Odwołanie Olimpiady w Moskwie, koniec rosyjskich pieniędzy w szachach!

Dziś, 27 lutego 2022 r., odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady FIDE, które było poświęcone obecnej sytuacji i działaniom, które należy podjąć po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję.

Prezydent FIDE Arkady Dvorkovich stwierdził że, Rada FIDE za swoją główną misję uważa zachowanie jedności świata szachowego i poszanowanie podstawowych praw człowieka. W związku z tym Rada FIDE przyjęła szereg ważnych decyzji.

Tłumaczenie oświadczenia poniżej:
„FIDE wyraża głębokie zaniepokojenie akcją militarną rozpoczętą przez Rosję na Ukrainie. FIDE jest zjednoczona przeciwko wojnom i potępia wszelkie użycie środków militarnych do rozwiązywania konfliktów politycznych. Podejmiemy wszelkie niezbędne działania, aby zapewnić bezpieczeństwo szachistom i innym członkom szachowej społeczności. Żadne oficjalne zawody i imprezy szachowe FIDE nie będą się odbywać w Rosji i na Białorusi.

Po wezwaniu MKOl, Rada FIDE postanawia, że ​​żadna rosyjska i białoruska flaga narodowa nie będzie wystawiana ani grany hymn na wszystkich międzynarodowych imprezach szachowych FIDE. Zamiast tego należy użyć flagi narodowej federacji szachowej lub oficjalnego symbolu/logo. Uproszczona procedura występów pod flagą FIDE byłaby stosowana tam, gdzie jest to kluczowe dla graczy lub innych szachistów w obecnej sytuacji geopolitycznej.

W celu ochrony FIDE przed reputacyjnym, finansowym i wszelkim innym możliwym ryzykiem, FIDE rozwiązuje wszystkie istniejące umowy sponsorskie z jakimikolwiek białoruskimi i rosyjskimi firmami sankcjonowanymi i/lub kontrolowanymi przez państwo i nie będzie zawierać nowych umów sponsorskich z takimi firmami.

Rada FIDE potępia wszelkie publiczne oświadczenia, które popierają nieuzasadnione działania wojskowe. Tym samym wnosi sprawę arcymistrzów szachowych Siergieja Karjakina i Siergieja Shipowa do Komisji Etyki i Dyscypliny.

Rada FIDE z zadowoleniem przyjmuje ofertę AICF (Indyjskiej Federacji Szachowej – dop.) o organizację 44. Olimpiady Szachowej i sugeruje czas 10 dni na złożenie ofert przez inne federacje.


Zachęcam do wsparcia akcji i działań charytatywnych na rzecz Ukrainy, na przykład poprzez Czerwony Krzyż. Link: https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie/. Jan Kozak

1 Komentarz

  1. I bardzo dobrze, sankcje każdy powinien odczuć i ciekawe jaką karę dostaną ci dwaj szachmani, oby byla jak dotkliwsza!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*