Konflikt między Komisją Rewizyjną a prezesem PZSzach!

Przez ostatni tydzień byliśmy świadkami próby kontroli działalności Zarządu Polskiego Związku Szachowego przez Komisję Rewizyjną. Członkowie Komisji przez dwa dni czekali pod zamkniętą siedzibą PZSzach, po czym zawiadomili Ministerstwo Sportu o zaistniałej sytuacji.

Aktualizacja po Walnym Zgromadzeniu na dole artykułu

Podstawy kontroli

Zadaniem Komisji Rewizyjnej jest coroczna kontrola działalności PZSzach w zakresie finansów i działalności Związku. Komisja w składzie: Andrzej Matusiak (przewodniczący), Agnieszka Brustman (wiceprzewodnicząca) oraz Tomasz Kamieniecki w dniu 14.06.2021 próbowała przeprowadzić kontrolę, jednak drzwi PZSzach były zamknięte. Prezes PZSzach Radosław Jedynak i inni pracownicy biura nie odpowiadali na telefony. Następnego dnia członkowie Komisji w towarzystwie członka Zarządu Krzysztofa Góry, ponownie nieskutecznie próbowali wejść do siedziby PZSzach. Wtedy właśnie Krzysztof Góra otrzymał od Radosława Jedynaka zdjęcie z ich prób wejścia do budynku.

Sytuację spod siedziby PZSzach na bieżąco relacjonował profil na Facebooku Kocham Szachy:

Link do postu

Komisja Rewizyjna nie mogła więc wypełnić swojego obowiązku jakim jest kontrola w PZSzach. Kontrole te odbywają regularnie przez całą kadencję Zarządu. Kontrola ta jest dokończeniem kontroli ze stycznia tego roku. Nie mogła ona być dokończona z powodu brakujących dokumentów. W styczniu Komisja Rewizyjna kazała między innymi opublikować zarobki członków Zarządu oraz rozliczenie projektów finansowanych przez Ministerstwo Sportu.

Powyższa kontynuacja kontroli miała odbyć się już wcześniej, bowiem w dniach 31.05-04.06, jednak została przełożona o dwa tygodnie m.in. z powodu wcześniej zaplanowanych urlopów pracowników PZSzach na długi weekend. Komisja podjęła decyzję o kontynuacji kontroli od razu po po konferencji premiera, która luzowała obostrzenia przeciw COVID-19, jednak z tego powodu nie został zapewniony co najmniej dwutygodniowy okres wyprzedzenia, który wymagany jest przy ogłoszeniu terminu kontroli. Z tego powodu przełożono kontrolę na dni od 14.06 do 18.06.2021.

W tym roku kończy się kadencja Zarządu PZSzach oraz Komisji Rewizyjnej. W myśl regulaminów, kadencja ta zaczyna i kończy się wspólnie na jednym Walnym Zgromadzeniu. Jednak w tym roku Zarząd PZSzach ma inny pomysł na zakończenie kadencji – za dwa dni wybory mają dotyczyć jedynie Komisji Rewizyjnej. Z powodu zaistniałej sytuacji Komisja Rewizyjna zwróciła się z prośbą do Ministerstwa o ustanowienie obserwatora na najbliższe Walne Zgromadzenie.

Kontrola, która odbyła się w styczniu 2021 zawierała w sobie szereg negatywnych uwag:

Członkowie Komisji Rewizyjnej wypunktowali, jakie dokumenty musi uzupełnić Zarząd PZSzach, żeby dokończyć kontrolę:

Brak informacji o zarobkach członków Zarządu, brak dostępu do uchwał PZSzach, a także nieuregulowana kwestia kanału PZSzach(?) na YouTube – tak wyglądają wnioski po kontroli dotyczącej 2020 roku.

Odpowiedź PZSzach?

