka grupa pościgowa z pięcioma punktami: FM Kosma Pacan-Milej, GM Boris Chatalbashev, GM Marcin Tazbir oraz FM Jakub Fus.

GM Luka Budisavljević /fot. Jacek Walas

W turnieju o normę na mistrza międzynarodowego bezkonkurencyjny okazał się IM Anatole Vlachos z Grecji (astronomiczne 7,5 punktu!). Drugie miejsce padło łupem GMa Mikulasa Manika ze Słowacji (6,0/9), zaś trzecie miejsce, wzorem wyżej notowanej kołówki, było dzielone między FMem Patrykiem Chylewskim a CMem Andrzejem Krzywdą. Lepszą punktację miał Patryk, który w ostatniej partii pokonał Andrzeja i sięgając po trzecie miejsce, odebrał Andrzejowi szansę na normę na IMa.

IM Anatole Vlachos /fot. Jacek Walas

Open

W turnieju Open zwyciężył IM Damian Lewtak, który zanotował 7,5 punktu w… 8 partiach! Z powodu turnieju Arena Kings, musiał wycofać się z siódmej rundy, lecz mimo rundy mniej i przeziębienia, dokończył turniej dwoma zwycięstwami i sięgnął po pierwszą nagrodę.

Od lewej: Damian Lewtak, Kacper Polok, Ryszard Kasperek /fot. Piotr Nguyen

Stopień niżej na podium znalazł się FM Kacper Polok (7,0/9), a później roztoczyła się plejada zawodników z 6,5 punktu: Ryszard Kasperek, Szymon Skurniak, Arkadiusz Kaczmarek i Antoni Paprocki. Top10 dopełnili FM Tadeusz Helis, CM Tomasz Mika, Kamil Smusz i Andrzej Kulesza.

Festiwal

Poza turniejami odbyły się imprezy towarzyszące: mecz piłki nożnej, symultana z arcymistrzem Marcinem Tazbirem, turniej szachów błyskawicznych. Chętni zawodnicy rywalizowali ze sobą również na korcie tenisowym, gdzie prym wiódł IM Marcin Sieciechowicz.

Koronę króla strzelców zdobył Wiktor Golis. /fot. Paweł Golis
GM Marcin Tazbir wygrał na wszystkich jedenastu deskach.

Najlepsze partie – część druga

Pierwszą część najlepszych partii z pierwszej połowy turnieju możesz znaleźć tutaj:

Trwa Świętokrzyski Festiwal Szachowy

Jednak druga połowa obfitowała w równie piękne i interesujące partie, sprawdź sam.

Niesamowita partia Łukasza Nowaka zawierająca wymianę hetmana za trzy lekkie figury i huraganowy atak. Niestety, aktywna obrona Vlachosa i niedoczas nie pozwoliły cieszyć się Łukaszowi z jednej z najpiękniejszych partii tego roku.

Partia która przywróciła nadzieję Jakubowi na normę IMa, a odebrała jakiekolwiek szanse Tsvetanowi na normę GMa:

Pojedynek między pierwszym a drugim numerem startowym turnieju. Damian Lewtak, grając 5.h4 w systemie londyńskim, narzucił niesamowite tempo ataku i zakończył partię efektownym zwycięstwem.

Niezwykle zgrabna partia Ewy Barwińskiej, która dzięki niej sięgnęła po nagrodę dla najlepszej zawodniczki Festiwalu. Wygrała lepszą punktacją pomocniczą z Joanną Kaczmarską i Magdaleną Pawicką (wszystkie trzy miały po 5,5 punktu).

Luka Budisavljević był jedynym, który kołówkę arcymistrzowską zakończył bez porażki. Zwycięstwo w turnieju sięgnął po takiej partii:

Jedyne zwycięstwo w turnieju Valentyna Prokofieva. Ukrainiec grał pomysłowe szachy i otrzymywał dobre pozycje w wielu partiach, lecz brakowało w nich wykończenia. Tu już ręka mu nie zadrżała:

Podziękowania

Jako organizator turniejów kołowych serdecznie dziękuję sędziemu głównemu FA Aleksandrowi Kędzierskiemu, jego zastępczyni Monice Anyż, dyrektorowi Festiwalu Marcinowi Janikowi i prezesowi klubu Skała Tumlin Jackowi Salwie, bez których nie udałoby się nam stworzyć tego wydarzenia. Mam nadzieję, że Festiwal w Zagnańsku wpisze się w pamięci szachistów i w przyszłym roku spotkamy się w większym gronie.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*