Spotkajmy się na Festiwalu w Ustroniu

Turniej MOKATE na rynku /fot. Przemek Nikiel

Jeśli szukasz wakacyjnego turnieju, to serdecznie zapraszamy na Festiwal Szachowy „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia”. Odbędzie się on w połowie sierpnia i mamy nadzieję, że spotkamy się tam z Wami! Kilkoro członków naszej redakcji już jest na listach startowych.

Co musisz wiedzieć?

Festiwal odbędzie się od 13 do 20 sierpnia w Ustroniu. Organizacją zajmuje się Śląski Związek Szachowy przy współpracy z Urzędem Miasta Ustroń, Mokate, Emphie Solutions oraz UKS Pionier Jastrzębie Zdrój. Patronatem honorowym to wydarzenie objął marszałek województwa Jakub Chełstowski, my z dumą pełnimy patronat medialny. Jakie są największe atrakcje przewidziane w Ustroniu?

Zawodnicy zostaną podzieleni na 4 grupy: Masters (powyżej 2200 Elo), A (1950-2200 Elo), B (1650-1950) i C (poniżej 1650 Elo). Dodatkowo będą trzy krótkie turnieje dziecięce. Wszystkie grupy główne grają 9 rund tempem 90 minut + 30 sekund. Obecnie zgłoszonych jest 638 zawodników z 8 federacji.

Jeśli chcesz zapisać się, to czas masz do 10 sierpnia. Kliknij ten link i wybierz swój turniej: chessmanager.com/pl/tournaments/5666290146476032 lub zapisz się mailowo do sędziego głównego IA Michała Wejsiga: wejszach@wp.pl. Nie zapomnij o podaniu grupy, nazwiska i imienia, kategorii, rankingu, klubu i daty urodzenia.

Lista w grupie Masters na dzień 07.07.2021. Czy dopisze się jeszcze jakiś znakomity zawodnik?

Organizatorzy na czele z prezesem ŚZSzach Andrzejem Matusiakiem kolejny raz zapraszają jednego z najsilniejszych graczy w historii. Gościem specjalnym będzie XIII mistrz świata Garri Kasparow! Atrakcją dla wszystkich zawodników będą symultany z uznanymi mistrzami.

Ostatnia runda odbędzie się rano 20 sierpnia, ale to nie koniec szachowych emocji. O 23:00 będzie turniej nocny przy kawie MOKATE z mieszanym systemem: 3 rundy po 5 minut, 3 rundy po 10 minut i 3 rundy po 15 minut!

Jednak nie samymi szachami żyje człowiek. W planach jest koncert zespołu The Backwards – najlepszy zespół na świecie odtwarzający muzykę grupy The Beatles – a także festiwal filmowy z pięcioma dziełami kinematografii:

  1. „Ukryta gra”
  2. „Pionek”
  3. „Królowa Katwe”
  4. „Szachowe dzieciństwo”
  5. Parada oszustów „Mistrz zawsze traci”

Komunikat organizacyjny
Komunikat turniejowy
Strona Festiwalu

A jak było rok temu?

Dwóch znakomitych gości przy jednej desce w Ustroniu, 2020/fot. Przemek Nikiel

W 2020 roku ustrońskie deski przywitały aż 583 zawodników z 11 federacji i był to największy turniej w Polsce w ciągu roku. Gościem specjalnym był XII mistrz świata Anatolij Karpow, zaś w turnieju Mokate na rynku zagrali między innymi Jan-Krzysztof Duda, Bartosz Soćko czy Daniel Sadzikowski. Również nasza ekipa Infoszachu wzięła aktywny udział w Festiwalu.

Z kim z Was zobaczymy się w połowie sierpnia? 🙂

3 Komentarze

  1. Juz przybywam. Poniewaz wlasnie trybunal arbitrazowy przy PKOL uniewaznil obie decyzje dotyczace Elektronicznej Pati (i nakazal ponowne rozpatrzenie sprawy przez I instancje) wiec jest szansa ze przyjedzie i zmiecie towarzystwo (KF8!! i GM z 2900 sa bez szans). Chetnie popatrze.

  2. Johny choć komentarz trochę nie na temat, to sam jestem ciekawy Patri jak wróci do gry i z tymi gm 2900 elo co prawda nie słyszałem żeby twcy byli chyba że na stronwch chess play, ale podobno są amatorzy co grają jak Computery, czy nawet mocnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*