Agresywne szachy część 1 – Podręcznik walki [RECENZJA]

Atak jest nieodłączną częścią szachów i opanowanie jego tajników znacząco podnosi siłę gry szachisty. Warto jednak pamiętać, że nikt nie jest w stanie wyczuć i dokładnie policzyć każdej pozycji, a rozwój w tej dziedzinie przypomina nieustanną wędrówkę. Jednym z najbardziej znanych i cenionych przewodników w tej podróży są Agresywne szachy Jacoba Aagaarda.

Struktura książki

Po objaśnieniach i wstępie znajdziemy 9 rozdziałów, każdy charakteryzujący się podobną strukturą. Na końcu autor umieścił możliwe rozwiązania, a nadał tej części książki ten dość osobliwy tytuł bo, jak sam mówi „nie chciał zatrzymać obiecującej kariery szachowej na jej wczesnych początkach przez narażenie na bóle kręgosłupa przy niesieniu tej książki z księgarni do domu”. W niektórych zadaniach jest więcej niż 1 poprawne rozwiązanie, jednak Aagaard podaje tylko jedną drogę.

Spis rozdziałów

 1. Zmasowanymi siłami do ataku
 2. Nie tracić pary
 3. Dodać nieco koloru do swojej gry
 4. Względna wartość figur się liczy!
 5. Uderz tam, gdzie zaboli
 6. Gryząc glebę
 7. Ewolucja/rewolucja
 8. 15 wielkich przykładów ataku
 9. Nie zapomnij zrobić następnego kroku

Na początku zostaniemy przywitani przez autora ćwiczeniami wprowadzającymi, które demonstrują kluczowe momenty partii prezentowanych w danym rozdziale. Poniżej możecie zobaczyć taki przykładowy zestaw, który ma wdrożyć czytelnika do działu Zmasowanymi siłami do ataku.

Poświęcenie paru chwil na każdą z pozycji pozwala na sprawdzenie swojej intuicji w kluczowych momentach.

Dla kogo jest ta książka?

Książki Aagaarda są powszechnie znane z dość wysokiego stopnia trudności. Nie inaczej jest i w tym wypadku. Osobiście poleciłbym tę książkę zawodnikom z siłą gry na poziomie minimum 2000/2100 elo, ale uważam, że również dużo silniejsi zawodnicy będą mieli kłopoty z niektórymi wybranymi przez autora pozycjami.

68 instruktażowych partii

W Podręczniku walki znajdziemy blisko 70 dogłębnie skomentowanych partii, które ilustrują poszczególne idee.

Jedyną wadą tej części książki może być fakt, że w trakcie jej pisania ponad dekadę temu, silniki szachowe były znacznie słabsze i obecnie niektóre warianty mogłyby wyglądać inaczej. Nie ujmuje to jednak w żadnym stopniu klasie całej książki. Dociekliwy czytelnik, który nabierze podejrzeń wobec ewaluacji którejś z pozycji, może pokusić się o samodzielną analizę komputerową. W ten sposób dany przykład na pewno dobrze zapadnie mu w pamięć!

Poniżej możecie zobaczyć fragment jednej z partii, którą znajdziecie w rozdziale ósmym, 15 wielkich przykładów ataku.

W pozycji na diagramie grający białymi Slavisa Brenjo znalazł fantastyczne poświęcenie – S:f5!! Jednak pomimo wykonania tego spektakularnego ruchu, niedokładna gra w dalszej części partii sprawiła, że to czarne (Igor Miladinovic) cieszyły się ze zwycięstwa w tej partii

Zadania

Jeśli nie wiesz, czy to książka dla Ciebie, zachęcam do rozwiązania mini-testu z pozycji, które znajdziemy w różnych miejscach książki!

Gdzie kupić?

Polecamy zakup w sklepie, z którym współpracujemy – sklepie szachowo.pl: https://www.szachowo.pl/agresywne-szachy-jacob-aagaard-p-585.html


Artykuł powstał we współpracy ze sklepem szachowym szachowo.pl, który w tym roku świętuje 25-lecie działalności. Poza książkami szachowymi, sklep oferuje szeroki wybór bierek oraz zegarów szachowych.

4 Komentarze

  • 1. W:e6!! W:e8 W:e8+ Ge6 G:e6 H:e6 W:f8
   2. Wd3!! S:d4 (H:d4 W:d4 +-) Sd5!! ed G:d4 i białe mają decydujący atak
   3. Pozycja białych jest ciężka, a ich jedyną szansą jest sprawienie natychmiastowych problemów czarnym. G:e6! f:e6 G:h6!. Choć pozycja białych nadal jest przegrana, to znalezienie tej kontynuacji zmusiłoby czarne do zagrania jedynego Wf7! w tej pozycji
   4. e5! f:e5 Sg4 i czarne uzyskują ciekawą pozycję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*