Mecz o MŚ CARLSEN-NEPOMNIACHTCHI #8 Nóż na gardle Nepo!

Cierpienia młodego Wertera, w roli głównej Ian Nepomniachtchi /fot. Eric Rosen

Byliśmy dziś świadkami drugiego zwycięstwa Magnusa Carlsena w meczu o mistrzostwo świata. Zwycięstwa spowodowanego tragiczną podstawką pretendenta! Przed Nepomniachtchim skrajnie trudna sytuacja, musi poruszyć niebo i ziemię, by powrócić do rywalizacji w tym meczu.

Runda 8

Ósmą rundę rozpoczął Michel Salgado – hiszpański obrońca, jeden z ery „Los Galacticos” Realu Madryt. Magnus Carlsen jest wielkim fanem „Królewskich”, więc tuż po rozpoczęciu partii pojawiły się pytania czy obecność byłej gwiazdy najlepszego klubu w historii piłki nożnej, wspomoże Norwega. Żarty żartami, lecz okazało się to prawdą.

Michel Salgado i uśmiech Magnusa Carlsena /fot. David Llada

Carlsen, ręką Salgado, rozpoczął 1.e4, na co Ian Nepomniachtchi drugi raz wybrał obronę rosyjską (z angielskiego zwaną obroną Petrowa). Nastąpiła jednak różnica w stosunku do rundy 4., w której poprzednio widzieliśmy ich zmagania. Zamiast 3.Sxe5, będące najbardziej popularnym wariantem, mistrz świata wybrał steinitzowskie 3.d4. Po spokojnych wymianach skoczków i symetrycznym rozmieszczeniu gońców, Rosjanin postanowił podkręcić tempo. Zagrał nowinkę w stylu AlphaZero, czyli 9…h5, po czym 10…Kf8, dzięki czemu na desce stanęła nietypowa pozycja. Po dalszych wymianach wydawać się mogło, że nastąpi szybki i nudny remis…

Co takiego mówi nam mina Nepo? /fot. Niki Riga

Jednak po otwarciu centrum przez Carlsena, Nepomniachtchi popełnił katastrofalny błąd. Magnus bezlitośnie rzucił się na pretendenta, zdobył pionka i przeszedł do spokojnie wygranej hetmanówki. Sama partia, mimo że przegrana na własne życzenie, jest ciekawa z punktu widzenia realizacji przewagi. „Nepo” miał prawo się już poddać, lecz wykonywał dalej posunięcia. Z tego powodu Anish Giri w studiu porównał technikę mistrza świata do techniki włoskiego szewca, który musi szyć buty dla niedźwiedzia:

Analiza partii

Żeby docenić i głębiej zrozumieć technikę „Mozarta szachów”, zapraszamy do naszej analizy w formie video i poniżej pisemnej:

 

Co dalej?

Kolejna runda pojutrze, 7 grudnia o godzinie 13:30. Czy Nepomniachtchi odkopie się z dwóch porażek straty?


Podstawowe informacje oraz wszystkie nasze artykuły z meczu o Mistrzostwo Świata w szachach zebrane są pod linkiem: https://infoszach.pl/ms2021/

3 Komentarze

  1. 1. Jak zwykle świetna analiza, komentuję po raz pierwszy, bo mam małe uzupełnienie:
    „Trudno wyjaśnić, co przeoczył Rosjanin. (…) Wariant jak na arcymistrza jest mega banalny” Na konferencji prasowej Nepo stwierdził, że widział szacha, ale zapomniał o wiszącym gońcu. Poza tym mówił, że zagrał nie tylko poniżej własnego normalnego poziomu, ale nawet poniżej poziomu arcymistrza.
    2. Carlsen z kolei powiedział, że wybrał 10. Qe1+, bo nie mógł policzyć dobrze wariantów po szachu wieżą stąd taki długi namysł.
    3. A ja myślę, że Ian ma jeszcze małą szansę, bo Magnus wygląda na bardziej zmęczonego. Ale i tak bardzo trudno będzie wygrać choć jedną partię. ☹️

    • Dzięki za komentarz! Tak, zobaczyłem konferencję już po zrobieniu analizy i nagrania wideo i rzeczywiście tak tłumaczył. Choć to oznacza, że bardzo chaotycznie liczył warianty. Rzeczywiście Magnus wygląda na zmęczonego i właśnie taki wybór 10.He1+ też na to wskazuje. Dopóki nie jest koniec jakieś szanse zawsze są, gdyby udało się wygrać jedną partię Ianowi to bardzo by to wpłynęło na Magnusa, który kiepsko radzi sobie z porażkami. Ale to nie jest proste… Zobaczymy 😉 Tak czy inaczej będzie na pewno jakaś partia gdzie coś mega ostrego zagrają.

  2. Jak w następnym pojedynku Nepo zagra białymi tak jak ostatnio to nie ma co liczyć na wygraną,a już najgorzej dla niego będzie jak go Carlsen w końcu ogra w hiszpańskiej, to już wogole jest po chłopie.Dzieki za analizy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*