Mecz o MŚ CARLSEN-NEPOMNIACHTCHI #7 Cisza po burzy

Czy Magnus Carlsen utrzyma koronę? /fot. David Llada

Po wczorajszej batalii – najdłuższej partii w historii meczów o Mistrzostwo Świata w szachach – trwającej blisko osiem godzin, która skończyła się po północy lokalnego czasu obaj zawodnicy byli z pewnością mocno wyczerpani. Oczywiście Ian Nepomniachtchi z chęcią jak najszybciej wyrównałby porachunki, szczególnie, że dziś grał białymi. Za to Magnus Carlsen na pewno myślał o ponownym ukąszeniu przeciwnika, póki krwawi po porażce. Z drugiej strony podjęcie większego ryzyka w takim momencie może przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego zatem strategia graczy na dzisiejszy pojedynek była zrozumiała.

Analiza wideo

Wolisz oglądać niż czytać? Zachęcam do obejrzenia filmiku z podsumowaniem partii.

Runda 7

Ian już po raz czwarty gra 1.e4 i mamy partię hiszpańską. Magnus cały czas próbuje zagrać Gambit Marshalla, a Ian wybiera warianty tzw. anty-Marshalla, które unikają tego Gambitu. Dotychczas w każdej partii granej białymi Nepo uzyskiwał przewagę debiutową, ale nie był w stanie jej powiększyć i powoli pozycja się wyrównywała. Podobnie było dzisiaj.

Profesjonalna realizacja transmisji w trakcie meczu o Mistrzostwo Świata /fot. FIDE

Aż do 10 posunięcia zawodnicy powtórzyli wariant z rundy piątej i tym razem pierwszy zaskoczył Nepo ruchem 11.d3, który nigdy wcześniej nie był zagrany na poziomie 2600+. Nie zrobiło to jednak wrażenia na Carlsenie, który choć mogłoby się wydawać stał pasywnie, to nie miał żadnych realnych problemów. Partia miała logiczny przebieg, nie było błędów, ale też natura pozycji nie pozwalała za bardzo na podejmowanie ryzyka. Jak się domyślam, taki przebieg partii był na rękę obu mocno zmęczonym graczom.

Zapis partii ze szczegółową analizą

Co dalej?

Kolejna runda jutro o godzinie 13:30. Czy Ian będzie jeszcze w stanie się odbić? Pozostało do końca 7 rund.


Podstawowe informacje oraz wszystkie nasze artykuły z meczu o Mistrzostwo Świata w szachach zebrane są pod linkiem: https://infoszach.pl/ms2021/

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*