Sergey Karjakin wykluczony z Turnieju Kandydatów!

Zdjęcie pochodzi z 2017 roku.

Komisja Etyki i Dyscypliny FIDE uznała, że Sergey Karjakin jest winny naruszenia artykułu 2.2.10 Kodeksu Etyki i nałożyła na niego karę zakazu gry we wszystkich rozgrywkach szachowych na okres sześciu miesięcy!

Karjakin winny

Po serii wypowiedzi popierających wojnę w Ukrainie, wicemistrz świata z 2016 roku został wykluczony z Grand Chess Tour oraz turniejów chess.com. Po kolejnych krzywdzących i kontrowersyjnych wiadomości, w tym napisania otwartego listu poparcia dla Putina, Karjakin został postawiony przed Komisją Etyki Dyscypliny. Komisja FIDE uznała go za winnego i ukarała zakazem gry na czas 6 miesięcy. Karjakin ma 21 dni na odwołanie się od tej decyzji. Jeśli się nie odwoła lub odwołanie zostanie odrzucone, nie będzie mógł zagrać w Turnieju Kandydatów.

Sergey Karjakin urodził w Symforopolu w Ukrainie. W 2009 roku zmienił obywatelstwo na rosyjskie i od tamtej pory gra pod rosyjską flagą. Teraz określa się, że w pierwszej kolejności jest patriotą, dopiero później szachistą. Już w 2014 roku stał się kontrowersyjną postacią, gdy otwarcie popierał zajęcie Krymu przez Rosję.

Na kanale w serwisie Telegram, Karjakin napisał, że decyzja FIDE jest haniebna, a on niczego nie żałuje i gdyby mógł cofnąć czas – uczyniłby to samo. W rozmowie z portalem TASS Karjakin przyznał, że nie będzie składał odwołania od wyroku. Sprawa Karjakina była rozpatrywana wraz ze sprawą Sergeya Shipova. Rosyjski komentator został uznany niewinnym naruszenia Kodeksu. W uzasadnieniu podano, że wypowiedzi Shipova były „mniej prowokacyjne i trochę inne”.

Pełna, dziesięciostronicowa treść decyzji Komisji: www.fide.com/docs/decisions-resolutions/FIDE%20EDC%20Decision%20case%202%202022.pdf

Co z Turniejem Kandydatów?

Regulamin Turnieju Kandydatów przewiduje, że w razie potrzeby zastępstwa za któregokolwiek z zakwalifikowanych zawodników, zaproszenie otrzyma zawodnik o najwyższym rankingu, który zagrał co najmniej 30 partii między czerwcem 2021 a majem 2022. Z tego powodu zaproszenia prawdopodobnie nie otrzyma numer trzy na świecie Ding Liren. Chińczyk, mimo astronomicznego rankingu 2799 Elo, zagrał dotąd za mało partii. Pierwszym zawodnikiem, który spełnia warunki jest Levon Aronian z 2785 Elo. Niemniej „Ormiański Lew” może wygrać kwalifikację w rozpoczynającym się dziś ostatnim turnieju FIDE Grand Prix.

Grafika chess24 z zawodnikami zakwalifikowanymi do Turnieju Kandydatów

10 Komentarzy

 1. Marek, a czy jakiś „Amerykanski” szachista wypowiadał się tak jak Karjakin i publicznie zaczął spoufalć się z prezydentem? Poza tym Husajn straszył świat że ma broń jądrową… chyba więcej pisać nie muszę.

  • Wypowiadać się ma prawo każdy – jest ponoć wolność słowa, a kto ją łamie jest zwykłym autokratą.
   Jak USA bombardowało Belgrad, bezprawnie napadło na Irak (nie było tam rzekomej broni chemicznej)i na inne kraje nie banowano amerykańskich sportowców, bo to były tzw. ”misje pokojowe”. Jak ten świat jest zakłamany.

   • Oczywiście, każdy ma prawo się wypowiadać. Natomiast FIDE ma prawo nie akceptować ludzi, którzy popierają ludobójstwo. Oprócz wolnosci słowa jest wolność stowarzyszania się. Widocznie FIDE nie chce mieć w swoim gronie intelektualnego bandyty.

    • Jeżeli FIDE ma monopol na światowe szachy, to powinna zajmować się szachami a nie polityką. A jeżeli”ma prawo nie akceptować ludzi, którzy popierają ludobójstwo”, to dlaczego nie banuje np.szachistów chińskich(Ujgurowie),francuskich(Libia),amerykańskich(mega długa lista), a banuje Karjakina, mimo że rosyjskie ludobójstwo(nie bronię rosjan-bronię faktów) jest na razie tylko niepotwierdzonym”faktem prasowo-propagandowym”.
     ps. W tym całym amoku, który przelewa się przez nasz kawałek świata, ciekawe jest, jak bardzo spadła popularność obrony rosyjskiej?;) W końcu np.Czajkowski też już jest passe…

 2. Myślę tylko, że zakazywanie komuś gry w szachy ze względu na poglądy polityczne niebezpiecznie pachnie totalitaryzmem. Za co będziemy banować w przyszłości? Kiedy dotknie to Ciebie?
  Jeżeli chodzi o Irak, to sprawdź, proszę fakty i propagandę o broni biologicznej, którą nas karmiono. I ile z tego było prawdą I zobacz jak wygląda Irak teraz. Po prostu. Może pomyśl czemu nie banujemy np.sportowców chińskich?
  Chińskiej olimpiady w cieniu ludobójstwa Ujgurów?
  Nie pachnie to hipokryzją? Zatrutym pionem?
  Polityka to raczej poker, nie szachy…
  Warto zachować trzeźwy umysł i analizować…
  W końcu jesteśmy szachistami….;)
  Gens una sumus 🙂

  • Widzę, że jest nas dwóch Marku 🙂
   I dzięki za uzupełnienie.
   Życie samo napisało ciąg dalszy. Nasz pzszach zabronił gry wszystkim szachistom rosyjskim i białoruskim.
   Czy każdy z nich spoufalał się z Putinem?

 3. Tutaj Marku zgadzam się z tym, propaganda potrafi wiele zdziałać i co najgorsze to chyba w każdym kraju próbuje się to uprawiać dla własnych korzyści, ale z drugiej strony dzięki temu nie ma dziś Husajna czy Bin Ladena, a to chyba dobrze i ciekaw jestem jaka będzie Rosja po rządach Putina, bo chyba wiecznie żył nie będzie. Co do Chin to tu nie ma dwóch zdań, tam zwykły obywatel się nie liczy i chyba łamane są wszystkie prawa człowieka ale Ameryka widocznie boi się czy nie chce wziąć się za Chińczyków… A co gorsza takich krajów jest więcej, gdybyśmy banowali wszystkich to pewnie wybuchła by kolejna straszliwa wojna, a tego nikt nie chce przy zdrowych zmysłach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*