Według relacji członków Komisji Rewizyjnej prezes PZSzach Radosław Jedynak nie odpowiedział na sytuację zamknięcia biura. Również my podjęliśmy próby kontaktu z prezesem Jedynakiem, jednak jak dotąd – bezskutecznie. Monitorujemy sytuację, więc o wszystkich ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco. Dokumentacja, do której linki znajdziecie poniżej, została nam udostępniona przez Komisję Rewizyjną.

20 czerwca 2021 odbędzie się Walne Zgromadzenie, na którym poznamy skład nowej Komisji Rewizyjnej.

Dokumentacja

Aktualizacja

20.06.2021 odbyło się Walne Zgromadzenie z którego po kilku dniach opublikowano dokumenty na stronie Związku. Z protokołu możemy się dowiedzieć, że zdaniem przewodniczącego Andrzeja Matusiaka kadencje Zarządu PZSzach i Komisji Rewizyjnej są ze sobą ściśle związane (zgodnie z rozdziałem 4, paragrafem 19, punktem 1 Statutu PZSzach), więc wybory powinny odbyć się do obu organów. Inne zdanie miał prezes Jedynak (powołując się na rozdział 4, paragraf 20, punkt 3 Statutu PZSzach). Po dyskusji przeprowadzono wybory do Komisji Rewizyjnej w których nie wystartował żaden członek z poprzedniej kadencji.

Nowym przewodniczącym został Piotr Klukiewicz, zastępcą Jacek Górny, sekretarzem Marian Lorenc, a Rafał Kowalczyk i Waldemar Dudziński zwykłymi członkami Komisji. Przed nowym składem Komisji stoi już ważne zadanie – dokończenie kontroli finansowej za rok 2020.

Pełna treść protokołu z Walnego Zgromadzenia: https://pzszach.pl/wp-content/uploads/2021/06/Protokol-z-WZD-2021.pdf

 

12 Komentarzy

 1. To wszystko brzmi niesamowicie. Jak Prezes tak poważnej instytucji może nie odbierać telefonów, nie wpuszczać kontroli i wysyłać ludziom zdjęcia z jakiś ustawionych kamer. Ja działam tylko w niewielkim klubie, mamy kilkudziesięciu juniorów, ale nawet u nas to ne do pomyślenia. Takie zachowanie. Wstyd trochę

  • W Vegas przy stoliku pokerowym lub przy czyszczeniu czajników, zabrudzonych przez płyny ustrojowe jednego ze swoich zastępców xD

  • Zero doświadczenia, jedynie zarządzanie jednoosobową osobą.

   Oczywistym jest ze Walne nie powinno się odbyć i będzie nieważne.

 2. To, że Zarząd chce wyborów nowej Komisji Rewizyjnej, to nie znaczy, że WZD przychyli się do tej zachcianki.

 3. Radziu pisze nowy rozdział w historii polskich szachów. W tej partii wybrał debiut zamknięty na głucho, zastosował obronę zaryglijską oraz fotkę z odsłony.

 4. Już po walnym i jest już nowa komisja rewizyjna. Jak widać można uciszyć tych którzy zaczynają coś podejrzewać. A wszystko w dodatku za zgodą delegatów. Chociaż w niezgodzie z prawem.

  • dlatego nie ma co traktować szachów na poważnie 😉
   śmiejemy się z polityków, a w pzszach te same „manewry”.

   Brak ludzi z klasą i zdolnościami przywódczymi w zarządzie pzszach

   • Dziś u większości ludzi „klasę” zastąpiła „kasa”. Stąd ci z klasą to gatunek na wymarciu.

    • jak ktoś ma klasę to dla pieniędzy się jej nie pozbędzie.
     Poza tym, można dużo zarabiać dzięki wiedzy – głównie w finansach, IT.

     dla mnie niektórzy po prostu nie wyrośli z czasów studenckich

 5. Jedynak to złodziej, oszust i grabarz polskich szachów. Mam na to dowody. Poza tym to jeszcze rasista (oetykietywuje ludzi, a to jest segregacja) i robi to publicznie.
  Ale

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*