Mecz o MŚ CARLSEN-NEPOMNIACHTCHI #4 (Nie)rosyjska solidność

Runda 4

Dzisiejsza partia była prawdopodobnie najspokojniejszą z dotychczas rozegranych. Magnus zdecydował się na 1.e4. Była to zmiana w stosunku do drugiej partii meczu, w której zawodnicy dyskutowali w partii katalońskiej. Wybór Iana Nepomniachtchiego zaskoczył wielu, ponieważ zdecydował się na rzadko grywaną przez siebie obronę rosyjską, która jednak w kontekście całego meczu jest bardzo logicznym wyborem – w wielu partiach w tym wariancie czarne dość gładko wyrównują, a taki wynik prawdopodobnie zadowalał Rosjanina.

Po długiej teoretycznej batalii Ian zaprezentował nam ulepszenie względem partii Adams – Morozevich z 2005 roku. Jak okazało się na konferencji po zakończeniu partii, Nepo znał ten wariant i pamiętał również do ruchu 18.Sh4.

Powstała pozycja, którą sam Magnus oceniał jako ciekawą, z dobrymi szansami dla białych. Ciekawym momentem było 20. posunięcie czarnych, w którym Nepo miał możliwość zagrania Sf6. Choć linia kończy się remisową wieżówką, to możliwe, że powstałe po drodze komplikacje zapewniłyby jeszcze trochę emocji.

Magnus Carlsen obchodził dzisiaj 31. urodziny. Wszystkiego najlepszego! Jeśli chcecie poznać 30 ciekawostek o mistrzu świata, to polecam świetny film Piotra Nguyena!/fot. FIDE

Zapis partii ze szczegółową analizą

Analiza wideo

Co dalej?

Kolejna runda już jutro, o godzinie 13:30. Jak sądzicie, komu pierwszemu uda się przełamać serię remisów?


Podstawowe informacje oraz wszystkie nasze artykuły z meczu o Mistrzostwo Świata w szachach zebrane są pod linkiem: https://infoszach.pl/ms2021/

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*