Warcaby (nawet) dla szachistów

Szachy i warcaby łączy wiele: bliźniacza deska, zamiłowanie wielkich postaci czy w ostatnim czasie sukcesy Polaków. Dlatego z radością zapraszamy do wspólnego zapoznania się z warcabami, które przybliża nam MF Damian Reszka.

Zacznijmy od początku

Zarówno naukę, jak i partię, trzeba rozpocząć odpowiednio. Na nasze szachowe szczęście, mamy trochę podobieństw strategicznych, z czego najważniejszą jest… walka o centrum!

Najbardziej klasycznym debiutem warcabowym jest 32-28 i to właśnie od niego zaczniemy naszą warcabową przygodę. Można spokojnie go nazwać odpowiednikiem naszego 1.e4 i co ciekawe, tu też możemy łatwo naciąć się na kombinację. U nas jest to mat szewski, w warcabach – uderzenie nowicjusza! I o tym dowiemy się w pierwszym filmie:

Naszym instruktorem jest zawodnik o wielkim talencie – dotąd dzierży tytuł najmłodszego mistrza Polski w warcabach, który zdobył już w wieku 18 lat! Koronę warcabowego króla Polski dzierżył czterokrotnie, a obecnie jest prezesem Polskiego Związku Warcabowego.

Taktyczne możliwości

W poniższym filmie poznamy uderzenie Filipa, a także uderzenie Napoleona. Tak, tego samego cesarza Francuzów, który był również namiętnym szachistą. Bonaparte nie przepuszczał okazji do gry na 64 i 100-polach, czego dowodem niech będzie jego partia z Mechanicznym Turkiem, o której pisaliśmy więcej tutaj.

Trzeci wykład pojawił się wczoraj na obu kanałach YT Warcaby oraz Infoszach, a w nim coraz więcej zaawansowanej taktyki i strategii. Kombinacje to podstawa gry środkowej w szachach, ale jeszcze ważniejszą rolę pełnią w warcabach, gdzie bicia są obowiązkowe. Rykoszet i półksiężyc to dwie kolejne kombinacje, które wygrają dla nas sporo partii, nie tylko w towarzyskich grach. Właśnie ta idea półksiężyca uratowała pozycję Alexandra Schwarzmana w jednej partii tegorocznego meczu o mistrzostwo świata przeciwko Roelowi Boomstrze.

Warcabowe Mistrzostwa

Dodatkowo, chcemy zaprosić Was, nowych adeptów warcabowego rzemiosła, na Oficjalne Mistrzostwa Kanału Warcaby, które odbędą się w apartamencie na ul. Złotej 44 w Warszawie. Więcej szczegółów u Damiana wkrótce, więc śledźcie kanał Warcaby i mam nadzieję, że do zobaczenia!

Z naszej strony chcę zapowiedzieć kolejne artykuły z pogranicza szachów i warcabów, w tym o genialnych Francois Philidorze oraz… samym Vasylu Ivanchuku, którego miłość do warcabów można było zobaczyć na Mistrzostwach Świata w Szachach Szybkich! Niegdyś klasyfikowany jako Top2 w szachach, był tak zaaferowany grą w warcaby z Baadurem Jobavą, że… Zresztą zobacz sam:

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*